Bartın’ı Marka Şehir yapacağız
Belediye hoparlöründen konuşan Tunç;‘Bartın’ı Marka Şehir yapacağız’

Saygıdeğer Bartınlı Hemşehrilerim,
Hepinizi Sevgi ve saygılarımla selamlıyorum,
Gününüz bereketli, geleceğiniz aydınlık olsun.
12 Haziran’da sandık başına gidecek ve bir karar vereceğiz, bu kararınızın şimdiden ülkemiz için, milletimiz için, Bartınımız için, Amasra, Kurucaşile, Ulus ilçelerimiz için, Arıt, Hasankadı, Abdipaşa, Kumluca ve Kozcağız beldelerimiz için ve 262 köyümüz için hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.
AK Parti olarak millet sevdasıyla, hizmet aşkıyla çıktığımız uzun yürüyüşte 8,5 yılı geride bıraktık.
8,5 yıl boyunca, laf değil, iş ürettik, vaad değil, eser ürettik, mazeret değil, 74 milyona ulaşan gözle görülür büyük hizmetler yaptık.
Muhalefet partileri gerilim siyaseti yapsa da, karalama ve hakaret siyaseti yapsa da biz onlara aldırış etmedik, milletimizin derdine çare olacak çözümler ürettik.
Değerli Hemşehrilerim;
AK Parti iktidarından önce özellikle 90’lı yıllar maalesef ülkemizin kayıp yılları oldu, Koalisyonlarla geçen o dönemlerde ülkemizi krizden krize sürüklediler, bankaların içini boşalttılar, milletimizin 50 milyar dolarını 25 tane banka hortumcusuna peşkeş çektiler, ülkemizi -9 küçülttüler, yatırım yapmak bir yana emekli, memur ve işçi maaşlarını dahi ödenemez duruma getirdiler.
Milletimizden 5 yıllığına aldıkları yetkiyi daha 1,5 yıl varken bıraktılar
Milletimiz 3 Kasım 2002 yılında Büyük bir heyecanla sandık başına giderek, AK Parti’yi yüzde 34 oy oranıyla tek başına iktidara getirdi.
2002 yılından bu yana 8,5 yılda her alanda ülkemizi ileriye götürdük, başta ekonominin dengelerini yerli yerine oturtmayı başardık, istikrarı getirdik.
enflasyon yüzde 30-40’lardaydı, her gün her şeye zam gelirdi. Biz enflasyonu yüzde 5’e düşürdük.
Paralarımızda 6 sıfır vardı, bunları attık.
Kişi başına milli gelirimizi 3500 dolardan 10 bin dolara çıkardık, şimdi hedefimiz 2023 yılında 25 bin doların üzerine çıkarmak.
230 milyar dolar olan toplam milli gelirimizi, üç kat artırarak 750 milyar dolara çıkardık. Ülkemizi dünyanın 16. büyük ekonomisi yaptık, hedefimiz 2023 yılında ilk 10’na girmek.
İhracatımızı 36 milyar dolardan 132 milyar dolara çıkardık, hedefimiz Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yıldönümünde 500 milyar dolara çıkarmak.
23,5 milyar dolar İMF borcu devraldık,ödedik. 5 milyar dolara indirdik.
2002 yılında 257 lira olan en düşük SSK emekli maaşını 750 TL sına çıkardık,
En düşük memur emeklisi 377 lira alıyordu, 900 liraya çıkardık,
180 lira olan asgari ücreti 630 liraya çıkardık,
392 lira olan en düşük memur maaşını 1460 TL sına çıkardık,
BAĞKUR esnaf emeklisi 149 lira alıyordu,  600 liraya çıkardık,
BAĞKUR tarım emeklisi maaşı ne kadardı biliyor musunuz? Sadece 66 lira, biz bunu da artırdık, 500 liraya çıkardık,
65 yaş aylığı 24 liraydı, 4 kat artırdık.
Özürlüye sadece 25 lira veriyorlardı 2002’de, biz bunu 10 kattan fazla artırarak, 300 liraya çıkardık.
Evde bakıma muhtaç vatandaşlarımız önceki iktidarların aklına bile gelmedi, onları AK Parti iktidarı hatırladı ve 550 lira aylık maaş bağladık.
En fazla bütçeyi de eğitime ayırdık.
2002 yılında 7,5 milyar lira olan eğitim bütçesini 34 milyar liraya çıkardık. 160 bin yeni derslik yaptık, okullarımızı bilgisayarlarla donattık, kitapları ücretsiz verdik, fakir öğrencilerimize 55 liraya kadar aylık ödüyoruz, Üniversite öğrencilerine 45 lira öğrenim kredisi veriliyordu, biz bunu 240 liraya çıkardık, 150 lira da yemek yardımı veriyoruz, her ile Üniversite getirdik, artık sınıflarda öğrencilerimiz akıllı tahtalar, elektronik kitaplara kavuşacak,
