Bilanço: 10 kaza, 11 Ölü, 690 Yaralı

Karayolu Trafik Güvenliği Haftası kutlamaları başladı. Kutlamalar Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan açılış töreniyle başladı. Açılış konuşmalarının ardından yılın örnek sürücüsüne ödülü verildi. Kurumların standları gezildikten sonra temsili kazazede kurtarma gösterisi yapıldı.

Vali Bülent SAVUR, “Trafik ve trafiğin getirdiği sorunlar, gerçekten süratle gelişmekte olan ülkemizde hayatımızın önemli bir bölümünü işgal etti. Her gün ülke genelinde yüzlerce araç trafiğe çıkmakta, yüzlerce, binlerce insanımız sürücü belgesini almakta ama milyonlarca insanlarımız da trafiğin içinde yaya olarak yer almaktadır. Ne yazık ki her yıl binlerce insanımızı trafik kazalarında kaybediyoruz. Yine binlerce insanımız sakat kalmakta. Olayın maddi tarafı ayrı bir şey. Bunları detaylı olarak Emniyet Müdürümüz rakamlarla ifade etti. Trafik kurallarına uymak medeniyetin gereği olan bir husustur. Aslında insan sağlığına verilen bir değerdir. Diğer yönden bakıldığında da trafik kurallarına uygun davranmayanların kul hakkı yediklerini bilmeleri gerekir. Bunun manevi anlamını taşımamız gerekiyor. Birilerinin ölümüne, yararlanmasına ya da sakat kalmasına sebebiyet verdiğiniz insanların üzerimizde oluşturacağı manevi ağırlığı önceden hissetmemiz ve önceden önlemimizi almamız gerekiyor. Birilerini evlatsız, anasız, babasız, kardeşsiz bırakmanın üzerimizde manevi açıdan tahribat yaratacağını önceden hesaplamamız gerekiyor. Alt yapı bu konuda emniyetlidir. Son yıllarda ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarında azalma olduğunu buradan belirtmek istiyorum.Tabii ki trafik kazalarının önlenmesi sadece inzibati tedbirlerle alınabilecek bir uygulama değildir. Alt yapı bu konuda son derece önemlidir. Ülkemiz imkanları doğrultusunda özellikle devlet karayollarında önemli adımlar atılmıştır. Pek çok Avrupa ülkesinden de ileri düzeye çıkmıştır. Ama buna rağmen sayısal olarak kazaların yarattığı tahribata ilişkin Avrupa ülkelerindeki rakamlarla çok da boy ölçüşebilir bir durumda değildir. Hükümetimizin bu konuda belirlemiş olduğu bir takım stratejik hedefleri var. Bu hedeflere göre ülkemizin 2020 yılına kadar trafik kazalarında ciddi azalma içeren program stratejileri var. Burada üzerimize ne düşüyorsa onu yerine getirme zaruretimiz var. Bu konuda inşallah Bartın diğer konularda olduğu gibi örnek bir yapılanma gösterecektir. Mevcudun üzerine yenilikler, güzellikler konulacaktır. Çocuklarımızın eğitim aşamasında bilgilenmesi, bilinçlendirilmesi, Milli Eğitim camiası tarafından sağlanacaktır. Bu konuda bizlerin vatandaşlarımıza örnek olması icap etmektedir. Hepsini yapacak olgunlukta, iradede ve maddi güçteyiz. O zaman, malzeme var, biz o çorbayı yaparız. İnşallah Bartın’da Bartın insanının trafik kazalarından etkilenmemesi için ne gerekiyorsa onları yapmalıyız. Buradan Jandarma ve Emniyet Teşkilatımızda fedakarca çalışan trafik ekiplerini tebrik ediyorum. Kolay iş değil. 24 saat görev yapan arkadaşlarımız trafik emniyetini sağlamak adına zaman zaman kendi emniyetlerini riske atarak gayret sarf ediyorlar. Ben buradan hepinizin Karayolu Güvenlik Haftasını kutluyor, görevlerinizde başarılar diliyorum.” dedi.

