Lunaparklar Açılıyor

Bartın İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi toplanarak Lunapark ve tematik parkların faaliyete geçmesinin şartlarını açıkladı:

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisimiz 05/07/2020 Pazar günü Vali Sinan GÜNER Başkanlığında, aşağıda imzaları bulunan meclis üyelerinin katılımı ile olağanüstü toplanarak; birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Coronavirüs (COVİD-19) salgını nedeniyle aşağıdaki kararları almıştır.

1. İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisimizin 16/3/2020 tarih ve 4 nolu kararı ile İlimiz genelindeki lunaparkların faaliyetleri geçici olarak durdurulmuştu.

İçerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra her bir faaliyet alanı/iş kolu için alınması gereken önlemler ayrı ayrı belirlenerek tekrar faaliyete geçmeleri sağlanmaktadır.

Bu çerçevede; İlimiz genelindeki lunapark ve tematik parkların 6 Temmuz 2020 tarihinden itibaren, gezici olmamak (2020 Yılı içerisinde sadece bir yerde faaliyet göstermek) kaydı ve aşağıda belirtilen kurallara riayet etmek şartı ile faaliyette bulunmalarına,

a)  Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan, Salgın Yönetim ve Çalışma Rehberinin “Lunapark ve Tematik Parklarla İlgili Alınması Gereken Önlemler” başlığında belirlenen tedbirler eksiksiz bir şekilde uygulanacaktır.

b)  Ziyaretçilerin temizlik, maske ve mesafe kurallarına uymalarına yönelik gerekli tedbirlerin alınması sağlanacaktır.

c)  Giriş/çıkışlar kişilerin birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde düzenlenecek, girişlerde ziyaretçiler sıra ile içeri alınacak ve sırada durulması gereken alanlarda sosyal mesafe kuralına (en az 1 metre) uygun şekilde yer işaretlemeleri yapılacaktır.

d)  Lunapark ve tematik parklardaki eğlence araçlarının başlama ve bitiş zamanları kalabalığı önlemek için birbirinden farklı olacak şekilde planlanacaktır.

e)  Personele Covid­19’un bulaşma yolları ve virüsten korunmak için alınacak önlemler hususunda eğitim verilecektir.

f)  Lunapark ve tematik parkların içinde bulunan mesire alanları, restoranlar, kafeler ve diğer işletmeler kendi sektörleri ile ilgili genelge ve tedbirlere tabi olarak çalışacaklardır.

g)  Covid­19 salgınına karşı alınacak tedbirlerin uygulanmasından sorumlu ve denetim ekiplerinin iletişiM içinde olacağı işletmenin Koronavirüs sorumlusu/sorumluları görevlendirilecektir. 

Usulüne göre alınan, ilan ve tebliğ edilen bu kararların uygulanmasında ihmal ve kusuru görülenlerin eylemleri başka bir suç oluşturmuyorsa TCK’nın ilgili maddeleri gereğince cezalandırılmasına,

Alınan bu kararların İl Sağlık Müdürlüğü tarafından takip edilmesine karar verilmiştir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.05.07.2020 

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bence 1 ay önce

tüm işyerleri kapatılsın marketler açık kalsın insanlar sadece yesin içsin yatsın en güzeli bu çalışmasın devlet baksın en güzeli bu sayın valim maske takalım evde yatalım çözüm bu hastalıktan kaçarsak kurtulmuş oluruz.