Bayram yaklaşıyor, sahte paralara Dikkat!

Gümüş, yaptığı açıklamada Ramazan bayramı süresince alışverişte yoğunluk olacağını ve para sirkülâsyonunun da artacağını belirtti.

Özellikle bu tür zamanlarda

Emniyet yetkilileri hem alışveriş yapan vatandaşların hem de esnafın daha duyarlı olması tavsiyesinde bulunarak, özellikle piyasada 50 ila 100 YTL'lik sahte paralara karşı duyarlı olmalarını istediler. Sahte paraları piyasaya sürenlerin genellikle 'bonkör' tavır sergilediklerine dikkat çeken yetkililer, para alan kişilerin aldıkları paraların kalitesini kontrol etmeleri tavsiyesinde bulunuyorlar. Yanlarındaki para ile aldıkları paraları kıyaslamalarını isteyen yetkililer, “Kullanımdaki paralar kadar yıpranmamış olduğu için yeni olan parayı vatandaşlarımız dikkatle incelesinler. İşyerlerinde mor ışık veren makinelerin bulundursunlar” uyarısında bulundular.

EN YAKIN POLİS BİRİMİNE BİLGİ VERİN

Emniyet, “Paralar bu makinelerde kontrol edilerek, sahte paralardan ayırt edilebilir. Kalpazanların tuzağına düşerek kanun karşısında suçlu duruma düşmemeniz için banknotları tanıyınız, aldığınız paranın hakiki olup olmadığı konusunda dikkatli davranınız. Sahte parayı aldığınız kişiye kesinlikle teslim etmeyiniz. Şahsın eşkaline ilişkin bilgileri mümkünse kimlik bilgilerini hatta var ise otosunu, oto plakasını ve kaçış istikametini tespit ediniz. Şahsı mümkün mertebe oyalayınız. Bu arada en kısa sürede 155 Polis İmdat'ı veya en yakın polis birimine bilgi verin. Sahte parayı görevlilere teslim ediniz. Yapacağınız ihbarın, aranan bir kişi veya şebekenin veya büyük bir olayın faillerinin ortaya çıkarılmasına yardımcı olabileceğini unutmayınız”

PİYASAYA SAHTE PARA SÜRME YÖNTEMLERİ

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü (KOM) tarafından sahte paralara karşı uyarı yapıyor.  İşte sahte paralara karşı bilinmesi gereken önemli detaylar:

SAHTE PARALARIN PİYASAYA SÜRÜLME YÖNTEMLERİ

Sahte paranın piyasaya genellikle aşağıdaki yöntemlerle sürüldüğü görülmektedir.
•Büfe, bakkal ve marketlerden alınan sigara, içki, çerez vs. karşılığında yüksek değerdeki sahte banknot kupürleri verilerek para üstünün gerçek para olarak alınması,
•Araçlara alınan akaryakıt karşılığı benzin istasyonlarına verilmesi,
•Sinema ve tiyatro gişelerine verilmesi,
•Milli piyango bayilerine verilmesi,
Canlı hayvan ticareti yapan kişilere ve seyyar satıcılara verilmesi,
•Taksi sürücülerine verilmesi,
•Gazino ve eğlence yerlerine bahşiş ve hesap ödemesi olarak verilmesi,
•Toplu ödemelerde para desteklerinin arasına az sayıda sahte para konulması,
••Değeri düşük ve tedavülde olmayan banknotun tedavülde olan ve yüksek değerli banknotmuş gibi kullanılması.

SAHTE PARA İLE KARŞILAŞILDIĞINDA NE YAPILMALI

1 Nisan 2005 tarihinde yürürlüğe girecek Türk Ceza Kanununun 197. maddesine göre tedavülde bulunan parayı sahte olarak üreten, ülkeye sokan, nakleden, muhafaza eden veya tedavüle koyan kişi iki yıldan oniki yıla kadar hapis ve onbin güne kadar adli para cezasına çarptırılırlar hükmü bulunmaktadır. Yine aynı maddenin 3. fıkrasında "Sahteliğini bilmeden kabul ettiği parayı bu niteliğini bilerek tedavüle koyan kişi, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır" hükmü yer almaktadır.
Bu nedenle , sahte bir parayla karşılaştığınızda;
•Sahte parayı aldığınız kişiye kesinlikle iade etmemeli,
•Şahsın eşkaline ilişkin bilgileri, mümkünse kimlik bilgilerini ve hatta varsa otosunun plakasını ve diğer özelliklerini tespit etmeli,
•Şahsı mümkün olduğunca kendinizi riske atmayacak şekilde oyalamalı,
•Bu arada en kısa sürede "155 Polis İmdat" veya en yakın polis birimini olaydan haberdar etmeli,
• Sahte para güzel bir şekilde muhafaza edilmeli ve sadece gelecek görevlilere teslim etmeli,
•Sanık durumuna düşme korkusuyla pasif kalmamalı, olayı sineye çekmemeli,
•Yapılacak ihbarın, aranan bir kişi veya şebekenin veya büyük bir olayın faillerinin ortaya çıkarılmasına yardımcı olabileceği unutulmamalıdır.
•Sahte olduğunu anladığınız paranın üzerine herhangi bir işaret koyma, delik açma gibi hareketlerden kaçınınız. Böyle bir hareketiniz paranın aldatma yeteneğini ortadan kaldırabilir.

BANKNOTLARIMIZI NASIL KORUMALIYIZ?

Para; devletin itibarını ve varlığını simgeleyen belgelerden biridir. Bu nedenle banknotları;
Cüzdanda muhafaza ediniz, buruşturmayınız, katlamayınız, yırtmayınız, üzerine yazı yazmayınız, iğne ve benzeri nesnelerle delerek yıpratmayınız.

S.Bostancı

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.