Emniyet'ten Bayram Tedbirleri

Bartın İl Merkezi polis sorumluluk bölgesi dâhilinde Kurban Bayramının huzur ve güvenlik içerisinde idrak edilmesini sağlamak üzere 05 Kasım Cumartesi  günü sabahından itibaren huzur planları uygulamaya konulacak ve emniyet asayiş tertip ve tedbirleri Bayram süresi ve sonrası sürdürülecektir.

İlimizin turizm kenti olması ve bayram tatili dolayısıyla ülkemizin değişik kentlerinden karayolu ve deniz yolu ile ilimize çok sayıda vatandaşımız ile yabancı turistlerin geleceği göz önünde bulundurularak, Kurban Bayramı süresince il merkezi ana arterleri ve bağlantı yolları ile yoğunluk yaşanan yerlerde, alışveriş merkezlerinde, eğlence yerlerinde, terminallerde, limanlarda ve parklarda yaya ve motorize devriye sayıları artırılarak vatandaşlarımızın bayram öncesi ve bayram süresince huzurlu ve güvenli bir şekilde tatillerini geçirmelerine, alışverişlerini yapmalarına ve ziyaretlerini gerçekleştirmelerine azami özen gösterilecektir. Emniyet, asayiş tedbirleri 05 Kasım 2011  Cumartesi günü sabahından itibaren başlayarak 09 Kasım 2011 Çarşamba günü akşamına kadar devam edecektir.

Vatandaşlarımızın hayvan hırsızlıklarına karşı dikkatli olmalarını, Kurban Bayramı dolayısıyla ilimizde küçükbaş ve büyükbaş hayvan besiciliği yapan sürü sahipleri ve hayvan alım-satım işleriyle ilgilenenlerin, hırsızlık ve dolandırıcılık olaylarına karşı daha dikkatli ve duyarlı davranmaları kendi menfaatlerine olacaktır.

Kurban satış yerleri başta olmak üzere alış-veriş yerlerinde sahte para olaylarına karşı duyarlı olmaları ve aldıkları paraların sahte olup olmadığı konusunda dikkatli olmalarını ve bayram öncesi ve süresince kalabalık ortamlar ile alış veriş yerlerinde bulunabilecek yan kesicilere karşı çantalarını dikkatli bir şekilde taşıyarak sık sık kontrol etmeleri, banka PTT gibi yerlerde kimseye para teslim etmemeleri, çok miktarda parayla dolaşmamaları, paralarını ortalık yerlerde saymamaları, kavga ederek yardım isteyen şahıslardan uzak durmaları ve şüpheli bir durumla karşılaştıklarında en yakın emniyet birimine başvurmalarını gerekmektedir.

Amasra İlçe Emniyet Müdürlüğü, Ulus ve Kurucaşile İlçe Emniyet Amirlikleri sorumluluk bölgelerinde Huzur Planlarını hazırlayarak uygulamaya koyacaklar ve bu planlar çerçevesinde; ilimizde bulunan hayvan satım ve kesim yerleri başta olmak üzere halkın yoğun olarak bulunabileceği alışveriş merkezleri, otogar, eğlence ve dinlence merkezleri ile piknik alanları gibi yerlere motorize ve yaya kısım ekipleri görevlendirilecektir. Özellikle büyük alışveriş merkezleri, Pazar yerleri, eğlence ve dinlence yerlerinde olabilecek yankesicilik kapkaç, hırsızlık ve gasp olaylarına karşı ilgili şubelerce görevlendirilecek ilave personelle sıralı amirleri sorumluluğunda gerekli tüm tedbirler alınacaktır. Kurbanlık satışlarının yapıldığı hayvan pazarları ile kurban kesim yerlerinin ekipler marifetiyle kontrolü yapılarak gözetim altında tutulacak, özellikle geceleri hayvan hırsızlığına karşı gerekli tedbirler alınacaktır.

