Bakan Güllüce: Henüz Karar Vermedik

CHP Bartın Milletvekili Rıza YALÇINKAYA'nın TBMM Başkanılığı'na Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris GÜLLÜCE tarafından yanıtlanması isemiyle verdiği soru önergesine cevap geldi:

T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI Strateji Geliştirme Başkanlığı

Konu : HEMA Termik Santrali Projesi’ne ilişkin müracaatınız

M. Rıza YALÇINKAYA’nın Bartın Milletvekili Başkanlık Divanı Üyesi TBMM/ANKARA

İlgi: Bila tarihli dilekçelerinize ilişkin 12.05.2014 tarihli/011995 sayılı ve 11.06.2014 tarihli/015004 sayılı Bakanlığımız giriş kayıtları.

Bartın İlinin Amasra İlçesinde kurulması planlanan HEMA Termik Santrali projesine ilişkin, değişik zamanlarda vermiş olduğunuz, tarihsiz dilekçeleriniz incelenmiş olup, söz konusu projeye dair, mevcut mevzuat çerçevesinde yürütülen Bakanlığımız çalışmaları hakkındaki bilgiler maddeler halinde aşağıda sunulmuştur.

1) Zonguldak-Bartın-Karabük Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı (ÇDP), plan hükümlerinin V.31. maddesinde; ’'Planlama bölgesindeki ağır sanayilerin Filyos Yatırım Havzası'na yönlendirilmesi sağlanacaktır. Ancak, planlama bölgesinin fiziki/ekonomik yapısı ve yatırım havzasında bulunan Filyos Serbest Bölgesi'nin statüsü gereği yer seçimi olanağının bulunmadığı durumlarda;

-Demir-Çelik Sanayi, diğer Sanayi Alanları veya Organize Sanayi Bölgelerinde yer alabilir.

-Termik santrallerde; yatırımcılar/yatırımcı kurumlar faaliyetlerine ilişkin alternatifli yer seçimini bu plan kapsamında, bölgede yaratacağı sosyal, ekonomik ve mekânsal değişimleri de göz önünde bulundurarak yapacaktır.

Yatırımcı/yatırımcı kurumlar yer seçimini ilgili kurum ve kuruluşların görüşlerini alarak bu plan kapsamında değerlendirilmek üzere Bakanlığa iletir. Bu doğrultuda, alt ölçekli plan ve çevresel etki değerlendirmesi çalışmaları birlikte yürütülür. Onaylanan planlar sayısal ortamda-koordinatlı olarak, veri tabanına işlenmek üzere, Bakanlığa gönderilir.” hükümlerine yer verilmiştir.

Ancak, alternatif olarak çalışılmasına karar verilen Delikliburun mevkiine ilişkin üniversite tarafından yapılan çalışmalara bağlı olarak hazırlanan raporlarda söz konusu alanın jeolojik ve topografık yapısı sebebiyle, termik santral kurulmasına imkan olmadığı yönünde bilgi ve belgeler Bakanlığımıza sunulmuştur. Dolayısıyla, söz konusu proje hakkında, Delikliburun mevkii için gönderilen ÇED Raporu Özel Formatına göre ÇED Raporu hazırlanması mümkün olmayıp, farklı bir alan için ÇED süreci başlayacağından, Hema Termik Santrali projesinin ÇED sürcci sonlandırılmış ve projeye ait ÇED Başvuru Dosyası iade edilmiştir. Bu kapsamda gönderilen Delikliburun alternatifi için ÇED Raporu Özel Formatı hükmünü yitirmiştir.

Bu durumda, söz konusu termik santralin yer seçiminin daha önce Delikliburun dışında alternatif alan olarak sunulan yerlerin yukarıda belirtilen hususlar dikkate alınmak kaydı ile 1/100.000 ölçekli ÇDP Plan Hükümleri V.31. maddesi uyarınca ÇED sürecine konu edilmesi uygun görülmüştür.

