Amasra'ya Destek Çığ Gibi

Atmosferde olması gereken karbondioksit miktarının milyonda 350 parçacık olmasını hedeyen 350 Ankara, Amasra'da yapılmak istenen Hema Termik Santrali'ne karşı Bartın Plafformu'na tam destek verdi.

#İklimHepimizinMeselesi; HEMA Termik Santrali ÇED Raporuna İtiraz Ediyoruz!

Bartın’ın Amasra ilçesine yakın Çapak Koyu mevkinde yeni bir termik santral için izin çalışmaları hızla sürüyor. HEMA Elektrik Üretim A.Ş. tarafından 2x 660 MW gücündeki santral kömür ile çalışacak. Bartınlılar ve Amasralılar yıllarıdır bu santrale karşı çıkıyorlar. Çevreye vereceği zarar, ortaya çıkacak kül, doğaya yayılacak maddeler, yok edilecek doğanın yanında halk yaşamını savunuyor.

Bütün bu sorunlara rağmen, Hema Termik Santrali, Kalker Ocakları ve Kül Depolama Sahası Projesi Çevresel Etki Değerlendirme Raporu 10 Haziran tarihinde Bartın Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından kabul edilerek halkın görüş ve önerilerine açıldı.

Halk bir dizi ÇED itiraz dilekçesi hazırlayarak sürece müdahil oluyor. 350 Ankara olarak çevre açısından yapılan bu itirazlara güç vermek için bir çalışma yaptık, iklim değişikliği açısından Nihai ÇED raporunu inceledik. Ortaya çıkan dilekçesi kamuoyu olarak paylaşmaya, “İklim Meselesi Hepimizin Meselesi” diyen herkesi imzalamaya ve ilgili kuruma iletmeye karar verdik.

ÇED Raporunu incelerken gördük ki, 700 milyon euro harcama yapılacak bir projeyi gerçekleştirmek için ne iklim değişikliğinden bahsedilmiş, ne de atmosfere salınacak seragazı emisyonları hakkında bir bilgi var. Yani Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler, ulusal mevzuat ve ÇED Yönetmeliği iklim değişikliği açısından dikkate bile alınmamış. Kısacası, iklim değişikliğini geri dönülmez noktaya sürükleyecek ve telafisi mümkün olmayacak zararlar oluşturacak projeye halkın onay vermesini bekliyorlar.

Dilekçe metini aşağıda bulabilirsiniz.

Metni 20 Haziran 2014 tarihine kadar indirip, imzalayıp kuruma iletirseniz, Hema termik santralininin çevre açısından vereceği zarara karşı mücadele eden Bartınlılara ve Amasralılara iklim açısından vereceği zararları da ortaya koyarak destek vermiş olursunuz.

Unutmayın, iklim felaketleri yaşamımızda ve buna karşı daha az kömür, petrol ve doğalgaz kullanan bir ekonomi için bizlerin rol alması çok önemli.

Faks numarası :03782276103

(Dilekçeyi postalamak isterseniz adres: Bartın İl Çev. Seh. Md. Kemerköprü Mah. B.Ecevit Bul. No: 45 74100 Bartın)

Dilekçe:

16 Haziran 2014


Bartın Valiliği İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne

Bartın

Bartın İli, Amasra İlçesi, Gömü Köyü ve Tarlaağzı Köyü sınırları içerisinde Çapak Köyü Mevkiinde HEMA Elektrik Üretim A.Ş. tarafından gerçekleştirilmesi planlanan projeye dair hazırlanan ÇED Raporu’nun halkın görüş ve önerilerine açıldığı, Bartın Valiliği İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından 10 Haziran 2014 tarihinde duyuruldu.

Türkiye 2004 yılında Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’ne, 2009 yılında Kyoto Protokolü’ne taraf olmuştur. 3 Ekim 2013 tarihinde yayınlanan Çevre Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği EK-3’de rapor formatında sağlanacak bilgiler arasında “Sera gazı emisyonların belirlenmesi ve iklim değişikliğine etkileri “ yer almaktadır.

Bu çerçevede:

1- İklim değişikliğinin geldiği noktada atmosferdeki karbondioksit yoğunluğu, sanayileşme öncesi milyonda 280 parçacık iken, bugün 400 parçacık seviyesine çıkarak güvenli sınır olan 350 parçacığı geçmiştir. Bu noktada, ÇED raporunda, projenin iklim değişikliğine vereceği olumsuz katkı rapora dahil edilmemiştir.

2- Raporda madenin çıkartılması, santralde yakılması gibi işlemler ve projenin uygulanma dönemine dair atmosfere salınacak karbondioksit miktarı, karbondioksitten 21 ve 310 kat daha fazla küresel ısınma etkisi olan, metan ve nitröz oksit miktarları verilmemiştir.

3- İklim değişikliği ile beraber aşırı hava olayları artmış, 2010 yılında ülkemizde ve dünyada sıcaklık rekorları kırılmış, 2013 yılı Türkiye’de ölçülmüş en sıcak dördüncü yıl olarak kayıtlara geçmiştir. Nitekim 2014 yılı içinde aşırı hava olayları kuraklık yoluyla gıda, kent yaşamı gibi konuları tehdit ederken, aşırı yağışlar ile sel felaketlerine yol açmaktadır. Raporda projenin iklim değişikliğini hızlandırması sonucunda oluşacak olaylara dair bilgi bulunmamaktadır.

4- Türkiye’nin de üyesi olduğu Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin en son çıkarmış olduğu Beşinci Değerlendirme Raporu, iklim değişikliği kaynaklı sıcaklık artışını 2°C’nin altına tutmak için seragazı emisyonlarının 2050 yılına kadar yarıya indirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Türkiye 1990 yılına göre emisyonlarını %133,4 arttırmışken, önerilen santralin önümüzdeki 40 yıl boyunca iklim değişikliğini hızlandıracağı ortadadır.

Bu çerçevede, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tabi olduğu yasal düzenlemeler, Anayasal güvence altına alınan “temiz çevrede yaşama hakkı” çerçevesinde, iklim değişikliğini geri dönülmez noktaya sürükleyecek termik santral projesinin, iklim değişikliği açısından telafisi mümkün olmayan zararlar oluşturacağı dikkate alınarak ve yukarıda verilen gerekçeler çerçevesinde reddedilmesi için gereğini bilgilerinize sunuyoruz.

Ad-Soyad

TC Kimlik No:

Adres:

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
AmasraTermik SantralÇED
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
serap uçar 6 yıl önce

Bartın değil sadece, gezegenimize sahip çıkalım...