Törende Trafik Haftası konulu bir konuşma yapan Bartın Emniyet Müdürü Mehmet Altınok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İşte Altınok'un konuşması:

Trafik güvenliğinin sağlanması ve devam ettirilebilmesi amacıyla tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de her yıl mayıs ayının ilk cumartesi günü karayolu trafik güvenliği günü, bu günü takip eden hafta ise karayolu trafik haftası olarak kutlanmaktadır.

Karayolu trafik haftasındaki amacımız, trafik güvenliği bakımından karayolunu kullanan yaya, yolcu ve sürücülerin dikkatini trafik olgusu üzerine çekerek, insanları duyarlı hale getirmek ve farkındalık yaratmaktır.

Ulaşım ve ulaştırmanın çok önemli olduğu ülkemizde, araç sayısındaki artışa paralel olarak yolların düzenlenmesi, yeni yolların yapılarak eskiyen yolların tamir edilmesi ve alternatif güzergâh için düzenlemeler yapılması bir ihtiyaç haline gelmiştir. Karayolları trafik kanunu kolluk dışında birçok kurum ve kuruluşa yetki ve özelliklede sorumluluklar yüklemektedir. Unutulmamalıdır ki tüm özverili çalışmalarına rağmen kolluğun trafikteki etkisi yüzde 18 dir.

Ülkemizde yaklaşık olarak 17 milyon adet tescilli araç, 24 milyon adet sürücü bulunmaktadır. Maalesef 2012 yılı sonu itibariyle ülkemizde 325.446 adet trafik kazası meydana gelmiş, bu kazalarda 2.062 vatandaşımız hayatını kaybetmiş 221.108 vatandaşımız ise yaralanmıştır.

Meydana gelen kazalarda yaklaşık olarak bir milyar iki yüz milyon TL maddi kaybımız olmuş, bu miktara kaza sonrası tedavi giderleri ve kaybedilen insan gücü ve kaza sonrası hayatını kaybeden vatandaş sayımız eklenilmemiştir.

Tedavi sürecindeki ölümlerle birlikte 10.000 civarında insanın hayatını kaybetmesiyle orta büyüklükte bir ilçenin yok olması 200.000’e yakın insanımızın yaralanmasıyla bir il nüfusunun yaralanıp sakat kalmasını da katarsak tehlikenin büyüklüğünü biraz daha anlarız.

İlimizde kayıtlı araç sayımız 39.510 adet olup, ehliyet sayımız ise 45.797 dir. İlimizde günde ortalama 4 yeni ehliyet verilmektedir. İlimiz trafiğine ise günde ortalama 6 araç katılmaktadır. 2012 yılında 3’ü polis bölgesinde, 7’si jandarma bölgesinde olmak üzere toplam 10 adet ölümlü trafik kazası meydana gelmiş 11 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.

288 adet polis bölgesinde, 137 adet de jandarma bölgesinde olmak üzere toplam 425 adet yaralamalı trafik kazası meydana gelmiş, bu kazalarda polis bölgesinde 553, jandarma bölgesinde 137 olmak üzere toplam 690 vatandaşımız yaralanmıştır.

Bu rakamlardan da anlaşılacağı gibi ilimizde üzücü sonuçların oluşmaması için gerek alternatif yollar oluşturulması, gerekse mevcut yolların genişletilerek araç trafiğinin güven içerisinde seyretmesinin sağlanması için yerel yönetimlerin trafikte önemi bir kez daha anlaşılmaktadır. Verilen imar izinlerinde konut ve işyerleri için getirilen otopark mecburiyeti iyi takip edilmediği takdirde çok kısa bir süre sonra cadde ve sokaklarda yürümekte zorluk çekeceğimiz aşikârdır.

İlimiz genelinde trafik bilincini arttırmak ve yol kullanıcılarının daha güvenli bir şekilde trafikte seyretmeleri için çalışma arkadaşlarımızla amacımız sadece ceza yazarak caydırıcı olmak değil, aynı zamanda yol kullanıcılarını eğitmektir. Bu amaçla, 2012 yılında 2433’ü öğrenci ve yaya – 1510’u sürücü olmak üzere toplam 3943 kişiye trafik eğitimi verilmiş, 30 öğrencimize de okul geçit görevlisi eğitimi verilmiştir.