2) “Hema Termik Santrali [kurulu gücü 2x(660 MWe /669,4 MWm /1466MWt)], Kalker Ocakları ve Kül Depolama Sahası" projesi ile ilgili olarak 28.12.2012 tarihinde Bakanlığımıza sunulan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Başvuru Dosyasının 17.07.2008 tarih ve 26939 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğü giren ÇED Yönetmeliğinin 8. maddesi doğrultusunda incelenmesi neticesinde, ÇED Genel Formatı (EK-III)’na uygun hazırlandığı tespit edilmiş ve bu doğrultuda ÇED süreci başlatılmıştır. ÇED sürecinin başlatılması, ÇED Yönetmeliğinin gereği olup; aynı yönetmeliğin 8/3 maddesi uyarınca oluşturulan İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) üyelerinin görüşleri doğrultusunda ÇED Raporu Özel Format başlıklarının verilmesi, akabinde hazırlanan ÇED Raporunun komisyonca incelenmesi ve değerlendirilmesi gerekmektedir.

3) Hema Termik Santrali projesi ile ilgili olarak ÇED sürecinin başlatılmasına müteakip, 19.02.2013 tarihinde Halkın Katılımı Toplantısı, 21.02.2013 tarihinde Kapsam ve Özel Format Belirleme Toplantısı, 18.09.2013 tarihinde birinci İDK Toplantısı, 30.04.2014 tarihinde ikinci İDK Toplantısı ve 08.05.2014 tarihinde yapılan üçüncü İDK Toplantısının ardından rapor komisyonca nihai edilmiştir. Ancak, müşavir firmanın 09.05.2014 tarihli talebiyle, komisyon üyesi kurum ve kuruluşlar tarafından belirtilen eksikliklerin giderilmesi amacıyla, ilgili yönetmeliğin 20 inci maddesi gereğince 15.05.2014 tarihinden itibaren 3 ay ek süre verilmiştir. 04.06.2014 tarihinde eksikliklerin tamamlandığı belirtilerek, nihai ÇED Raporu Bakanlığımıza sunulmuştur. Bakanlığımıza sunulan bu rapor, 06.06.2014 tarihinde Yönetmelik uyarınca, halkın görüş ve önerilerini almak üzere, mahallinde 10 iş günü süre ile askıya çıkartılmış olup, henüz askı sonucu İl Müdürlüğümüzden gelmemiştir. Dolayısıyla bahse konu proje için henüz "ÇED Olumlu" ya da "ÇED Olumsuz" kararı verilmemiştir.

4) ÇED Yönetmeliğinin 8/8 maddesinde “Komisyonda kurum ve kuruluş temsilcisi olarak görev yapan üyelerin, yeterli mesleki bilgi ve deneyime sahip olmaları ve temsil ettikleri kurum ve kuruluşların görev alanlarıyla sınırlı olmak üzere görüş vermeye yetkili kılınmış olmaları esastır.” hükmü yer almaktadır. Bu kapsamda komisyon üyelerince verilmiş görüşler, görüş veren kurumu/kuruluşu muhatap kıldığından; ilgili kurum/kuruluştan bilgi ve belge talep edilmesi mümkündür. Bununla birlikte; Kurum/kuruluş görüşleri doğrultusunda hazırlanan Nihai ÇED Raporu Bakanlığımızın ve Bartın Çevre Şehircilik İl Müdürlüğümüzün resmi internet sayfasında yayımlanmaktadır.

5) Yapılan tüm iş ve işlemler, 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 10. maddesine dayanılarak hazırlanan ÇED Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.

Bilginizi rica eder, saygılar sunarım.

İdris GÜLLÜCE Bakan

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
AmasraTermik SantralÇED
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sanki firmanın ortağı 6 yıl önce

Firma da aynı dille konuşuyor. Baha sen bakansin. Bırak bu firma ağızlarıni. Halk ne diyor bir kere de ona bak bakan. Bak bir kez de onu gör.

Avatar
hattat yandaşı iktidar 6 yıl önce

dürüst olun.hükümet olarak aklınızdan ne geçiyor onu söyleseniz...ama yok akp nin hamurunda var söylediği ile düşündüğü hiçbir zaman birbirini tutmaz...

Avatar
Israr ve inadın sebebi medir? 6 yıl önce

yöre halkının ısrarla karşı çıkmasına rağmen, bu güzelim, cennet parçası gibi memlekete yıllardır ısrarla ısıtıp ısıtıp niçin bu kötülük yapılmaya çalışılıyor. israrın nedeni nedir?
bakanlığın yıllardır anlaşılmaz ısrarı nedendir?