Trafikte Kış Tedbirleri

Kış mevsimi ile birlikte; yağmur, kar yağışı, tipi, sis, buzlanma gibi olumsuz hava koşullarının oluşacağı bu günlerde, sürücülerin trafikte daha bir dikkatli olması ve araçlarını kış şartlarına hazırlayarak alacakları tedbirleri gözden geçirmeleri gerekiyor.

1. İyi bir sürüş ve frenleme için lastiklerin dış yüzeyi ve stepne dahil tüm lastiklerin havası mutlaka kontrol edin, standart diş derinliğini kaybetmiş lastikleri kullanmayın.

2. Fren pedalına basıldığında pedal önce bir yerde durup daha sonra bir gevşeme hissediliyorsa ciddi bir sorun var demektir. Fren sistemi ve hidroliğini mutlaka kontrol ettirin.

3. Kış aylarıyla birlikte araçlarda elektrik sarfiyatı artar. Bu yüzden ilk olarak elektrik marş ve şarj dinamolarının kontrolü ve ikinci olarak da akülerin bakımını mutlaka yaptırın.

4. Kışa giriş bakımına radyatöre antifriz koymakla başlayabilirsiniz.

5. Yakıt filtresi ve Karbüratörün kontrolü de büyük önem taşımaktadır. Karbüratörün içine kir ve tortuların girmezsi yakıt sarfiyatını arttıracağı gibi aracınızın istenilen düzende çalışmasını engelleyecektir.

6. Aracınızda mutlaka çekme halatı, takoz, zincir, reflektör, yangın tüpü ve ilkyardım çantası ile yedek su bulundurun.

7. Sileceklerinizi kontrol ettirin. Araç kaloriferi ile ön ve arka cam rezistansınız çalışır durumda olsun. Aracınızın camı dıştan antifrizle, içten de sıvı sabunla kolayca silinebilir.

8. Donan cama kesinlikle sıcak su dökmeyin., cam çatlayabilir. Çeşme suyu yavaş ama iyi bir çözücüdür.

9. Soğuk havalarda el frenini çekmeyin. Eğer çekili unutulmuş ve donmuşsa aracı arkadan ve önden iterek sıkışan frenin açılmasına çalışın. Bununda işe yaramadığı durumlarda fren sistemine sıcak su dökülmesi yeterli oluyor.

10. Donmuş kapı kilidini açmanın en kolay yolu anahtarı ısıtmaktır. Buz çözücü sprey de kullanılabilir. Emniyet kemerinizi şehir içi ve şehir dışı yollarda mutlaka kullanın.

11. Emniyet kemerinizi şehir içi ve şehir dışı yollarda mutlaka kullanın.

12. 11 yaşından küçük çocukları aracın arka koltuğunda oturtun ve bebekler için ana koltuğu kullanın.

13. Yakın takip kış şartlarında en büyük kaza davetiyesidir. Yolların ıslak, buzlu ve kaygan olacağı göz önünde bulundurularak takip mesafesi normal hava ve yol koşullarına göre biraz daha açılmalıdır.

14. Geçiş kurallarına riayet edin ve mutlaka sinyal verin.

15. Hız kurallarına uyun.

16. Özellikle uzun yola giderken aracınızı rahat, bol ve vücudu sıkmayan kıyafetler ile uygun ayakkabılar giyin. Ayakkabınızın tabanı çok ıslak veya çamurlu olmamalıdır.

17. Aracın kısa hüzmeli farlarını sürekli açık bulundurun.

18. Araç direksiyonunu düz ve sıkı bir şekilde tutun. Ani direksiyon kırma, ani frenleme ve sert manevra hareketlerinden kaçının.

19. Su birikintilerini hızlı geçerseniz fren balatalarınız ıslanabilir.

20. Kışın gerekmedikçe gece yola çıkmayın. Gece çamurlu yollarda araç kullanırken güvenli bir yerde durarak ön ve arka lambaları silin.

21. Soğuğun gizli buzlanmaya neden olduğu yerlerde fren yapmayın. Vitesi yumuşak bir geçişle küçültülerek ayağınızı gazdan yavaşça çekin ve hızınızı düşürün.

22. Yorgun ve uykusuz araç kullanmayın. Uzun yola gidiyorsanız belirli aralıklarla kısa molalar verin ve temiz hava alın.

23. Trafik yoğunluğu düşük alternatif güzergahları tercih edin.

24. Trafik kurallarına yaz-kış mutlaka riayet edin.

ARAÇLARIN KIŞA HAZIRLANMASI

V  Kayışına   Dikkat

* Yaz aylarında genişleyen V kayışı, özelliğini kaybeder. Kayışı germeniz mümkünse gererek kullanın, aksi takdirde kayışı değiştirmek gerekir. Çünkü gevşek kayış şarjı etkiler, vantilatörün devir daimini yavaşlatır. Dolayısıyla otomobilin sağlıklı çalışmasını etkiler.