06 Kasım 2011 Pazar günü saat: 07.39'da kılınacak olan bayram namazı münasebetiyle özellikle yankesicilik ve hırsızlık olaylarına karşı camiler ve civarında yeteri kadar motorize ve yaya personel görevlendirilerek gerekli çalışmalar yapılacaktır. Ayrıca vatandaşlarımızın mezarlık ziyaretleri ilgili olarak Mezarlıklar çevresinde gerekli tüm tedbirler alınacaktır.

Bayram süresince tatil ya da ziyaret amacı ile kişilerin evlerinden ayrılacak olmaları nedeniyle evden ve işyerinden hırsızlık olaylarının artabileceği göz önünde bulundurularak özellikle bu tür olayların önlenmesi için gerekli tedbirler alınacaktır.

Ayrıca ilimizin turizm kenti olması ve bayram tatili dolayısıyla ilimize ülkemizin değişik kentlerinden karayolu ile çok sayıda vatandaşımızın geleceği göz önünde bulundurularak trafik akışının yoğun olduğu Zonguldak ve Karabük yolu üzerinde yol kontrolleri sıklaştırılacak ve bu güzergâhlarda devamlı yeteri kadar ekip bulundurularak gerekli tüm trafik tedbirleri alınacak, güzergâhlarda görev alan ekipler özellikle hayvan kaçakçılığı konusunda ilgili birimlerle sürekli koordine içerisinde bulunacaktır.

Özellikle bayram tatillerinde şehirlerarası karayollarımızda trafik yoğunluğu ile birlikte trafik kazaları da artmakta ve bu kazalar sonucunda birçok vatandaşımız hayatını kaybetmekte, yaralanmakta veya sakat kalmakta ve kazaların ekonomik boyutu da bir diğer sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle;

Karayolu güzergâhlarında da otobüsler üzerinde denetimlere ağırlık verilerek,  bütün otobüslerin takoğrafları, sürücülerin alkol durumu, taşımacılık yetki belgeleri, zorunlu mali mesuliyet ve zorunlu ferdi kaza koltuk sigortaları, sürücülerin sürücü belgeleri ve ceza puanları ile aracın fenni muayene durumu titizlikle kontrol edilecek, arıza ve eksikliklerin tespiti halinde gerekli yasal işlemler yapılacaktır. Ayrıca Güzergah üzerinde yapılan trafik kontrollerinde araçlarda teknik yönden bir aksaklığın bulunup bulunmadığı özellikle aşınmış lastik kullanılıp kullanılmadığı, dış ışık donanımlarının faal olup olmadığına dikkat edilecek, görüşü azaltan sisli, yağışlı vb. havalarda gündüzleri de yakını gösteren ışıkların yakılması sağlanacak, far ayarı ve ışık donanımı bozuk araçlar eksikleri giderilinceye kadar trafikten men edilecek, yangın söndürme cihazı ve ilkyardım çantası bulunmayan mevsim şartlarına göre gerekli teçhizat ve avadanlıkları olmayan araçların eksikliklerini tamamlamaları sağlanacaktır.

Trafik kontrollerinde aşırı hız, hatalı sollama, yakın takip ve şerit ihlali gibi trafik kazalarının oluşmasında büyük rol oynayan kural dışı davranışların denetimlerine ağırlık verilecek, ayrıca yorgun, uykusuz ve dalgın araç kullandığı tespit edilen sürücüler uyarılarak güzergah üzerinde müsait yerlerde dinlenmeleri sağlanacaktır.

Sürücü ve yolcuların ön ve arka koltuklarda emniyet kemeri kullanmasına yönelik denetimler kararlılıkla sürdürülecektir.

Kurban bayramı tatili süresince radarlı ekip araçlarının sürekli faaliyet göstermesi sağlanacaktır.

Şehirlerarası karayollarında belirli aralıklarla trafik ekipleri görevlendirilecek, gerekiyorsa Bölge Trafik Ekiplerinin Şehiriçi Trafik ekipleriyle takviye edilmesi sağlanacak ve gerekli tedbirler alınacaktır.

