Bartın Platformu'ndan Bilgilendirme

Ankara’da 18 Eylül 2013 Çarşamba günü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda yapılan “Hema Entegre Termik Santrali’nin ÇED Raporu İnceleme Değerlendirme Toplantısı’nda termik santralin ÇED sürecinin durdurulması üzerine, termik santrale karşı yıllardır mücadele eden Bartın Platformu 19 Eylül Perşembe günü saat 13.00’de Bartın Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen basın toplantısında Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Amasra Belediye Başkanı Emin Timur ve Prof. Dr. Erdoğan Atmış söz alarak Ankara’daki toplantıda yaşananları ve bu sonuç hakkındaki düşüncelerini anlattılar.

Bartın Platformu bu sevindirici kararın ÇED İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından verilebilecek en iyi karar olduğunu, raporu iade yetkisinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda olduğunu belirttiler. Ankara’da yapılan toplantıda Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Amasra Belediye Başkanı Emin Timur ve Prof. Dr. Erdoğan Atmış’ın yaptıkları konuşmalarda, yapılmak istenen termik santralin Bartın-Amasra doğasına ve insanına ne şekilde zararlar vereceğini belgelerle anlattılar. Amasra-Bartın Halkının şirketin bütün vaat ve yalanlarına rağmen halkı kandıramadığını ve yöre halkının termik santrale kesinlikle karşı olduğunu söylediler.

Ankara’da yapılan sunumlarda; Amasra’da senenin birçok günü ortaya çıkan adveksiyon inversiyonunun ölümcül sonuçlar doğuracağı, ÇED raporunda bölgesel Çevre Düzeni Planı’nın iptal edilmiş gibi gösterildiği, oysa bu planın yürürlükte olduğu ve Amasra-Bartın’da termik santral yapımına izin vermediği, 2010 yılında format verilmeyen Amasra için, şirkete gösterilen Filyos alternatifi araştırılmadan tekrar ÇED başvurusu yapıldığı, Termik santral binası, kül ve alçı taşı deposu ve kalker sahalarının kapladığı toplam 380 hektarlık alanın hemen hemen tamamının doğal orman alanı olduğu, mevzuat gereği bu ormanlarda çevreyi ve ormanları tamamen yok edecek bu tür tesislere kesinlikle izin verilemeyeceği, Danıştay’ın birden fazla termik santral yapımı gündemde olan yerlerde bölgesel ÇED yapılması yönündeki kararı, BAKKA tarafından hazırlanan Zonguldak, Bartın, Karabük Bölgesel Kalkınma Planı’nda bu termik santralin Bartın ve Amasra’nın en büyük sorunu ve tehdidi olarak görülmesi, şirket tarafından ÇED olumlu kararı alınan limanın termik santralde yakılacak kömürün ithali için kullanılacağı, yerli kömür kullanılacağı iddiasının gerçekçi olmadığı, 2013 yılında aynı şirket tarafından yapılan “Batı Karadeniz Entegre Termik Santral ÇED Raporu”nun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından daha önce format verilmeyen termik santrallerle aynı yerde yapılmak istendiği gerekçesiyle iptal edildiği, aynı gerekçelerin Hema Termik Santrali için de geçerli olduğu anlatılarak bu başvurunun da iptal edilmesi istendi.

Bu toplantıda sadece komisyon üyesi Bartın ve Amasra Belediye başkanlıkları değil, Çevre Bakanlığı’na bağlı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü ve Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı Orman Genel Müdürlüğü termik santral için olumsuz görüş bildirdiler.

Bartın Platformu Ankara’da yapılan toplantıya platform bileşenlerinin temsilcileriyle gitti. Bileşen temsilcileri toplantıdan önce son üç gün içinde toplam 3650 vatandaş tarafından kendilerine ulaştırılan, Amasra’ya yapılmak istenen termik santrale neden karşı olduklarını ve bu termik santralin iptalini istedikleri dilekçeyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na teslim ettiler.

Bartın Platformu, Amasra’da yapılmak istenen termik santral girişimlerinin ilk olmadığını, aynı holdingin bazen başvuran şirketin, bazen de termik santralin ismini değiştirerek aynı yer için defalarca başvurduğunu söyledi. Fakat, ne yazık ki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın her seferinde bu başvuruları kabul ederek termik santral ÇED sürecini başlattığını, bunun Bartın-Amasra halkını öfkelendirdiği ve üzdüğünü, aynı zamanda devlet bürokrasisinde önemli bir zaman ve enerji kaybına yol açtığını belirttiler. Bartın Platformu; İnceleme Değerlendirme Komisyonu’nun durdurduğu ÇED sürecinin, bir an önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ÇED olumsuz olarak sonuçlandırılmasını ve Amasra için yapılacak yeni termik santral başvurularının kesinlikle bir daha kabul edilmemesini istedi.

Bartın Platformu, yıllardır bu mücadeleye emek veren Bartın Platformu bileşenlerine teşekkür ederek, yapılan bu mücadelenin Bartın’ın geleceğini kurtarmak için, Bartın-Amasra’da yaşama sahip çıkmak için yapıldığını hatırlattı. Bartın Platformu kendilerine başından beri destek veren Bartın-Amasra halkına, il dışından destek veren sivil toplum örgütleri ve insanlara, bütün basın mensuplarına teşekkür etti.
EK1. Kurumsal Görüş
EK2. Vatandaş Dilekçeleri

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Anahtar Kelimeler:
AmasraBartın PlatformuÇED
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mustafa fehmi kubilay 6 yıl önce

ben mi yanlış anladım yoksa yazılan doğru mu? amasraya karşı filyos alternatifinden bahsediliyor? bunu devlet mi öneriyor? devlet öneriyor ise bartın platformu bu alternatif alana destek veriyor mu?birileri bu konuda açıklama yaparsa iyi olur...

Avatar
vahdet kaya 6 yıl önce

7-aralık 1952 tarihinin milliyet gazetesinde londra da evlerin içinin dahi dumanla dolduğunu, insanların yolda yürürken kafalarına havlu sardıkları yazıyor.