2013 yılında okul geçit görevli sayımızı 121 öğrenciye çıkartarak yılın ilk dört ayında 167’si öğrenci ve yaya, 99’u sürücü olmak üzere toplam 266 kişiye trafik eğitimi verilmiş olup, yılsonuna kadar 2012 yılındaki sayımızı aşmayı hedeflemekteyiz.

Çoğunluğunu sınıf ortamında gerçekleştirdiğimiz bu eğitimlerin; ilgili kurumlar koordinesinde yapılacak olan çocuk trafik parklarında uygulamalı olarak yapılması halinde daha kalıcı olacağı, bu tür bir çalışmanın yapılamaması durumunda her okulda imkanlar ölçüsünde özel trafik eğitim sınıfları oluşturularak, eğitimlerin bu sınıflarda yapılmasının trafik bilincini artırmada etkili olacağı değerlendirilmektedir.

Ayrıca trafikte etkin denetimi arttırmak amacıyla trafik personeli haricinde 87 genel hizmet polisine eğitim verilerek görevlendirme yapılmıştır. Yine ilimizde 2012 yılı içerisinde 43 fahri trafik müfettişi görev yapmakta, 35 fahri trafik müfettişi olmak isteyen gönüllünün müracaatları bakanlığa gönderilmiştir.

Trafikte önce siz örnek olun diğerlerinin değiştiğini göreceksiniz sloganından da anlaşılacağı üzere trafikte başkasından istediğimiz fedakârlık ve özveriyi ilk önce kendimiz yaptığımızda sorunların çözüldüğünü göreceğiz.

İhlal edilen her trafik kuralında başkalarının hukukunun çiğnendiğini, ayrıca malına ya da canına kastettiğimizi çok ama çok iyi anlamamız gerekmektedir.

Kutladığımız trafik güvenliği haftası nedeniyle özveriyle görev yapan jandarma ve polis meslektaşlarıma başarılar, görevi başında vatanı uğruna canını veren tüm şehitlerimize Allahtan rahmet, gazilerimize sağlıklı ömürler dilerken haftamızı şereflendiren başta sayın valim olmak üzere tüm konuklarımıza da kazasız ve cezasız yolculuklar dileyerek saygılar sunarım.


Törende yılın sürücüsü seçilen Mustafa TOKGÖZ‘e ödülü Vali Bülent SAVUR tarafından verildi. Kurumlar tarafından hazırlanan stantların gezilmesinin ardından tören sona erdi.

TRAFİK HAFTASI KUTLAMA MESAJI


Bartın İl Genel Meclisi Başkanı Ali Kartal, bugün kutlanmaya başlanacak olan Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası nedeniyle kutlama mesajı yayınladı. Kartal, “Toplumda gerekli olan trafik bilincini oluşturmak suretiyle, trafik kazalarına, trafik konusunda yaşanan olumsuzluklara ve çözüm yollarına odaklanarak toplumun dikkatini çekmek, bu kazalar ile meydana gelen can ve mal kayıplarının önüne geçmek maksadıyla tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi, ülkemizde de her yıl mayıs ayının ilk cumartesi günü "Uluslararası Karayolu Trafik Güvenliği Günü", bu günü takip eden hafta da "Karayolu Trafik Haftası" olarak kutlanmaktadır” dedi. Meclis Başkanı Ali Kartal,“Ülkemizde son yıllarda motorlu taşıt sayısındaki hızlı artış, gerek yerleşim birimlerinde gerekse yollarda çeşitli sorunları beraberinde getirmektedir. Trafik kazalarının, sürücülerin ve yayaların trafik kurallarını ihlal etmeleri sonucu meydana gelmekte olduğunu düşünürsek, bu kazaların en az seviyeye çekilmesi için hem yayaların, hem de sürücülerin trafik kurallarına eksiksiz uymaları gerekmektedir” ifadesini kullandı.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Anahtar Kelimeler:
Trafik Haftası
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.