Bartın'dan Gerze'ye Destek

Cumartesi sabahı Bartın’dan bir otobüsle yola çıkan Bartın Platformu üyeleri aynı gün öğle saatlerinde yapılan mitinge ellerindeki pankart ve bayrakları, sloganları ve yürekleriyle katıldılar.

Miting öncesi Sinop- Samsun karayolu üzerinde toplanan kalabalık ellerinde 'Termikçi şirket Sinopumuzu terk et', 'Gerze halkı satılık değil, 'Ölüm bacaları istemiyoruz', 'Termik yapma boşuna, yıkacağız başına' yazılı döviz ve pankartlarla slogan attı. Topluluk, Okullar Caddesi'ni takip ederek Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü. Bu sırada grubun önünde yürüyen ve siyah tabut taşıyan göstericilere, ölümü simgeleyen ilginç kıyafetlerle eşlik eden Sinop Sanat Tiyatrosu oyuncuları ile davul zurnayla birlikte oynayan yöreye has “köçek”ler de dikkat çekti.

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitinge, Bartın’ın yanı sıra Sinop, Samsun, Trabzon, Rize, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Amasya'dan gelen gruplar da katıldı. Mitingde siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının yanısıra vatandaşlardan oluşan yaklaşık 8 bin kişi vardı.
Mitingde ilk olarak Gerze Belediye Başkanı Osman Belovacıklı konuştu. Belovacıklı, "Bütün dünya nükleer ve termik santrallerden vazgeçerken, ülkemize bunların ısrarla yapılmak istenmesini anlamış değiliz. Bizler çocuklarımızı temiz ve doğal havada yetiştirmek istiyoruz. Denizimize girmek, ormanımızda dolaşmak, temiz hava solumak istiyoruz" diye konuştu. Yeşil Çevre Platformu (YEGEP) Dönem Sözcüsü Şengül Şahin ise mücadelelerinin “yaşam mücadelesi” olduğunu söyledi. Şahin, "Gerilim Karadeniz'den başlayarak her yana yayılıyor. Bizim çığlığımızla irkiliyorlar. Bizler bunların kobayları olmayacağız. Eğer şiddetle bizim topraklarımıza girmekte ısrar edilirse buradan tabutlar çıkacak. Çünkü yaşamımız pahasına topraklarımızı savunmaya kararlıyız"' diye konuştu.

Termik santralin kurulacağı yerde yaşayan Yaykıl Köylüleri adına konuşan muhtar Ahmet Tiryaki de termik santralle mücadelelerinin üç yıldır sürdüğünü ifade etti. Tiryaki, "Bazen neşelendiğimiz bazen de ağladığımız günler olmuştur. Yaykıl Köyümüzde kurulmak istenen santral içerisinde yerleşim alanları, Sit alanları, tarım arazisi, yeşil ormanlık alan, denizimiz var. Bu nedenle asla termik santral yaptırmayıp buraları terk etmeyeceğiz" dedi.

CHP Sinop Milletvekili Engin Altay da konuşmasında iktidarı ve santrali yapacak yüklenici firmayı eleştirdi. Altay, "Biz buradayız. Rantiyeciler nerede bunu merak ediyorum. Allah korkusu yok mu? Hiç vicdan yok mu? Senin çoluk çocuğun, torunun yok mu? Onlar insan da buradakiler insan değil mi? Ayıp, ayıp, ayıp. Bu hırs, bu azgınlık, bu arsızlık niye? Hırsın sonu kötüdür" dedi.

Mitingde ilginç konuşmalardan birini Sinop Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Erol Derici yaptı. Derici konuşmasında; “Sevgili Sinoplular, biliyorsunuz başımızda bir TERMİK belası dolaşıp durmaktadır. Aslında 1 de değil, 4 tanedir. Bunlardan birisi Gerze-Yaykıl'da yapılmak isteneni; ilgili termikçi şirketçe çeşitli ayak oyunları, manevralar ve yasa tanımaz bir biçimde sonuçlandırılmaya çalışılmaktadır. Lokma ne kadar büyük ve lezzetli ki tüm direnişlere rağmen termikçi şirket geri adım atmamaktadır. Termikçi Holding başkanı bizzat dergi ve  gazetelerde görülmektedir. Güya ne kadar çevreci olduğunu anlatmakta, hatta Termiği yapsa bile çevreye zarar verirse hemen tesisi kapatacağından dem vurmaktadır. Yemezler bunları, kül yutturamazsın ne Sinop'a ne Gerze'ye ne de ülkemize. Foyan meydana çıktı, termikten gelecek çil çil dolarlar gözünü karartmış senin! Sinop'ta doğanın ölmesi, yeşilin solması, denizin ve balığın bitmesi, küllerden dağların oluşması seni ilgilendirmemektedir.

Varsa yoksa termik ve gelecek milyarlarca çil çil dolarlar... Evet Dostlar. Karşımızda olan güç belli ve son derece kararlı. Bizim başarılı olmamız ve yöremizi termik belasından kurtarmamız için daha çok birlik ve beraberlik içinde kenetlenmiş olarak, güç ve irade birliği ile kendimizi göstermemiz gerekir… Bizler kararlıyız, Gerze'de termik santral yaptırmayacağız, yeşilimizi, doğamızı yok ettirmeyeceğiz, geleceğimizi karartmayacağız.

