Atmış: Suçlu Sadece Belediye Değil
Prof. Dr. Erdoğan Atmış, balık ölümleriyle ilgili yapılan açıklamanın yanıltıcı olduğunu söyleyerek; "Neden yanlış. Tek başına belediye suçlu değil, olay fabrika atıklarından ve bunu denetlemeyen Çevre müdürlüğünden de kaynaklanyor" dedi.

Bartın Üniversitesi öğretim üyesi ve aktivist Prof. Dr. Erdoğan Atmış'ın yaptığı açıklama:

Çevre ve Şehircilik Müdürü balık ölümlerinde suçu belediyenin üzerine atarak doğruyu söylemiyor. Balık ölümlerine daha yukarı noktada rastlanmadığını, şehir kanalizasyonlarının yoğun olduğu bölgede olduğunu söylüyor. Arada fabrikaların arıtma yaptığı yanlış bilgisini de da sıkıştırıyor. Neden ölümlerin organize sanayi bölgesinde ve otogar civarında değil de kanalizasyonların aktığı şehir içinde olduğunu anlamamışsa gerçekten bilgisiz olduklarını söyleyebilirim. Fakat bunun nedenini biliyor da saklıyorsa daha büyük suç işliyor.

1. Bu ölümler ötrifikasyondan yani oksijen azlığından oluyor.

2. Bu ölümler her sene temmuz sonu ve Ağustos ayında ırmak suyunun en aza indiği zaman yaşanıyor.

3. Önceki yıllarda fabrikalarda da arıtma olmadığını kendisi de kabul ediyor.

4. Ötrifikasyon sadece evsel kanalizasyon atıklarından meydana gelmez. Tarımsal gübre ve ilaçların yanısıra en büyük nedeni fabrika atıklarıdır.

Peki neden ölümler şehir merkezinde gerçekleşiyor?

Çünkü şehir merkezinde ırmak yukarıya göre daha da yavaşlıyor. Sular akamaz hale geliyor. Yani durgun su halini alıyor. Otrifikasyon da durgun suda gerçekleşir. Organize sanayi ve otogar çevresinde sular eğimden kaynaklı olarak az da olsa akar halde olduğu için ötrifikasyon olmuyor. Fakat şehir merkezinde fabrikalardan, tarımsal gübre ve ilaçlardan ve evsel kanalizasyon atıklarından kaynaklanan azot, kükürt, fosfor gibi zehirli kimyasallar birikimli olarak bir araya toplanınca durgun sularda ötrifikasyona yani canlıların oksijensiz kalmasına neden oluyor. Böylece biz en net şekilde görebileceğimiz balıkların ölümüne şahit oluyoruz. Sadece balıklar değil ırmaktaki oksijenli solunum yapan bütün canlılar ölüyor. Yani Bartın Irmağı ölüyor, Bartın ölüyor.

bartin.info

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Figen 4 yıl önce

erdoğan hoca belediyenin avukatlığınamı soyumuş ne?

Misafir Avatar
ali c. 4 yıl önce @Figen

bence müdür açıklamasında dolaylı olarak belediyeyi suçlamış. sayın hocam da sorumluluktan kaçan müdür beye asıl suçlu kim onu hatırlatmış. bildiğim kadarıyla erdoğan bey mühendis. herkes işini yapmalı :))))))))))