Denetimler yolda her türlü güvenlik tedbirleri alınmak suretiyle çevirme noktasından önce yeterli mesafede ikaz ve işaretler konularak yolu aniden daraltmaksızın ve akan trafiği tehlikeye düşürmeden yapılacaktır. Ayrıca geceleri görevli sabit ekipler tepe lambalarını mutlaka yanar durumda bulunduracaktır.

Son zamanlarda ülkemizin içinde bulunduğu durum göz önünde bulundurularak Kurban Bayramı tatili süresince bazı yıkıcı ve bölücü terör örgütlerin yapabilecekleri silahlı/bombalı eylemler ve toplumsal nitelikli korsan gösterilere karşı birimlerimiz ve Amasra İlçe Emniyet Müdürlüğümüz ve Ulus ve Kurucaşile İlçe Emniyet Amirliğimiz sorumluluk bölgelerinde bulunan özellikle resmi kurum ve kuruluşlar, siyasi parti binaları, dernek, sendika, sivil toplum örgütleri binalarını sık sık kontrol edecektir.

Bayram süresince görev alan ekip ve personel bomba olabileceği şüphesi uyandıran paket, poşet vb. maddeleri görmesi halinde bomba uzmanlarına bilgi vererek gerekli çevre güvenlik tedbirlerini alacaktır.

Cep telefonu sürücüyü hataya zorlamaktadır. Araç kullanırken cep telefonuyla arama yapmak, çalan telefona cevap vermek, numara çevirmek gibi davranışlar sürücünün dikkatinin dağılmasına ve kazalara neden olmaktadır.

Cep telefonlarının kullanımı sırasında sürücüler daha fazla hata yapmakta, bazı tehlikeli durumların ya hiç farkına varamamakta ya da önlem almakta geç kalmaktadırlar. Sürücünün deneyimli olması veya cep telefonu kullanmaya alışkın olması da riski azaltmaya yetmemektedir.

İster ruhsatlı, isterse ruhsatsız olsun kişilerin hayatı, sağlığı veya mal varlığı bakımından tehlikeli olacak biçimde, ya da kişilerde korku, kaygı veya panik yaratabilecek tarzda silahla ateş eden veya patlayıcı madde kullananlar hakkında, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunun 170 ve174'üncü maddeleri gereğince "genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması, tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirmesi" suçundan ve 2872 sayılı Çevre Kanunu, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu ile 87/12028 karar sayılı Patlayıcı Maddeler Tüzüğünün'nün ilgili maddelerince gerekli adli ve idari işlemler yapılacaktır.

İlimiz merkezinde MOBESE sisteminden de en üst seviyede istifade edilmektedir.

Kontrol noktalarında görevli ekip ve personel görevlerini yaparken araçları seçme suretiyle kontrol edecek, ancak karayolu üzerinde toplu olarak araç bekletilmemesine özen göstereceklerdir.

Tüm birimlerimiz Kurban Bayramının ilimizde huzur ve güvenlik içerisinde geçirilmesini sağlamak amacıyla gerekli planlamalarını yaparak, birimlerince gerekli gördükleri ilave tertip ve tedbirleri alacaktır. Görevli tüm personelimiz Kurban Bayramı tatili süresince vatandaşlarımızın huzuru için görev yapacaklardır.

Olayların önlenmesi vatandaşlarımız ihbar, şikayet ve yardım talepleri için; aşağıdaki iletişim adreslerinden İl Emniyet Müdürlüğümüze ulaşabilirsiniz.

Bu vesileyle tüm Bartınlı hemşerilerimizin Kurban Bayramını kutluyor, saygılar sunuyorum.

0 378 227 55 20   
0 378 227 72 79   
0 378 227 00 75   
0 378 227 00 74
0 505 318 74 11           

ALO VATAN HATTI 155 Polis İmdat Telefonlarını Yurt Dışından Aramak İçin
+90 378 155 11 22

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.