AK Parti iktidarında Bartın’da 22 adet yeni okul açtık, Fen lisesi, denizcilik lisesi, Anadolu Liseleri, Lise, İlköğretim ve Anaokulu binaları inşa ettik.
AK Parti Bartın’ı Üniversiteye kavuşturdu.
Üniversitemiz 6 fakülte 3 yüksekokul, iki enstitü 4000 öğrencisi 300 öğretim görevlisiyle birlikte gelişmesini ve büyümesini hızla sürdürüyor. Üniversite büyüdükçe Bartın’ımız da büyümeye devam edecek. ilçelerimize de yüksekokul kurulması çalışmalarını başlattık. 1200 dönümlük kampus alanımızın kamulaştırmasını tamamladık, 500 kişilik yüksek öğrenim öğrenci yurdunu inşa ettik,
AK Parti’nin ustalık döneminde Bartın’a 20 bin öğrenci kapasiteli bölgenin en büyük üniversitesini kazandıracak ve Bartın’ı bir eğitim şehri yapacağız.
Ak Parti iktidarından önce hastaneye gittiğimizde, saat; 13’den sonra doktor bulmak mümkün müydü?  Muayenehaneye gitmeden muayene parası ödemeden, bıçak parası ödemeden ameliyat olmak mümkün müydü?  
Biz doktorlar tam gün çalışsın diyoruz, CHP, Anayasa Mahkemesine başvuruyor.
Sağlık Bakanlığının bütçesi 2002 yılında 3,9 milyar liraydı, biz bunu 14 milyar liraya çıkardık, 509 tane hastane 1900 tane sağlık tesisini devreye soktuk.
Bartın’da 1993 yılında bir hastane inşaatı başlamıştı, 10 yılda ayrılan ödenek sadece 4 milyon lira, Müteahhit parasını alamadığı için tasfiye edilmişti, biz geldik hastane inşaatına 11 milyon lira harcayarak, hizmete açtık. Şimdi tek kişilik iki kişilik odaların yer alacağı 200 yataklı yeni bir hastane daha inşa ediyoruz, Ağız ve Diş sağlığı Hastanesine yeni bina yapıyoruz. Ulus ilçemize yeni hastane binası yapıyoruz. Kozcağız’a Aile Sağlığı Merkezi inşa ettik. Arıt, Kumluca ve Hasankadı Aile Sağlığı merkezlerini de inşa edeceğiz.
57 tane aile hekimimiz köylere kadar giderek, vatandaşlarımıza hizmet veriyor, AK Parti’den önce Kadınlarımız Kırtepe’deki elverişsiz binada doğum yapardı, bebekler maalesef sağlıksız ortamda doğduğu için sakat olurlardı. Şimdi son model çağdaş imkânlarla donatılan, küvezleri olan Kadın Doğum Hastanemizde annelerimiz daha sağlıklı ortamda doğum yapıyorlar ve bebeklerimiz daha sağlıklı bir şekilde hayata adım atıyorlar. 2002 yılından önce doğan her 100 bebekten 3’ü ölüyordu, biz bunu yüzde 1’e düşürdük.
Büyükşehirlerde bile MR filmi, Tomografi filmi 6 ay 9 ay sonrasına gün verilerek çekilebilirken biz, Bartın’da artık, aynı günde bunları çekebiliyoruz.
Diyaliz hastalarımızı haftada 3 gün tedavi için Ankara’ya gitmekten kurtardık, Bartın’da tedavi olmalarının yolunu açtık.
İsteyen istediği eczaneye, istediği hastaneye gidebiliyor, İlaç kuyruklarına son verdik.
Sigortalılarımızın diş yaptırması mümkün müydü? Parası olan yaptırırdı, parası olmayanın ağzındaki dişler dökülürdü? AK Partiyle birlikte Bartın’da 13 tane diş hekimimiz halkımızın hizmetinde, gece dahi nöbet tutuluyor.
AK Parti iktidarında aç ve açıkta hiçbir vatandaşımız bırakmıyoruz, yakacak yardımları, gıda yardımları, özürlü bakım ücretleriyle sosyal devletin gereğini yapıyoruz.
Teşvik yasalarıyla, KOSGEB destekleriyle, yeni sanayi siteleriyle, Organize Sanayi Bölgelerini dolduran yeni fabrikalarla istihdamı artırdık
49 ilimizi teşvik kapsamına aldık, Bartın ilimizde bunların arasında, Bartın’da Organize Sanayi Bölgesinde sadece 4 fabrika vardı. Biz burada 30 fabrikanın kurulmasını sağladık,
Organize Sanayi Bölgesi için yeni köprü inşaatını başlattık, Organize Sanayi Bölgesini 260 dönüm büyüttük, 1000 dönüm daha büyütüyoruz, hedefimiz organize sanayi bölgesini 2000 dönüme çıkararak, fabrikaları ve istihdamı çok daha artırmak.