Beğenmedim! (10)
Avatar
Oguz Fındıkçı 4 yıl önce

komşu şehirlerin ilçelerinde bile atık yağ toplama merkezi var iken geçenlerde belediyeyi aradığımda kendilerinin toplamadığını ve çevre müdürlüğünün işi olduğunu söyledikten sonra, çevre müdürlüğünü aradığımda bu işin belediyenın görevi olluğunu söyleyince ben de araştırma gereksinimi hissettim."bi̇tki̇sel atik yağlarin kontrolü yönetmeli̇ği̇nde 8. maddede belediyenin görevleri belirtilmiş, "bitkisel atık yağların hanelerden ayrı toplanması için yetkilendirilmiş kuruluş, çevre lisansı almış geri kazanım tesisleriyle veya bitkisel atık yağ ara depolama tesisleri ile işbirliği yaparak toplama sistemini oluşturmak, bitkisel atık yağ toplama faaliyetleri konusunda halkı bilgilendirmek ve toplama miktarları hakkında ilgili il müdürlüğüne bilgi vermekle,görevli ve yetkilidir." şeklindeki ifadeyı acaba belediye yetkilileri okumuyor mu , acaba bartında kimse yağlarını atık yağ haline getirmiyor mu? yada komşu şehir belediye toplama merkezlerine mi götürüyorlar hocam yada siz ne yapıyorsunuz?

Avatar
bahadır eken 4 yıl önce

hocam bu konuda tahlil yaptınız mı yoksa tüm halkımız gibi teori bilgiler ile mi konuşuyorsunuz, belediyenin daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi altyapı yetersizliği aşikar, sayın başkanım kendi mesleğini en güzel şekilde icra ediyor şehrimizde en iyi yaptığımız şey aydınlatma maalesef...sular şehri isek belediyenin sular dairesi kurarak periyodik tahliller yaparak incelemesi dsi ve çevre müdürlüğü ile uyum içinde çalışması gerekmez mi, bu yazıda belirttiğiniz gözle yapılan gözlemler dışında bir tahlil vb. var ise paylaşılması gerekmektedir. müdür kanalizasyonun ırmağa aktığını belirtmiş galeride birşeyler gördük, acaba orgnizede bu atıkların ormana atıldığı hakkında bir görüntü mevcut mudur,,? hem varsa tahlilleri hem defotoğrafları paylaşırsanız, hangi fabrikadan bu çıkıyorsa vatandaş olarak bızde grevımızı yapar, vatandaşlık görevini yapar o fabrika ürünlerini almamaya çalışırız.bizim de elimizden bu geliyor maalesef...

Misafir Avatar
Erdoğan Atmış 4 yıl önce @bahadır eken

bahadır bey konuya çok uzak kalmış olduğunuz için bir kaç açıklama yapayım.
1. tahlilleri ilgili kurumlar her balık ölümlerinde yapıyor ve zehir bulamıyor. çünkü balıklar oksijensiz kaldığı için ölüyor.
2. ben de her seferinde (1997)den beri yaşanan olayın nedeninin ötrifikasyon olduğunu ve ötrifikasyonun nereden kaynaklandığını açıklıyorum.
3. benim açıklamamda belediyeyi savunan bir şey yok. açıklamamda belediye kadar çevre müdürlüğü ve devletin ilgili diğer kurumlarının da sorumlu olduğunu yazmıştım. belediye vurgumun nedeni açıklamayı yapan müdürün sorumluluğu kendi üzerinden atmak için belediyeyi suçlamış olması.
4. hangi fabrikanın kirli atık bıraktığını daha önce defalarca gündeme getirdik. bunları bizzat atıklarını bıraktıkları yerden örnek alarak yaptık. yani çevre müdürlüğünün yapması gereken işi yaptık. yerel gazete ve televizyon arşivlerini araştırırsanız görürsünüz.
5. konuyu hiç bilmeden bu kadar kendinden emin yorumlar yapmanıza doğrusu hayran oldum.
teşekkürler

Beğenmedim! (5)
Avatar
Erdogan Atmis 4 yıl önce

Figen Hanim bu aciklamadan bu sonucu nasil cikardiniz anlamadim. Yadginiza kendnzin de inanmadigi kimliginiz gzlemenizden belli. Aciklamami br daha dkkatli okumanizi oneriririm.

Avatar
Halk 4 yıl önce

bu olayda suçlular, hem belediye, hem çevre müdürlüğü, hemde halktır. ne yazık ki durum bu. eğer gazhane tarafından bartın çayı'na bakarsanız halk tarafından çaya atılmış bir çok çöp olduğunu görürsünüz. bunlarda oradaki canlı yaşamını etkileyen faktörler. ve her defasında söylediğim gibi ne yazık ki koskoca bartın belediyesinde çevrenin ç sizden anlayan bir çevre mühendisi yok. bulunan çevre mühendisi sadece ihalelere katılıp masa başinda oturuyor. bu durum gerçekten bartın için çok üzücü..