Antifrizi Mutlaka Ölçtürün

* Radyatör sistemindeki suyun donmaması için antifriz kullanılmalıdır. Soğutma sistemini korozyona karşı korumak için yaz-kış kullanılması gereken antifriz, kışın soğutma sisteminin donmasını önler.
 
Hava Filtresine Bakınız

* Kış mevsimi önceden hava filtresini kontrol etmek, temizlemek veya kullanılmayacak durumdaysa değiştirmek gerekir.
 
Fıskiyeleri Ayarlayınız

* Camı temizlemeye yarayan fıskiyeler sudaki kireç nedeniyle zamanla tıkanabilir. Fıskiyelerin uçlarını bir iğne yardımı ile açabilirsiniz.
 
Silecekleri Kontrol Ediniz

Lastikleri Diş Derinliklerini Kontrol Ediniz

* Otomobilin yola tutunmasını sağlayan lastiklerin ideal diş derinliğinin 3 mm olması gerekir.Eğer kışın karlı yollarda kaymak istemiyorsanız,mutlaka lastiklerinizi kontrol ettirin.
 
Elektrik Sistemini Gözden Geçiriniz

* Kışın havadaki nem ortamının artmasıyla, buji kabloları ve distribütör kapağındaki çatlaktan nem girip otomobil çalışmayabilir. Onun için elektrik sistemini kontrol edin.

Kış aylarıyla birlikte araçlarda elektrik sarfiyatı artar. Bu yüzden ilk olarak elektrik marş ve şarj dinamolarının kontrol ikinci olarak da akülerin bakımını yaptırın. Akü çok yoruluyorsa akü suyunu, suyundaki asit oranını ve kutup başlarını kontrol edin. Kutup başlarını gres yağı, bulunamıyorsa vazelin yağı ile silinin. Bir de araçların bakım kilometresi gelmese bile yaz çıkışı servise götürüp genel bakımdan geçirtin.
 
Periyodik Bakıma Rağmen Motor Yağına Sık Sık Kontrol Ediniz

* Periyodik bakımların dışında kışa girmeden önce motor yağının mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Uzun süre kullanılan yağ,motoru koruma özelliğini kaybeder.
 
Silecek Suyunu İhmal Etmeyin


* Alkol içermeyen uygun bir cam silecek sıvısı, cam yıkama sistemini sıfır dereceye kadar, donmaktan koruyabilir. Buzlu havalarda camınızı temizlemek istiyorsanız, dikkat. Donan cama kesinlikle sıcak su dökülmeyin, cam çatlar. Normal çeşme suyu yavaş ama iyi bir buz çözücüdür. Tedbirlerin baştan alması durumunda, pratikliği bakımından camların dış yüzeyinin antifrizle silinmesi daha uygundur. İç yüzeylerin sıvı sabunla silinmesi durumunda buğulanma engellenir.

Kışın Rezistansa İhtiyacınız Daha Fazla

* Arka camdaki buharlaşmayı önleyen rezistansın kontrol edilmesi, eğer herhangi bir problem varsa onarılması veya değiştirilmesi gerekir.

Üşümemek İçin Kalorifer Bakımını Yaptırınız

* Kış mevsimi öncesinde kalorifer ve klima bakımının mutlaka yapılması gerekir. Klimalı otomobillerde polen filtresi değiştirilir. Kalorifer hortumları kontrol edilir.
 
Yakıt Filtresi ve Karbüratör Bakımını Yaptırınız

* Yakıt filtresini ve karbüratörü kontrolden geçirin. Yakıt filtresinin içine kaçacak suyun donması, aracın çalışmasını zorlaştırır. Karbüratörün içine kir ve tortuların girmezsi de yakıt sarfiyatını arttıracağı gibi aracınızın istenilen düzende çalışmasını engeller.
 
Araçta Bulunması Gereken Ekipmanları Kontrol Ediniz

* Her zaman aracınızda mutlaka çekme halatı, takoz, zincir ve reflektör bulundurun Yağış anında kayganlaşan zeminde takip mesafesine uyun. Hız yapmayın.

* Soğuk havalarda aracınızın el frenini kesinlikle çekilmeyin. Eğer çekili unutulmuş ve donmuşsa aracı arkadan ve önden iterek sıkışan frenin açılmasına çalışın. Üzerine sıcak su dökerek açmak da bir çözüm yoludur. Aracın kilidinin donması durumunda kapıyı açarken anahtarı ısıtın.

* Kapıları sürekli olarak kapalı tutun. Şehirlerarası yollarda seyahat ederken ayrıca kilitli tutmayı unutmayın. Kapı kollarını, elektrikli dikiz aynalarını ve antenleri vazelinle silerek donması önleyin.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.