Sadece OSB değil, Terkehatiplerdeki özel idare sanayi bölgemizi de fabrikalarla doldurduk, Atılım Sanayi Sitesini, Abdipaşa sanayi sitesini hizmete açtık. AK Parti iktidara gelmeseydi, istikrar olmasaydı, bu fabrikalar, sanayi siteleri kurulur muydu?
KOBİLERİMİZE 20 Trilyon destek vermesek, Sanayicimize 50 trilyon teşvik vermesek, hazine arazisi desteği, enerji desteği, sigorta desteği, vergi indirimi sağlamasak yeni fabrikalar gelir miydi?
Sigortalı sayısı AK Parti’den önce Bartın’da sadece 9 bindi. Biz bunu 25 bine çıkardık.
AK Parti’den önce Bartın’da çimento fabrikası bile kapısına kilit vurulmuştu. Biz geldik üretime başlattık.
Tarıma en fazla kaynak aktaran iktidar biziz.
Biz iktidara geldiğimizde Bartın’da 1404 çiftçimiz icralıktı. Onların 1,3 milyon liralık borcunu sildik.
Tarıma Bartın’da 34 trilyon lira destek verdik, 12 trilyon lira hayvancılık desteği verdik, vermeye devam edeceğiz.  
Bartın’da köylerimize Köydes’den 80 milyon lira harcadık, 900 km.si asfalt,  800 km.si stabilize olmak üzere 1700 km. yol yaptık, 313 ünite içme suyu projesi gerçekleştirdik. Hedefimiz asfaltsız, susuz bir köy bırakmamak.

Bartın’da karayollarına 109 milyon lira harcadık,
Bartın’da 60 km. duble yol yaptık, hedefimiz,  bölünmüş yollarımızı tamamlayarak, Bartın’ı büyükşehirlere yakınlaştırmak.

