Kapak Sayısı Çığ Gibi Büyüyor
360.000 Kapak Toplandı

Bartın İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü koordinesinde yürütülen Altın Kardeşliği ismli proje etkinlikleri kapsamında 360.000 Adet (600 kilogram) plastik kapak toplandı.

Bartın İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından “Kapaklar Umuda Dönüşsün…” sloganı ile hazırlanan Altın Kardeşliği ismli proje büyük bir coşku ile yürütülürken, projeye destekler de her geçen gün artarak devam ediyor. Altın Kardeşliği isimli projenin uygulanmasına başlandığı 15 Ağustos 2014 tarihinden bugün olan 05 Kasım 2014 tarihine kadar yaklaşık olarak 360.000 Adet (600 kilogram) plastik kapak toplandı. Konu ile ilgili olarak Bartın İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada şöyle denildi:

Bartın İl Emniyet Müdürlüğü olarak Bartın İlimiz ve İlçelerinde suç ve suçluyla mücadelemiz gece gündüz demeden, günün 24 saati personelimizin özverili bir şekilde çalışmasıyla, büyük bir kararlılık içerisinde devam etmektedir. Son yıllardaki polislik anlayışı polisin fonksiyonlarını oluşturan problemlerin teker teker detaylı analizini, toplumda suç olarak karşımıza çıkan bu problemlerin her biri için en uygun önleme, azaltma veya ortadan kaldırma stratejileri geliştirilerek hedef odaklı çözümler uygulamasını gerekli kılmaktadır. Bu ise problem odaklı polisliğin temelidir.

Problem odaklı polislik çalışmaları da göz önünde bulundurulduğunda vatandaşlarımızın huzur ve güveninin sağlanmasında alınacak güvenlik önlemlerinin yanı sıra, aynı doğrultuda düzenlenecek sosyal içerikli proje ve kampanyaların da suç ve suçluyla mücadelede önemli olduğu kolaylıkla anlaşılmaktadır. En basit anlatımıyla bu tür çalışmalarla polis vatandaş işbirliği sağlanarak ihbar mekanizması tam olarak faaliyete geçirileceğinden etkin mücadelede başarılı adımlar atılması kaçınılmazdır.

Bu bağlamda İlimiz ve İlçelerinde ‘‘Polis dostunuz, arkadaşınızdır’’ sözü benimsetilerek mevcut olan polis sevgisinin arttırılmasını da sağlayacağını düşündüğümüz ‘‘Altın Kardeşliği’’ isimli mavi kapak toplama projesinin hazırlanarak yürütülmesine karar verilmiştir. Psiko-sosyal model örnek alınarak “Kapaklar Umuda Dönüşsün…” sloganı ile hazırlanan projemizin uygulanmasına Bartın Valilik Makamının uygun görüşleri ile 15 Ağustos 2014 tarihinde başlanmıştır.

Altın Kardeşliği isimli projemiz ile ilgili olarak halk arasında mavi kapak olarak da bilinen cam ve plastik şişelerin çeşitli renklerdeki plastik kapakları toplanarak geri dönüşümleri için anlaşmalı kuruluşlara teslim edilecektir. Karşılığında da yaklaşık olarak her 30.000 Adet (50 kilo) plastik kapak karşılığında halk arasında klozetli sandalye olarak da bilinen başta yatağa bağımlı olanlar olmak üzere yüreği büyük engelli kardeşlerimizin kullanımına ihtiyaç duydukları özellikli sandalyelerden temin edilecektir. Temin edilen bu sandalyeler ise İl Emniyet Müdürlüğümüz Toplum destekli polislik Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından ihtiyaç sahibi başta yatağa bağımlı olanlar olmak üzere yüreği büyük engelli kardeşlerimize takdim edilerek kendilerinin günlük yaşantılarında karşılaştıkları engelleri aşamaları hususunda yardımcı olunmaya çalışılacaktır.

Altın Kardeşliği isimli mavi kapak toplama projemiz ile aynı zamanda toplumumuzu oluşturan başta geleceğimizin teminatı sevgili çocuklarımız olmak üzere bireylerimize çevre bilinci de aşılanmak istenmiştir. Proje ile ilgili olarak toplanan plastik kapakların toplanmaması halinde çevre kirliliği yapacak olması, çevreye atılacak plastik kapakların ise yüzlerce yıl doğaya karışmadan kalacak olması projenin önemini daha da arttırmıştır.

15 Ağustos 2014 tarihinde Bartın Valilik Makamının uygun görüşleri ile Bartın Emniyet Müdürlüğümüz Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğümüz görevlilerince hazırlanarak yürütülmeye başlanan Altın Kardeşliği isimli projemiz uygulama süresi bitimi olan 1 Ocak 2015 tarihinde sona ererek kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütleri tarafından değerlendirilerek yeni projelerin hazırlanmasında kaynak olarak alınacaktır.

Altın Kardeşliği isimli projenin uygulanmasına başlandığı 15 Ağustos 2014 tarihinden bugün olan 05 Kasım 2014 tarihine kadar yaklaşık olarak 360.000 Adet (600 kilogram) plastik kapak toplanmıştır. Toplanan plastik kapaklar anlaşmalı geri dönüşüm şirketine telsim edilerek karşılığında halk arasında klozetli sandalye olarak da bilinen 12 adet nitelikli sandalye temin edilmiştir. Temin edilecek olunan bu sandalyeler İlimiz Kamu Hastahaneler Birliği ile koordineli olarak tespit edilecek olunan ihtiyaç sahiplerine önümüzdeki günlerde İl Emniyet Müdürlüğümüz Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlilerince takdim edilecektir.

İl Emniyet Müdürlüğümüz Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlilerince yürütülmekte olunan ve 1 Ocak 2015 tarihinde sona erecek olan Altın Kardeşliği isimli proje etkinlikleri çerçevesinde başta yatağa bağımlı olanlar olmak üzere 450 ihtiyaç sahibi yüreği büyük engelli kardeşlerimize sandalyeleri takdim edilerek kendilerinin günlük yaşantılarında karşılaştıkları engelleri aşamaları hususunda yardımcı olunmaya çalışılacaktır.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.