Bartın Platformu: Hızınıza Yetişemiyoruz

HIZINIZA ERİŞİLMİYOR

Bartın yerel medyasında 8 Ocak 2012 günü yer alan haberlere göre; Hema Endüstri Aş Genel Müdür Yardımcısı Selim Şenkal; “Beklenen hızın üzerinde çalışıyoruz” diye bir açıklama yapmış. Bartın-Amasra’yı hiç tanımadığı anlaşılan sayın Şenkal öyle çamlar devirmiş ki, termik santral yapma konusunda artık atacak barutu kalmayan Hattat-Hema’ya cevap verme gereği görmeden, mücadelesinin hukuksal dayanaklarını güçlendirmeye çalışan Bartın Platformu’nun bilinçli suskunluğuna ara vererek bir açıklama yapmamız gerekiyor.

“Beklenen hızın üzerinde çalışıyoruz” diyorsunuz. Bu ne hızdır ki TTK ile 2005 yılında yapılan Rödovans sözleşmesinden sonra 7 yıl geçtiği halde bir kilo kömür çıkaramadınız. Bu hızla siz kaplumbağayı da geçersiniz.

NASRETTİN HOCA FIKRASIYLA OYALIYORLAR

Şirket yetkilisi Şenkal, 1000 kişinin kendilerine iş başvurusunda bulunmuş olduğunu söyleyerek yöre insanını işsizlikle terbiye etmeye çalışıyor. Bilmiyor ki bu başvurular, 7 yıl önce kendilerinin muhtarlara vaat ettikleri “Köyünüzden 10 isim bildirin. Onları işe alacağız” yalanına dayanıyor. O muhtarlar şimdi çıkıp konuşsunlar bakalım bildirdikleri isimlerin kaç tanesi aradan geçen 7 yıl içinde işe alınmış? Sayın Şenkal, şimdi bu insanlara “1,5 yıl daha sabretsinler, onları işe alacağız” diyorsunuz. Nasrettin Hoca gibi mavi boncuk dağıtarak Bartın-Amasra halkını hala kandıracağınızı mı sanıyorsunuz?

Selim Şenkal, patronlarına göre daha gerçeğe yakın rakamlar veriyor. Patronları her zaman yaptıkları gibi abartarak, 11 bin kişiye iş sağlayacağız derken, Selim Şenkal 1800 kişiye iş vereceğiz diyor. Fakat bu da gerçek rakam değil. Çünkü, Bartın Platformu üç yıl önce sizin raporlarınıza göre hem madende, hem kireç taşı ocağında, hem de termik santralde toplam 1200 kişiye iş verileceğini ortaya çıkarmıştı. Bu raporu ne kadar saklamaya çalışsanız da gerçek bu. Termik santralin yaratacağı çevresel yıkımlarla tarım, ormancılık, balıkçılık ve turizm sektöründe kaç bin kişinin işsiz kalacağı ise sizi şu ana kadar hiç ilgilendirmedi, ilgilendirmiyor. Yani sayın Şenkal bu halkın boş istihdam vaatlerinize karnı tok. Üç yıl önce ortaya çıkan gerçekleri, ne vaat etseniz saklayamazsınız.

HATTAT YALAN MI SÖYLÜYOR?

Madencilik yatırımı tamamlandığında 400 Milyon euroluk yatırım yapılmış olacağını söyleyen Selim Şenkal, şu ana kadar şirket tarafından harcanan paranın bunun %20’si yani 80 milyon euro olduğunu da açıkladı. Şenkal bu açıklamasıyla şirketinin patronu Mehmet Hattat’ı da yalanlamış oldu. Çünkü Hattat, 21-22 Şubat 2012 tarihlerinde medyada yer alan açıklamalarında (Haberin linkleri altta) o tarihe kadar Amasra’da da yaptıkları yatırımın 260 milyon euroya ulaştığını açıklamıştı. Hattat mı yalan söylüyor, yoksa Şenkal mi? Şirketin buradaki gerçek harcaması nedir? Harcamalarını şişirerek göz mü boyamaya çalışıyorlar? Yedi yıl sonunda bir kilo kömür çıkaramayan şirket, olası ortaklarını yanıltmak veya devlete bu sahaları geri iade etmek için fiyat mı şişiriyor? Ya da rakamların büyüklüğüyle saf sandığı Bartın-Amasralıları ikna etmeye mi çalışıyor? Herhalde sayın Şenkal bunun hesabını patronuna verecektir.