Bartın-Amasra-duble yolunu tamamladık, Amasra Çakraz duble yolunu tamamlıyoruz, hedefimiz, Çakraz-Kurucaşile yolunu üç adet tünelle birlikte tamamlayarak, Kurucaşile ilçemizi Bartın’a yakınlaştırmak.

Bartın-Amasra arasında tünel projesini başlattık, hedefimiz Amasra ilçesiyle Bartın’ı birleştirmek.  İnkumu tünel projesini gerçekleştirmek.

Bartın-Arıt-Aydınlar karayolu inşaatını başlattık, hedefimiz 2013 yılında yol inşaatını tamamlamak.

Kozcağız-Parşembe yolunu başlattık, hedefimiz bu yıl tamamlamak.

Kozcağız-Kumluca-Abdipaşa yolunu programa aldık, hedefimiz yol inşaatını tamamlayarak, beldelerimize ulaşımı kolaylaştırmak.

Kozcağız-Hasankadı-Yenice –Karabük yolunu yatırım programına aldık, hedefimiz, Bartın-Karabük-Ankara arasında yeni bir alternatif yol inşa etmek.

Ulus çevre yolu inşaatını başlattık, köprü inşaatlarını tamamladık, hedefimiz Bartın için de yeni bir çevre yolu yapmak.

Adapazarı-Bartın demiryolu projesini başlattık, hedefimiz Bartın’ı demiryolu ağına bağlamak.

Doğalgazı Sanayicime getirdik, şehir içi dağıtım ihalesini yaptık, hedefimiz Doğalgazı Bartın halkının hizmetine sunmak.

Kirazlıköprü Barajını hızlandırdık, Kozcağız Barajını yatırım programına aldık, 22 adet taşkın koruma tesislerinin çalışmalarına devam ediyoruz,  hedefimiz Kirazlıköprü Barajını ve Kozcağız Barajını tamamlayarak, Bartın’ı taşkınlardan korumak, tarım arazilerimize hayat vermek, enerji üretimine katkı sağlamak.

Amasra Adalet sarayı inşaatını başlattık, Bartın Adalet Sarayını yatırım programına aldık, hedefimiz Bartın’a modern Adliye sarayları kazandırmak.

TTK’ya Bartın’dan 790 işçi aldık, hedefimiz yeni işçi alarak üretimi artırmak, yer altı kaynaklarımızı ekonomiye kazandırmak.

Hidroelektrik Santraller inşa ettik, rüzgar santrallerine lisanslar verdik, hedefimiz, enerji üretimine katkı veren bir il olmak.

Tarlaağzı Balıkçı Barınağı inşaatını tamamladık, Kurucaşile Limanını onardık, hedefimiz Bartın Limanının kapasitesini artıracak yatırımları yapmak.

Amasra Yolcu İskelesi ve Yat Limanının ihalesini gerçekleştirdik, hedefimiz yolcu iskelesinin inşaatını tamamlayarak, Amasra, Çakraz, Kurucaşile, Tekkeönü, Bozköy, Güzelcehisar, Mugada, Büyükkızılkum’un yer aldığı 56 km’lik sahil şeridinde turizmi canlandıracak ulaşım ve planlama çalışmalarını tamamlamak.

Küre Dağları Milli Parkı Ziyaretçi Merkezleri ve tanıtım ofisleri yaptık, hedefimiz milli park yatırımlarına devam ederek Bartın’ı milli park alanında dünya çapında cazibe merkezi haline getirmek ve Yayla, Kanyon ve Şelalelerimizi turizme kazandıracak yatırımlar yapmak.
Bartın Irmağını turizme kazandırmak için proje çalışmalarını başlattık.

89 adet tarihi evimizin Restorasyonu için destek verdik, hedefimiz Tarihi evlerimize kaynak ayırmaya devam ederek, Bartın’ın tarihi evlerini turizme kazandırmak.

Bartın Hükümet Konağı inşaatı, Emniyet müdürlüğü inşaatı, Kültür Merkezi inşaatı başta olmak üzere kamu binalarımızı yeniledik, hedefimiz kamu kurumlarımızı ilçeden kalma binalardan kurtararak modern ve hizmete elverişli mekânlara kavuşturmak.