Çocuklarımıza temiz bir doğa, korunmuş bir yeşil ve yaşanabilir bir çevre bırakmak istiyoruz.

Ey Termikçi Şirket!!! İlle de termik yapmak istiyorsan buyrun bizi çiğneyin, aşın ve yapın!” dedi. Mitinge katılan Bartın Platformu bileşenleri, Sinop Sanayi ve Ticaret Odası’nın termik santrale karşı bu kadar net bir tavıra sahip olduğunu görmekten oldukça mutlu oldular. Daha sonra termik santrale karşı mücadele eden Yaykıl köylü kadın ve çocukların konuşmalarının yer aldığı miting, çeşitli müzik gruplarının verdiği konserlerle sona erdi. Bartın Platformu üyeleri mitingin ardından Sinop’a geçerek Sinop kent merkezini gezdikten sonra Bartın’a geri döndüler.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ışık sönmez 9 yıl önce

evlerinde hiç bir elektrikli alet kullanmayan santral karşıtları için ne olur bir hafa çalişan üretim yapan santralları devre harici yapın da görsünler platformcular

Avatar
ampul söner 9 yıl önce

sizin termik santrale bakış açınız bu kadar dar işte..

Avatar
Erdoğan Atmış 9 yıl önce

Sayın Işık Sezer, adınız doğruysa ve firmanın bir elemanı değilseniz gerçekten merak ediyorum, sizi bu ucuz demogojiyi yapmaya iten neden nedir? Lütfen bizi aydınlatın. Termik santral konusunda yazdığımız rapor ve basın açıklamalarının kırıntısını bile okumadan direk Bartın Platformu'nu suçlamaya geçmişsiniz. Dürüstseniz önce bu konuda yazdıklarımızı okuyun. www.bartinplatformu.org

Avatar
ışık sönmez 9 yıl önce

termik santraldan emekli birisi olarak yazdım sizde www.çatalağzı termik santralı.com. a girin oradaki santral çevre resimlerimi bakım o yeşillit santral işletmeye alınıça dikildiler birde son on yıl içinde bartının elektrik ihtiyacı ne kadar artı onu öğrenin sonrada tüm türkiyeyi 8i vilayetin artışını öğrenin kimin akılı tutuluyor görün ileri görüşlüseniz tabi

Avatar
Erdoğan Atmış 9 yıl önce

Sayın Işık Sönmez,
termik santralden emekli olmanız sizi bilgi sahibi yapmıyor. Ya da bizim aklımızın kilitli olduğunu kanıtlamaz. Örnek verdiğiniz Çatalağzı termik santrali'nin çevreye ve insan sağlığına ne kadar zararlı olduğunu herkes biliyor. İnsanlar yaşadıkları yeri terk ediyorlar. Evler bakımsız ve viran. Çatalağzılılar biz yandık siz yanmayın diyorlar. fakat siz bize termik santralin resmi internet sitesine bakmamızı öğütlüyorsunuz. Termik santral yönetimi benim yoğurdum ekşi der mi? Üstelik Çatalağzı'daki termik santralin (Devlete ait olan) Bartın'a yapılmak istenenin sekizde biri olduğunu bilirken.
Sayın Sönmez siz bizim aklımıza laf edeceğinize bartinplatformu.org sayfasında Bartında yapılması düşünülen termik santrallerle ilgili hazırlanmış olan raporları lütfen okuyun. Ondan sonra sizin vereceğiniz akıllara ihtiyacımız olup olmadığına karar verirsiniz.

Avatar
halil sarı 9 yıl önce

erdoğan bey ışık ağbeyimi tanıyor olmasam yazmazdım çatalağzın da iki santral var biridevletin ÇATES. Diyeeri EREN HOLDİNG .şimdi üçüncü yapılıyor.çevrede işsizlik yok gibi ben boşuna yazdığımı biliyorm bartını siyasi yapınıdan kaynaklaıyo ihtirazlar

Avatar
Erdoğan Atmış 9 yıl önce

Halil Bey, Çatalağzı bitmiş, yaşanmayacak bir yer. Herkes iş sahibi olsa ne yazar. Kaldıki oradakiler termik santralde iş bulamamaktan da şikayetçi. Firmanın kendi raporunda Bartın'da yapılması planlanan termik santralde 400-500 kişi çalışacağı yazıyor. Fakat Tarım, ormancılık, balıkçıklı ve turizm sektöründen termik santralin vereceği zararlar nedeniyle kaç bin kişinin işsiz kalacağı yazmıyor. sayın Sarı www.bartinplatformu.org sayfasındaki 36 soru adını taşıyan raporu okursanız, termik santralin yörede yapacağı ekonomik yıkımları ve yaratacağı işsizliğe i,lişkin değerlendirmeleri öğrenebilirsiniz. Tepkilerin hiç de siyasi nedenlerle olmadığını böylece anlayabilirsiniz. kaldıki itiraz eden bütün partilerden insan var.