Amasra Termik Santrali ÇED toplantısı 18 Eylül'de

Halkın büyük ilgisini bu çalışma, aynı zamanda facebook ve twitter üzerinden de sürdürülüyor. Bartın Platformu Eski Belediye binası önünde açtığı standa ulaşamayacak vatandaşların, bakanlığa faks çekebileceğini de bildirdi. Çarşamba günü Ankara'da yapılacak toplantı Amasra için kader günü olabilir. Bartın Platformu toplantıda termik santral için ÇED sürecinin olumsuz şekilde sonuçlandırılmasını bekliyor.

DİLEKÇE ÖRNEĞİ:

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI’NA
ANKARA


18 Eylül 2013’te Ankara’da yapılacak “Hema Entegre Termik Santrali ÇED İnceleme Değerlendirme Toplantısı”na sunulmak üzere konu hakkında oluşturduğum görüşlerim aşağıdaki şekildedir:

Amasra gibi tarihi ve doğal güzellikleriyle ülkemizin önemli kültür ve turizm merkezlerinden biri olan bir yerleşimde, şu an 1320 MW olarak ÇED süreci devam ettirilen ve yapımcı şirket tarafından toplam 6400 MW gücünde olacağı kamuoyuna açıklanmış olan kömüre dayalı termik santrallerin yapılması ülke doğasına olduğu kadar, yörede yaşayan bizlere yapılacak en büyük ihanettir.

Adı geçen termik santralin ÇED başvurusu, daha önce farklı isimde de olsa 2010 yılında format verilmeyerek geri çevrilmiştir. Kaldı ki, aynı holdingin, bu termik santralin yanında ikinci bir 1320 MW gücünde termik santral kurmak için 2013 yılında kurumunuza “Batı Karadeniz Entegre Termik Santrali ÇED Başvurusu” yaptığı, fakat bu başvurunun daha önce (2010 yılında) format verilmeyen termik Santral ÇED başvurusu ile aynı yerde olduğu gerekçesiyle geri çevrildiği bilinmektedir. Hema Entegre Termik Santrali başvurusu da, “Karadeniz Entegre Termik Santrali”yle aynı gerekçeyle geri çevrilmelidir.

Yapılmak istenen termik santrallere karşı Bartın-Amasra halkının ne kadar tepkili olduğu herkes tarafından bilinmektedir. 2010 yılından beri bu termik santrallerle ilgili olarak yapılmak istenen ÇED halkın katılımı toplantıları, bizlerin tepkisi nedeniyle yapılamamış ve iptal edilmiştir. Termik santrale karşı 30 bine ulaşan imza kampanyaları yapılmış, 10 bin kişinin katıldığı miting ve birçok gösteriyle termik santraller protesto edilmiştir.

Termik santralin yapılmasına; bakanlığınızın hazırladığı Çevre Düzeni Planı, Batı Karadeniz Kalkınma Ajanjı’nın hazırladığı “Bölgesel Kalkınma Planı” ile ulusal ve bölgesel turizm planlarının yanı sıra, hepimizin uyması gereken ulusal mevzuatımız ve uluslararası sözleşmeler de izin vermemektedir. Termik santralin yapılacağı yerin orman alanı olduğu ve termik santraller için orman tahsisi yapılmadığı Sinop Gerze’deki termik santralle ilgili ÇED sürecinde bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Termik santral yörede sadece çevresel zararlar oluşturmayacak, aynı zamanda sosyal ve ekonomik tahribata da yol açacaktır. ÇED raporu ve ekleri incelendiğinde, rapordaki ve ekindeki üniversite görüşlerinin dahi termik santralin yapılması yönünde verilmiş, bilimsel nitelik taşımayan, taraflı raporlar olduğu anlaşılmaktadır. ÇED raporu ve eklerindeki taraflı bilgilerin dikkate alınmamasını ve ÇED sürecinin bir daha gündeme getirilmemek üzere sonlandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Adres:


iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.