Amasra'ya Termik Santrale #itirazımVar

Bartın Platformu, Zonguldak – Bartın – Karabük illerini kapsayan 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planında Tarlaağzı, Gömü köylerinin bulunduğu alana termik santralin işlenmesine dair 1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni Planında yapılan değişikliğe itiraz için stant açtı.

İlgili Foto Galeriye Git

Bartın Platfotmu'ndan:

Amasra’ya yapılmak istenen Hema Termik Santrali ÇED olumlu kararına rekor sayıyla tam 2019 Davacı ile iptal davası açtık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı dava sürecini beklemeden termik santral yapımını kolaylaştırmak için bu sefer de Çevre Düzeni Planlarını termik santrale yer verecek şekilde değiştirdi. Daha önce verdiğimiz 42 bin itiraz dilekçesini yok sayan bakanlık bu sefer de 2019 davacının girişimini yok saydı. İdare halkın iradesini yok saydığı yerde idarenin kararları da sorgulanmaya muhtaçtır. Bu tür hukuk dışı kararlara imza atanlar; eğer halkın hizmetinde değilseler, kimin yanındadır?

Plan değişikliğine hep birlikte itiraz ediyoruz

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı termik santrale yer açmak için değiştirdiği Çevre Düzeni Planı hakkında halkın görüşlerini almak için, planı askıya çıkardı. Madem bakanlık halkın görüşünü soruyor, biz de dilekçelerimizle bu değişikliğe karşı olduğumuzu bakanlığa bildirmeliyiz. 6 Aralık 2016 tarihine kadar askıda kalacak plana hep birlikte itiraz etmek ve Bartın-Amasra’nın termik santrale tepkisini tüm dünyaya haykırmak istiyoruz. Çünkü biliyoruz ki, Amasra için henüz her şey bitmedi. Halkın tümüyle karşı olduğu termik santral Amasra’ya yapılamaz. Ve biliyoruz ki, ancak oldu bittiyi kabullenmeyip hakkı için mücadele edenler kazanır.

Dilekçelerinizi Bakanlığa ulaştıracağız

Amasra'da Kültür Park önünde ve Bartın'da Hükümet Caddesi Eski Belediye önünde açtığımız  irtibat masalarımızda  askı süreci hakkında sizi bilgilendirecek, dilekçe örneğimizi size ulaştıracak ve bakanlığa vermek istediğiniz dilekçelerinizi teslim alacağız. İrtibat masalarımız 6 Aralık 2016 tarihine kadar açık kalacak. Siz de dilekçe örneklerini çoğaltıp çevrenizdekilerin itirazlarını toplayıp bize ulaştırabilirsiniz. Bu konudaki bilgileri görevli arkadaşlarımızdan temin edebilir, Sosyal medyadan da Facebook ve Twitter sayfalarımızdan gelişmeleri takip edebilirsiniz.

T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI’NA

Sunulmak Üzere

BARTIN ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ’NE

Daha önce (2014 yılının haziran ayında) Amasra’ya yapılmak istenen Hema Termik Santrali ÇED askı sürecinde 10 iş günü içinde 42 bin itiraz dilekçesi verdik. Fakat siz 42 bin dilekçeye rağmen bizleri yani halkın iradesini yok sayıp, bir şirketin çıkarlarını kollayacak şekilde önce ÇED olumlu kararı verdiniz, sonra şimdi de yine termikçi şirketin çıkarlarını kollayacak şekilde Çevre Düzeni planlarını değiştirdiniz.

Çevre Düzeni Planı’nda Tarlaağzı ve Gömü köylerini daha önce turizm, balıkçılık ve ormancılık alanı olarak ayırmıştınız. Şimdi ise Karadeniz kıyısında bulunan yaklaşık 750 hektar  büyüklüğündeki bu doğa harikası alana termik santral kurulmasına izin verecek şekilde Çevre Düzeni planlarını değiştiriyorsunuz. Bu değişiklik hukuka ve devlet ciddiyetine aykırıdır. Siz o görevde gidicisiniz, fakat biz bu topraklarda kalıcıyız. Sizi bizlerin yaşadığı yer hakkında karar verirken, bizim düşüncemize değer vermeye çağırıyoruz.

BAKKA Bölgesel Kalkınma Planına göre yöre ekonomisi için tehdit unsuru olduğu belirtilen, bütün turizm planlarında turizmin geliştirileceği bölge olarak açıklanan Amasra’da turizmi bitireceği bilinen, 100 bin insanın tükettiği ücretsiz içme suyu olan Kavşak suyunu tüketecek olan, su ürünleri istihsal alanı olan Gömü ve Tarlaağzı kıyılarında balıkçılığı sona erdireceği öngörülen, termik santral binası, enkaz artıkları ve kül depolama sahası için tahsis edilecek olan 6000 dönümlük doğal meşe, kayın, gürgen ormanını yok edecek olan, “Enversiyon” tehlikesi nedeniyle yörede ölüm saçacak bacalar için hiçbir önlem alınmamış olan termik santralin, Çevre Düzeni planlarında yer almasını sağlayan bu değişikliğin iptal edilmesi gerekmektedir.

Yukarıda açıkladığım nedenlerle Zonguldak – Bartın – Karabük illerini kapsayan 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planında Tarlaağzı, Gömü köylerinin bulunduğu alana termik santralin işlenmesine dair 1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni Planında yapılan değişikliğe itiraz ediyorum.

İtirazlarımın kabulünü talep ederim. İtirazımın reddi halinde dava açacağımdan tarafıma sonuçtan karar verilmesini talep ediyorum.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.