ŞİRKET BU CÜRETİ NEREDEN ALIYOR?

Selim Şenkal, Bartın Platformu’nu hiç tanımadan, Bartın Platformu’yla müzakere edermiş gibi konuşuyor. Bartın-Amasra halkının seçilmiş temsilcilerini içeren Bartın Platformu termik santralin ne olduğunu çok iyi biliyor. Bartın Platformu bu santrali yaptırmamak için sonuna kadar müzakere değil mücadele edecek. Selim Şenkal, Bartın Platformu’nun eş sözcüleri olan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ve Amasra Belediye Başkanı Emin Timur adına konuşma cüretini hangi hakla kendinde görüyor. Her iki belediye başkanı da termik santrale kesinlikle karşı olduklarını onlarca kez açıkladıkları halde, onlar adına; “bu ay ocağa inecek”, “çalışmalarımıza hayran kaldı, termik santral konusu gündeme geldiğinde artık konuşmuyor” gibi rencide edici ifadeleri kullanmaktan sakınmıyor.

Selim Şenkal, abartılan yatırım rakamlarıyla Bartınlıları ve Bartın Platformu’nu satın mı alacağını sanıyor? Bazen nezaketen yapılmış bir davranış veya kullanılmış bir sözden yola çıkarak karşılarındaki Bartın-Amasra Halkının yüreğinden çıkmış güçlü bir iradeyi dize getirdiklerini mi sanıyorlar?

Bartın Platformu bütün açıklamalarında şirketin kömür çıkarmasına karşı olmadığını, fakat yapılacak bir termik santralin tarihi ve doğal güzelliğiyle bilinen Amasra’nın yok olmasına neden olacağını belirtmiştir. Şirket buna rağmen niyetinin kömür çıkarmak olmadığını, aradan geçen 7 yıl içinde 1 kg kömür çıkarmayarak kanıtlamıştır. Bu durumu görmemezlikten gelen devlet yetkilileri ve politikacılar, bu ağır sorumluluğu daha ne kadar üzerlerinde taşıyacaktır? Şirket, kömür çıkarma işini yapamıyor ve sözleşmede vaat ettiklerini yerine getiremiyorsa, artık devre dışı bırakılmalıdır. Bartın Platformu olarak; Devlet yetkililerini ve politikacıları; ülkemizin çok önemli bir zenginliği olan taşkömürü üretiminde termik santralsiz çözümler üretmeye ve yöre halkına gerçek istihdam sağlayacak yatırım politikaları uygulanması konusunda çalışmalar yapmaya çağırıyoruz. Bartın Platformu bu doğrultuda yürüttüğü hazırlıkları yakında kamuoyuyla paylaşacaktır.

BARTIN PLATFORMU

Hattat, "Şimdiden 260 milyon avro yatırdık” Milliyet Gazetesi, 21.02.2012

http://ekonomi.milliyet.com.tr/hattat-cinlilerle-ultra-ultra-super-kritik-santral-yapacak/ekonomi/ekonomidetay/21.02.2012/1506013/default.htm

“Hattat, bugüne kadar 260 milyon Euro'luk harcama yaptıklarını söyledi.” Zaman Gazetesi, 22.02.2012

http://www.zaman.com.tr/newsDetail_getNewsById.action?haberno=1248969&title=cinlilerle-komur-santrali-icin-1-milyar-dolarlik-anlasma

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.