Bartın Platformu'ndan Sert Açıklama

Bartın Platformu, yarın (3 Mart) Kaşbaşı Köyü'nde Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Elektrik İletim Hattı ÇED Halkın Katılımı Toplantısı ile ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamada "Politikacılar ve bürokratlar Bartın'a değil, Amasra'ya termik santral yapmak isteyen Kayserili Hattat'a hizmet ediyor" denildi.

POLİTİKACI VE BÜROKRATLAR BARTIN’A DEĞİL HATTAT’A HİZMET EDİYOR

Amasra’da yapılmak istenen Hema Entegre Termik Santrali’ne Bartın-Amasra halkının tepkisi üzerine ÇED onayı veremeyen devlet bürokratları, termik santralin altyapısını farklı yollardan hazırlamak için hile yapıyorlar. Bartın’a hizmet getiriliyor gibi görünen “Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Elektrik İletim Hattı” yapımı aslında Amasra’ya termik santral yapmak isteyen Kayserili Hattat’a hizmet ediyor.

Amasra ile Zonguldak ZETES arasında kurulmak istenen elektrik iletim hattına sadece ormanları yok ettiği için itiraz etmemiştik. Bu iletim hattının Amasra Hema termik santralinde üretilen elektriği Zonguldak üzerinden ülke elektrik dağıtım sitemine bağlamak için yapıldığını açıklamış, bu hukuksuzluğun ve orman katliamının sona erdirilmesi için Bartın Valiliği’ne yüzlerce dilekçeyle başvurmuştuk.

Şimdi de Amasra’dan Organize Sanayi Bölgesi’nden Karabük’e doğru bir elektik hattı yapımı için ÇED süreci başlatıldı. Bu hattın Bartın Organize Sanayi Bölgesi’nin elektrik ihtiyacını karşılamak için yapıldığı söyleniyor. Oysa Elektrik Mühendislerine göre; “Bu hat ekalma hattı olup esas hat Zonguldak ZETES 1200+180 ve Zetes-2 termik santrallerinden gelerek Amasra’da yapılması planlanan Hema Amasra ve Batı Karadeniz termik santrallerinde (iki ayrı termik santral) üretilen elektriğin taşınması ve iletilmesi için planlanan 380 kv elektrik iletim hattının bir parçasıdır. Yani doğrudan Bartın OSB için gelen bir hat değildir.” Bu hat OSB’de bitmeyecek, indirici merkezden sonra ÇED Başvuru Dosyası’nda (Sayfa:1) yazdığı gibi “enterkonekte sistem içinde bir yeni bir ring oluşturularak yakın civarda (Amasra) üretilen elektriğin ülke ekonomisine kazandırılması amaçlanmaktadır.”

ÇED Başvuru dosyasının 4. sayfasında yer alan haritada, Amasra Gömü köyünde şu ana kadar halkın tepki nedeniyle ÇED izni verilmeyen iki ayrı termik santrale de verilmiş olması, elektrik iletim hattının Bartın OSB için değil Hattat’a ait termik santrallerde üretilen elektriğin enterkonekte sisteme bağlanması için yapıldığının en büyük kanıtıdır. Devlet bürokratlarının olmayan termik santrale ait elektrik iletim hatlarının yapımı konusunda hileye başvurması ve canla başla bu hatların yapımına çalışması gerçekten acı verici bir durumdur. Bürokratlara bu cesareti veren siyasi güç Hattat’ın hemşerisi olan Enerji Bakanı Taner Yıldız mıdır?

Tüm Bartın-Amasra’yı ilgilendiren böyle bir işe ait halk katılım toplantısının, toplantıyı halkın gözünden kaçırmak için Bartın veya Amasra kent merkezinde değil de Kaşbaşı Köyü’nde yapılmak istenmesi devlet bürokrasisinin düştüğü acziyetin göstergesidir. Bartın Platformu Bartın Amasra halkının kandırılmasına fırsat vermeyecektir. 3 Mart Salı Günü Saat 14.00’de yapılacak “Halk Katılım Toplantısı”nda Bartın-Amasra halkının sesi olmak için Kaşbaşı Köyü’ndeki toplantıya katılacaktır. Toplantıya katılmak isteyen vatandaşlarımız saat 12.00’de Bartın Yalı mevkiinden kalkacak olan araçlara binebilir, ya da kendi araçlarıyla Kaşbaşı Köyü’ne gelebilirler.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
taş devri 5 yıl önce

platform üyeleri. lütfen elektrikli hiçbir cihaz ve alet kullanmasın...