Amasra'da ÇED Toplantısına Karşı Çıktılar
Amasra'da köylüler kömür hazırlama tesisine karşı

BARTIN'ın Amasra İlçesi'nde yapılması planlanan termik santral kömür hazırlama tesisi projesine karşı çıkan köylüler, 24 Mart'ta düzenlenecek Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısının iptal edilmesi için Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'ne başvurdu.

İlçede maden ve enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketin Gömü, Tarlaağzı, Kazpınarı Köyleri ve Gavurpınar mevkiinde yapmayı planladığı termik santral kömür hazırlama tesisiyle ilgili bölge halkını bilgilendirmek amacıyla Tarlaağzı'ndaki kahvede geçen 16 Şubat'ta düzenlenen ÇED toplantısı, bölge halkının tepkisiyle yapılamadı. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, aynı toplantının Gömü Köyü kahvesinde 24 Mart'ta yapılacağını duyurdu. Gömü Köyü Muhtarı Mehmet Bıldırcın ve köy ihtiyar heyeti, Bartın Platformu üyeleriyle birlikte toplantının iptal edilmesi için Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'ne başvuruda bulundu.

Müdürlük önünde açıklama yapan Bartın Platformu sözcüsü Avukat Berkay Dal, Bartın Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'nün hukuksuz uygulamalarına devam ettiğini savunarak, "Gömü Köyü muhtarlığının karşı çıkmasına rağmen söz konusu toplantının 24 Mart Perşembe günü kahvede yapılacağı ilan edildi. Köy muhtarlığına ait olan kahveyi, köy muhtarı izin vermediği halde kullanacağını açıklayan Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü hukuku ayaklar altına alıyor" dedi.

Muhtar Mehmet Bıldırcın ise, "Biz bu toplantıyı istemiyoruz. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü bu dilekçeyi dikkate almak zorundadır. Daha önce Tarlaağzı Köyü'nde yapılmak istenen, fakat halkın tepkisi nedeniyle yapılamadığı tutanakla kayıt altına alınan Hema Termik Santrali'nin kömür hazırlama tesisine ait ÇED sürecinin halkın tepkisi dikkate alınarak sona erdirilmesini istiyoruz" dedi. Kalabalık, basın açıklamasının ardından dağıldı.

Bartın Platformu Basın Açıklaması:

ÇED TOPLANTISI GÖMÜ KÖYÜNDE YAPILAMAZ

Bartın Çevre Şehircilik Müdürlüğü hukuksuz uygulamalarına devam ediyor. Hattat’a ait kömür hazırlama tesisine ait ÇED Halkın Katılımı Toplantısı yapmak için Gömü Köyü Kahvesi daha önce bizzat Çevre ve Şehircilik Müdürü Ali Özcan tarafından Köy Muhtarı Mehmet Bıldırcın’dan istenmişti. Muhtar halkın termik santrale tepkisi nedeniyle köy kahvesinin bu amaçla kullanılmasına izin vermeyeceğini söylemişti. Buna rağmen müdürlük 24 Mart Perşembe günü yapılacak ÇED Halkın katılımı toplantısının Gömü Köyü Kahvesi’nde yapılacağını ilan etti.

Köy muhtarlığına ait olan kahveyi, köy muhtarı izin vermediği halde kullanacağını açıklayan Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü hukuku ayaklar altına alıyor. Bartın’da bürokratların bu tür keyfi davranışlarına kim izin veriyor? Üstelik Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü toplantıya ait duyuruları Tarlaağzı Köyü İhtiyar Meclisi azasını bizzat Hattat’a ait tesise çağırarak teslim ediyor. Müdürlük devletin değil, Hattat’ın müdürlüğü gibi çalışıyor. Bartın’ın geleceğini karartacak termikçi şirketin figüranı olan bürokratlar bu gücü kimden alıyor? 

ÇED Yönetmeliği’nin 9. maddesinde çok açık şekilde “…projeden en çok etkilenmesi beklenen ilgili halkın kolaylıkla ulaşabileceği Valilikçe belirlenen merkezi bir yer ve saatte Halkın Katılımı Toplantısı düzenlenir.” demektedir. Gömü köyü projeden en çok etkilenmesi beklenen ilgili halkın kolaylıkla ulaşabileceği yer olmadığı gibi merkezi bir yer de değildir. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü bu tür toplantıları Tarlaağzı veya Gömü köyünde yapmak isteyerek, Bartın-Amasra halkının tümünü yakından ilgilendiren böyle önemli bir konuyu halkın gözünden kaçırmak istemektedir. Bir toplantı yapılacaksa da, toplantının yapılacağı yer; yönetmelikte belirtildiği gibi “halkın kolaylıkla ulaşabileceği merkezi bir yer” olmalıdır.

Gömü Köyü muhtarı Mehmet Bıldırcın bugün Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne verdiği dilekçede, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün köy muhtarlığını izin vermediği köy muhtarlığına ait kahve ve bahçede ÇED toplantısı yapamayacağını bildirmiş ve 24 Mart 2016 tarihinde yapılmak isten ÇED Halkın katılımı toplantısının iptal edilmesini istemiştir. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü bu dilekçeyi dikkate almak zorundadır. Aksi halde yapacak olduğu hukuksuz işlemlerden dolayı yargı önünde suçlu duruma düşecektir.

Bartın Platformu olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 16 Şubat 2016 tarihinde Amasra Tarlaağzı Köyü’nde yapılmak istenen, fakat halkın tepkisi nedeniyle yapılamadığı tutanakla kayıt altına alınan Hema Termik Santrali’nin kömür hazırlama tesisine ait ÇED sürecini halkın tepkisini dikkate alarak sona erdirmesini istiyoruz. Ayrıca iki yıldır bakanlıkta bekleyen ve hukuksuz bir şekilde nihai hale getirilmiş olan Hema Termik Santrali’ne ait ÇED sürecini olumsuz olarak sona erdirmesini, yani halkın sesine kulak vermesini istiyoruz.


Ayhan ACAR (DHA)

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.