Amasra’nın da Halk Sağlığına İhtiyacı Var

4 Aralık Dünya Madenciler Günü'nde Bartın Belediye Başkanı Cemal AKIN, Amasra Belediye Başkanı Recai ÇAKIR ve Genel Maden İş Sendikasının organizasyonu ile maden şehitlerinin anısına Amasra Taşkömürü İşletme Müdürlüğü'nde Kur-an'ı Kerim okutuldu.

İlgili Foto Galeriye Git

Daha sonra Genel Maden İş Sendikası Amasra Şubesinde Şube Başkanı Ertan KAYA, Bartın Platformu eş sözcüleri Bartın Belediye Başkanı Cemal AKIN ve  Amasra Belediye Başkanı Recai ÇAKIR birer açıklama yaptı. Başkanlar özellikle, 14 yıldır Amasra B sahasından bir kilogram taşkömürü çıkarmayan ve çalışanlarını iş sağlığı ve güvenliğinden yoksun bırakan Hattat Holding’e artık Amasra’da yer olmadığının ve Amasra B sahasının artık devlet tarafından işletilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bartın Platformu 4 Aralık Dünya Madenciler Günü nedeniyle yaptığı açıklama:

Kömür yakan termik santrallerin çevre ve halk sağlığı üzerinde yaptığı zararın büyüklüğü, sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vetosuyla en üst düzeyde kabul edilmiş oldu. Bartın-Amasra halkı; dünyanın gözbebeği Amasra’ya kurulmak istenen Hema Termik Santrali’nin yapılmasını önlemek için son 10 yıldır mücadele ediyor. Bu süreçte bu termik santralin Bartın-Amasra için hem çevre, hem sağlık, hem de yöre ekonomisi açısından zararlı olduğu devlet kurumları tarafından da kabul edilmiş, ÇED süreçleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından defalarca durdurulmuş, ÇED olumlu kararları da mahkemelerce iptal edilmişti. Buna rağmen termikçi Hattat Holding 2019 yılında yeniden ÇED başvurusunda bulunmuş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da başvuruyu kabul ederek hukuksuz bir şekilde yeni bir ÇED süreci başlatmıştı.

Ne yazık ki Hema Termik Santrali sürecinde birçok hukuksuzluğa şahit olduk. Bazı bürokrat ve politikacılar adeta hukuksuzluğun ilmini yaparak Bartın-Amasra’ya ihanet edecek şekilde termikçi Hattat Holding’le işbirliği içine girdiler. Bartın-Amasra halkı olarak artık bu hukuksuzluklara yeter diyor ve bütün bürokrat ve politikacıları hukuka ve adalete sahip çıkmaya çağırıyoruz.

  1. Bilindiği gibi Hattat Holding 2006 yılında EPDK’dan üretim lisansı almıştı. Bu lisansın süresi birkaç kez uzatılmış olmasına rağmen, şirketin yapması gereken işlemler lisans süresi içinde tamamlanamamış ve lisans süresi 11 Kasım 2019 tarihinde dolmuştur. Bartın Platformu olarak EPDK’ya bir yazı yazdık ve termik santralin lisans süresinin bir kez daha uzatılmasının hukuksuz olduğunu belirttik.
  2. Hattat Holding Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK)’dan 2005 yılında taşkömürü çıkarmak için kiraladığı Amasra B sahasından aradan geçen 14 yıla rağmen bir kilogram taşkömürü çıkarmamış ve bu gecikmeden kaynaklanan tazminatları devlete ödememiştir. Hukuksuz şekilde defalarca uzatılan “Rödovans Hazırlık” süresi 22 Mayıs 2019’da bitmiştir. Şirkete bundan sonra verilecek yeni bir uzatma süresi hukuksuzdur. Bartın-Amasra’da yaşayan 380 yurttaş olarak Türkiye Taşkömürü Kurumuna bugün vereceğimiz dilekçelerle hazırlık süresinin uzatılmamasını ve Rödovans Sözleşmesinin sona erdirilmesini talep ediyoruz.
  3. Hema Termik Santrali’nin yapılmak istendiği Tarlaağzı ve Gömü köylerinin termik santral inşası için uygun olmadığı hem idare, hem de mahkemeler tarafından kabul edilmiş ve ÇED süreçleri veya ÇED olumlu kararları defalarca iptal edilmişti. Şu an hukuksuz olarak devam ettirilen yeni ÇED sürecinin de sonlandırılması için; hem termik santral üretim lisansının, hem de taşkömürü rödovans süresinin dolduğunu bildiren bir yazıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurduk ve ÇED sürecinin iptal edilmesini istedik.

Amasra B Taşkömürü Sahası HATTAT’tan geri alınsın

Bu bilgi ve girişimler kapsamında buradan bir kez daha haykırmak istiyoruz. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın dünkü konuşmasında "Siz çok para kazanacaksınız diye biz halkımızın zehirlenmesine müsaade etmeyiz. Bir tarafta halkım diğer tarafta sermaye var. Kimse kusura bakmasın" şeklinde belirttiği gibi sermayenin değil, Bartın Amasra halkının çıkarına bir çözüm istiyoruz. 14 yıldır Amasra B sahasından bir kilogram taşkömürü çıkarmayan, taşeron işçi çalıştıran, çalışanlarını iş sağlığı ve güvenliğinden yoksun bırakan, işçilerin hak ettikleri çifte maaşı vermemek için aylarca direnen, yüzlerce işçiyi işten atmakta bir beis görmeyen, attığı işçilerin tazminatlarını vermeyen veya geciktiren Hattat Holding’e artık Amasra’da yer yoktur. Hattat Holding tasını tarağını toplayıp Amasra’dan gitmelidir.

Dünya Madenciler Günü

Bugün “4 Aralık Dünya Madenciler Günü” için burada toplanmış bulunmaktayız. Hep birlikte şehit madencilerimizi andık. Madencilerimizin çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve Bartın-Amasra’da yaşayan işsiz gençlerin işlendirilmesi için Amasra B sahasının artık devlet tarafından işletilmesi gerekmektedir. Bu nedenle başta sayın cumhurbaşkanımız olmak üzere, bütün politikacılara ve bürokratlara; Hattat’ın keyfine göre değil, halkın çıkarına bir çözüm olarak dünyanın gözü Amasra’da termik santral yapımından bir an önce vazgeçilmesi ve Amasra-B sahasında termikçi şirket Hattat Holding’le yapılmış olan rödovans sözleşmesinin iptal edilerek bu sahanın Türkiye Taş Kömürü Kurumu tarafından işletilmesinin önünün açılması çağrısı yapıyoruz.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.