Bıçak Kemiğe Dayandı
5 Haziran Dünya Çevre Günü birçok ülkede 1972 yılından beri her yıl farklı temalarla kutlanmaktadır. Son 20-30 yılda öne çıkan ana tema küresel iklim değişimi ve bu değişimin yaşamın farklı alanlarına yansımaları şeklinde olmuştur. 2014 yılı Dünya Çevre Günü için ana temanın belirlenmesinde “Küçük Adalar ve İklim Değişimi” konusuna odaklanılmış ve “Deniz Seviyelerini Değil, Sesini Yükselt” sloganı benimsenmiştir. Doğal afetlerin en önemli nedeni küresel iklim değişimidir. Küresel iklim değişimine neden olan etkenlerin başında da fosil yakıtların yakılması sonucu atmosfere salınan sera gazları gelmektedir. Dünyanın atmosferindeki karbondioksit düzeyi ilk defa 400 ppm'i geçmiştir. Bu değer şimdiye kadar kaydedilmiş en yüksek değerdir ve başta hava kirliliği olmak üzere maruz kaldığımız kuraklık, sel ve taşkınlar gibi yaşadığımız pek çok çevre felaketinin de baş sorumlusudur. Daha birkaç gün önce Türkiye’nin gözbebeği İstanbul’da yaşanılan sel ve taşkın olayları küresel iklim değişimi yanı sıra çarpık kentleşmenin olumsuz sonuçlarını kamuoyuna açık bir biçimde gösterdi.

Bu basın açıklamamızda ülkemizin karşı karşıya bulunduğu ulusal düzeydeki çevre sorunlarını ve nedenlerini detaylı biçimde irdelemek ve çözüm önerilerini bir kez daha kamuoyuna sunmak isterdik. Ancak, yaşadığımız şehir olan Bartın’ın kaderini yakından ilgilendiren olumsuz bir gelişme bizi bunu yapmaktan alıkoydu. Bilindiği gibi “kömüre dayalı Amasra termik santral projesi” Bartın ve Amasra’nın üzerinde yıllardan beri Demokles’in Kılıcı gibi sallandırılıyor ve bu kılıcın asılı durduğu yerden Bartın ve Amasra halkının kafasına düşmesi an meselesi. Bir başka deyişle “bıçak kemiğe dayanmış” durumda! Bartın Platformunun öncülüğünde Bartın halkının mücadelesiyle daha önce format verilmeyen ve iptal ettirilen kömüre dayalı Amasra termik santral projesi yeniden Bartın'a dayatılmış durumda. Bilimsel çalışmalar, bu projenin gerçekleşmesi durumunda Bartın ilinin ekonomik yapısının bozulacağına, çevrenin ve insan sağlığının bu santralden olumsuz etkileneceğine işaret etmektedir. Mesele enerjiye olan ihtiyacı karşılamak ise, bunun için alternatif kaynaklara sahibiz. Bartın için bu alternatif kaynakların başında da rüzgâr, güneş ve biyokütle gelmektedir. Biyokütleye dayalı termik santralle elektrik üretimi, ilimizin hızlı büyüyen ağaç türü potansiyeli (söğüt, kızılağaç ve kavak) göz önüne alındığında, halkımıza ek gelir kaynağı da oluşturacaktır. Bartın Valiliği’nin 2008’de yayınladığı Bartın-2023 Stratejik Amaçlar ve İl Gelişme Planında da belirtildiği üzere, Türkiye’de ilk ve tek örnek olan, Çaycuma’daki biyokütle santralinin bir benzerinin Bartın Organize Sanayi Bölgesinde kurulmasıyla bu konuda bir ilk adım atılabilir.
5 Haziran Dünya Çevre Günü münasebetiyle özetle ifade etmemiz gerekirse;
  1. Bartın ilinin alan itibariyle %55’i ormandır.  İnkum, Güzelcehisar, Amasra ve Çakraz gibi ünlü sahilleri, tarihi ve kültürel zenginliği, sınırları içerisinde PANPARK sertifikalı bir milli parkın varlığı, balıkçılık potansiyeli, hayvancılık ve tarımsal faaliyetlere uygun bir iklime sahip olması, birçok resmi raporda da belirtildiği üzere, Bartın’ın kalkınmasının esas itibariyle tarım, ormancılık ve turizme dayandırılmasını gerekli kılmaktadır.
  2. Bartın ili sınırları içerisinde kömüre dayalı termik santral kurma fikrinden derhal vazgeçilmelidir.