Orman Köylümüze her yıl 12 milyon TL destek verdik, hedefimiz, Orman Köylümüzü desteklemeye devam etmek.

Bartın’da 911 toplu konut yaptık, hedefimiz TOKİ vasıtasıyla konut üretmeye Bartınlıları ev sahibi yapmaya devam etmek, TOKİ köprüsünü inşa etmek.

Balıkçılarımıza mazotta ÖTV’yi kaldırdık, balıkçılarımızı desteklemeye devam edeceğiz, hedefimiz yeni balıkçı barınakları inşa etmek.

Gençlerimize İŞKUR vasıtasıyla iş garantili meslek edindirme kursları açtık, hedefimiz bu kursları çok daha yaygınlaştırmak.

Ev hanımlarımıza ev ekonomisine katkı sağlayabilmeleri için gerekli destekleri vermeye devam edeceğiz.

Bartın’a yeni spor tesisleri kazandırdık, Ömertepesi Sentetik Futbol Sahasını ve Atletizm pistini hizmete açtık, Amasra Kapalı Spor Salonunu ihalesini gerçekleştirdik, hedefimiz Spor Tesisleri yapmaya, Amatör kulüplerimizi desteklemeye devam etmek. Bartın sporun profesyonel lige çıkması için gerekli destekleri sağlamak.

Bartın’da göçü durduk, nüfusu artırmaya başladık, hedefimiz, Sanayi,  Tarım,  Madencilik, Turizm, Eğitim, Ormancılık, Sağlık , Bayındırlık başta olmak üzere önemli sektörlerde 30 bin yeni istihdam sağlamak.

Saltukova Havaalanını hizmete açtık, hedefimiz, havaalanının kapasitesini geliştirerek,  İç ve Dış hat seferlerini artırmak.

Bartın’a AK Parti iktidarının çıraklık ve kalfalık döneminde 500 milyon TL.’yı aşan yatırım gerçekleştirdik.

Şimdi hedefimiz iki milletvekili birlikte Yılmaz Tunç ve Seyfettin Kalay olarak iktidarın gücüyle ustalık döneminde 783 milyon TL.lık yeni yatırımı Bartın’a kazandırmak.

Bartın halkının bu fırsatı değerlendireceğine yürekten inanıyorum.

Karalama siyasetine, boş vaatlere prim vermeyeceğine inanıyorum.

Hizmet siyasetine, istikrara, icraata oy vereceğine inanıyorum.

Değerli Hemşehrilerim;

2023’e giden yolda, Türkiye’mizi ileri bir demokrasi, büyük bir ekonomi, güçlü bir toplum, marka şehirlere sahip lider bir ülke haline getireceğiz, bütün bu hedeflerimizin kaynağı belli, projesi hazır, gerekçeleşebilir hedeflerdir.

Amacımız, Türkiye’yi 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birisi olarak, ihracatın 500 milyar doların üzerine çıkarmış, 2 trilyon dolar milli gelir üreten, tarihi ve değerleri ile barışık, mutlu ve huzur içinde yaşayan insanların ülkesi yapmaktır.

Sizlerin desteği ve hayır duaları ile başladığımız işi tamamlayacağız. Çıraklık ve kalfalık döneminin ardından, 12 Haziran seçimleriyle, ustalık döneminde Türkiye’ye çok daha büyük sevinçler yaşatacağız.

Bu kutlu yolda her zaman milletimizle beraber yürüdük, bir kez daha 74 milyon bir ve beraber, hizmet yolculuğuna hazırlanmanın heyecanını taşıyoruz.

Yolumuz bahtımız açık olsun.
12 Haziran seçimleri ülkemiz, milletimiz, Bartın’ımız için hayırlı olsun.
İstikrar Sürsün
Bartın Büyüsün
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.