Avatar
Muhammet Pınaroğlu 4 yıl önce

ortada bir savunma durumu olmadığı gibi, belediyenin yanı sıra devletin diğer ilgili kurumlarının da sorumlu olduğunu belirtmiş erdoğan hoca.. buraya kurusıkı yorum yazanlar ırmağa atık bırakan belediye sınırları dışındaki fabrikaları pekala biliyor.. ortada doğal yaşamı tehdit eden ciddi bir sorun var ve duruma sadece belediye ya da devletin diğer birimleri değil, vatandaşlar olarak bizlerin de üzerimize düşeni yapmamız gerekiyor. alınması gereken mesajı hilafi yorumlar yaparak bulanıklaştırmayalım..!

Avatar
Nuri Kaan Özkazanç 4 yıl önce

hala okuduklarini anlama konusunda zorluk çekenler var. ki̇mse ki̇mseyi̇ suçlamyor balik ölümleri̇nde tek sorumlunun beledi̇ye olmadiği açiklamda net olarak i̇fade edi̇lmi̇ş. eğer sadece evsel aquati̇k atiklar sebebi̇ i̇balik ölümleri̇ olsa i̇di̇ bu sadece merkez ve merkez alti noktalarda rastalnirdi. hi̇ç ki̇mse irmak kenrinda kurulan fabri̇klarin balik ölümleri̇ni̇ etki̇lemedi̇ği̇ni̇ söylemesi̇n. eğer oto sanyi̇ arkasina gi̇de ve bi̇r olta atarsaniz oltayi çekti̇ği̇ni̇zde mi̇si̇nanan si̇msi̇yah yağ i̇le kapladiğini görürürsünüz. kanıo ile ilgili geçmiş yıllara ait bazı linkler meraklısı kontrol etsin. ha bu arada 1995 yılında erdoğan hocanın yaptığı balık ölümleri ile ilğili açıklamayıda hatırlayanlar vardır belki.

http://www.bartin.info/cevre/bartin-irmagi-yine-siyaha-burundu-h10305.html

http://www.bartin.info/cevre/bartin-irmagi-siyaha-burundu-h2099.html

Avatar
hsyn 4 yıl önce

avukat ki ne avukat...
tek suçlu belediye değil derken, belediyenin hiç suçu yok demeye getirmiş. tamamen aklama çalışması yani. hepimiz biliyoruz bu belediye günü kurtarma ve ışıklandırma & park belediyesi...

Misafir Avatar
hsyn 4 yıl önce @hsyn

Adı Erdoğan Atalmış olup da kendine prof izlenimi veren kişi...
Yaptığım yoruma ve diğer yapılan eleştirilere bu kadar bozuluyor olmandan belli kime hizmet ettiğin... Ayrıca kimlik meselesine niye bu kadar takılıyosun anlamadım. Biz vatandaşız...Adımız hüseyin olur, figen olur, ahmet, ayşe olur bu seni ilgilendirmez... Biz senin gibi tuzu kuru değiliz...
İşine bak, işini yap o kadar...

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
Erdoğan Atmiş 4 yıl önce @hsyn

Kod adından Hüseyin olduğu izlenimi veren kişi, tek suçlu belediye değil derken, belediyenin suçlu olmadığı sonucunu çıkartan sen, Türkçe dersini nereden aldın? Bir kişinin hem bu kadar cahil olup, hem de başkasını bu kadar rahat suçlayabiliyor olmasına doğrusu şaşıyorum. Tabii ismi yok, cismi yok salla sallayabildiğin kadar.

Beğenmedim! (4)
Misafir Avatar
hsn 4 yıl önce @hsyn

bilakis çevre müdürlüğünün evsel atıktan maksadının belediye olduğunu açıkça dile getirdi.

Beğenmedim! (0)