  3. Hiçbir gerekçeyle çevreye, ormanlara ve insan sağlığına zarar verebilecek uygulamalara müsaade edilmemelidir.  
Bu vesileyle halkımızın 5 Mart Dünya Çevre Gününü en içten dileklerimizle kutlar; sağlıklı bir çevre ve sağlıklı bir yaşam için vatandaşlarımızı Bartın Platformu öncülüğünde 5 Haziran Perşembe akşamı Amasra’da gerçekleştirilecek olan “İnsan Zincirine” ellerinde fenerleriyle destek vermeye davet ederiz.
 
Doç. Dr. Barbaros YAMAN
Türkiye Ormancılar Derneği
Bartın Temsilcisi
Prof. Dr. İsmet DAŞDEMİR
Orman Mühendisleri Odası
Bartın Temsilcisi

* * *

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Vekili Ali ÖZCAN'ın mesajı:

Çevre, insan ve tabiat varlıklarının birbirleriyle etkileşim içinde bulunduğu bir sistemdir.

İnsanların sürekli yaşadıkları yer olan çevreyi dağlar, ovalar, çayırlar, ormanlar, göller, denizler, ırmaklar oluşturur ve sadece devletlerin veya uluslararası kuruluşların değil, hepimizin bu kavramlara sahip çıkması gerekmektedir.

İçinde bulunduğumuz yüzyıl birçok teknolojik imkanları insanlığın hizmetine sunarken, bir yandan da insanlığın ortak malı olan çevreden geri getirilmesi zor, hatta imkansız olan varlıkları da alıp götürmektedir. Hızlı nüfus artışı, buna bağlı olarak artan beslenme, enerji, eğitim ihtiyaçları, çarpık kentleşme, sağlıksız sanayileşme, azalan ve tükenen doğal kaynaklar, artan kirlilik ve iklim değişiklikleri dünyamızın en önemli çevre sorunlarını oluşturmaktadır.

Yüzü aşkın ülke tarafından kutlanan “Dünya Çevre Günü”, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği tarafından 1972 yılında Stokholm’da gerçekleşen konferans sonucu doğmuştur. Bu günün doğmasındaki amaç, çevre bilincini artırmak, çevre konusuna dikkatleri çekmek ve çevreyi de göz önünde bulundurarak, hareket edilmesini sağlamaktır.

Çevre konusunda bölgemizde ve dünyada model alınan bir ülke olabilmemiz için Bakanlığımızca birçok çalışma yürütülmektedir. Atık, atık su, hava, deniz, kimyasallar, gürültü, iklim değişikliği gibi çok değişik alt sektörlerde yapılan çalışmalarda temel yaklaşımlarımız; temiz üretim, temiz tüketim, geri kazanım, çevre korumada ihtiyat, kirletenin ödemesi, halkın katılımı ilkeleridir. Bu çalışmaların başarıyla devam etmesi, uygulamaların hedefine ulaşması; bireylerin ve toplumun tüm kesimlerinin çevre konularına karşı duyarlılık ve farkındalıkla konuya sahip çıkması ve çevreyi korumanın bir hayat tarzı haline getirilmesiyle mümkün olacaktır.

Hızla gelişmekte olan ülkemizde çevre sorunlarının da aynı dinamizmle çözümlenebilmesi için bütün kamu kurumlarının, sanayicilerimizin, sivil toplum örgütlerinin ve tüm vatandaşlarımızın artan bir çevre bilinci ve sorumluluğu ile hareket etmeleri önem arz etmektedir.

5 Haziran Dünya Çevre Günü, tüm bu konuları bir kez daha düşünmek, yapabileceklerimizi gözden geçirmek, daha da yoğun ve kesintisiz bir mücadele sürdürme kararı almak ve uygulamaya koymak için bir fırsattır.

"Küçük şeyler, dünyayı yeniler" bakışıyla çevre için yapacağınız her faaliyet, gelecek nesillerin daha güzel bir ortamda yaşayacağı bir dünya inşaa edecektir.

5 Haziran Dünya Çevre Gününüz kutlu olsun…
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.