Biz termik santral zararlı değil demedik

Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, Bartın Halk Sağlığı Müdürü Dr.Ahmet Demir'in HEMA'nın verdiği bilgilerle Amasra Termik Santrali ÇED'ine olumlu rapor verdiğini iddia ederek Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM'ne yazılı soru önergesi verdi:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Sayın Dr. Mehmet Müezzinoğlu tarafından Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 99. maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını dilerim.

M. Rıza YALÇINKAYA
CHP Bartın Milletvekili
TBMM Başkanlık Divanı Üyesi

Bartın Halk Sağlığı Müdürlüğü, Hema Entegre Termik Santrali projesi ÇED süreci ile ilgili 27 Şubat 2014 tarihinde yapılan İnceleme Değerlendirme Komisyon Toplantısı’na sunduğu görüş yazısında, “yapılmak istenen termik santralin Bartın-Amasra halkının sağlığı için herhangi bir olumsuzluk oluşturmayacağı” yönünde bilgi vermiş ve bu görüş Bartın halkının tepkisine neden olmuştur.

Ancak daha sonra yerel basına açıklama yapan Bartın Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Demir, “Eskiden termik santral ölçümleri Halk Sağlığı Müdürlükleri tarafından yapılıyordu. Fakat şimdi bu ölçümleri Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü yapıyor. Biz sadece onların yaptığı ölçümlerdeki rakamların halk sağlığına zararı olup olmadığını kontrol ediyoruz. Biz ‘termik Santral zararlı değil’ demedik. Ölçümler belli bir rakamın üzerine çıktığında zararlıdır. Bize getirilen rakamlar bu çıtanın altındaydı. Şunu da ifade etmek gerekirse, rakamları bize şirket görevlileri getirdi. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü değil. Yani rakamların doğruluğu kesin değil” diyerek görüş yazısını ne şekilde hazırladığını itiraf etmiştir.

Uluslararası çevre örgütü Greenpeace’in ‘Sessiz katil’ adındaki raporu, termik santralin Bartın ve çevre illerini ne derece olumsuz etkileyeceğini ortaya koymuştur. Raporda kömür santrallarından kaynaklı hava kirliliğine maruz kalan insanların ömrünün yaklaşık 10 yıl kısaldığı bilimsel verilerle belirtilmiştir. Ayrıca Türkiye’de yalnız 2010’da çalışmakta olan 19 tane kömürlü termik santrallardan kaynaklanan hava kirliliğinden dolayı 7900 erken ölüm gerçekleştiği yine aynı raporda vurgulanmıştır. Uzmanlar yöredeki enversiyon tehlikesinden dolayı, tıpkı 1952 yılında Londra’da yaşanan felaket gibi, bir gecede binlerce insanın ölebileceğini dile getirmektedir. Ayrıca termik santralin soğutma suyunun deniz ekosistemine ciddi zararlar vereceği çok açıktır. Bu durum karşısında Tarlaağzı ve Gömü köyleri ile diğer yakın yerleşimlerin olumsuz etkileneceği düşünülmektedir.

Bu korkunç tablo ortadayken, konuyu titizlikle incelemesi gereken Bartın İl Halk Sağlığı Müdürlüğü yetkililerinin, görüş yazısında bu ihtimallerin hiçbirini dikkate almadan, santralden çıkacak baca gazları ve partiküllerin insan sağlığını olumsuz yönde etkileyerek, astım, bronşit, kanser vb. hastalıklara neden olabileceğine, santralden çıkacak küllerin depolanmasından kaynaklı denizde ve yer altı sularında oluşacak radyoaktif kirlilik olasılığına kayıtsız kalarak, şirketin gönderdiği rakamlar üzerinden rapor hazırlaması gerçekten düşündürücüdür. Bu durum bürokratlarınızın görevini savsakladığını ortaya çıkarmıştır. Bu tablo, termik santral projesi nedeniyle yıllardır tedirgin olan Bartınlının devlet kurumlarına olan güvenini zedelemektedir. Bakanlığınıza bağlı Bartın Halk Sağlığı Müdürlüğü, hiç vakit kaybetmeden, objektif kriterleri göz önünde bulundurarak yeni bir araştırma yapmalı ve hiçbir özel teşebbüsün etkisinde kalmadan yeni bir görüş yazısı hazırlamalıdır.

Bu bilgiler ışığında

Hema Entegre Termik Santrali projesi ÇED süreci ile ilgili, proje sahibi şirket yetkililerinin sunduğu verilerinden yola çıkarak “yapılmak istenen termik santralin Bartın-Amasra halkının sağlığı için herhangi bir olumsuzluk oluşturmayacağı yönünde” görüş bildiren Bartın Halk Sağlığı Müdürlüğü yetkililerinin, şirket tarafından bilinçli olarak yanlış yönlendirilmiş olabileceğini düşünüyor musunuz?

Bakanlığınıza bağlı Bartın Halk Sağlığı Müdürlüğü yetkililerinin, termik santral gibi halk sağlını ilgilendiren bir konuda, santral projesini gerçekleştirmek isteyen firmanın verilerini esas alarak, ilgili resmi kurumlardan görüş talep etmeden ÇED süreci ile ilgili olumlu görüş sunmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu durum, bürokratlarınızın görevini savsaklaması anlamına gelmez mi?

Bartın Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Demir ve diğer yetkililer hakkında “görevlerini ihmal ettikleri” gerekçesiyle her hangi bir işlem yapmayı düşünüyor musunuz?

Bakanlığınıza bağlı birimler, halk sağlığını ilgilendiren konularda resmi görüşlerini hazırlarken hangi kurumların verilerinden yararlanmaktadır?

Bugüne kadar termik santrallerin yapıldığı yerlerde solunum sistemi hastalıklarından, kanser hastalığına kadar halk sağlığını tehdit eden pek çok sonucun ortaya çıktığı kamuoyunda sıkça dillendirilmektedir. Bu konuda Bakanlığınızın yaptığı bir çalışma var mıdır? Varsa, sonuçları nelerdir?

Bartın’ın Amasra ilçesinde ve diğer illerde yapılması planlanan yeni termik santrallerden kaynaklı, ortaya çıkacak kötü sonuçları engellemek için hangi önlem aldınız mı? Bölge halkının ileride karşılaşabileceği sağlık sorunları ile ilgili bir yol haritanız var mı?

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
AmasraTermik Santral
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mühendis 6 yıl önce

makina mühendisi olan sayın yalçınkaya başka partide olsa idi termik santrale karşı çıkar mıydı? cevap. sonuna kadar savunurdu.

Avatar
boş işler boşşş 6 yıl önce

başka işi yok ne yapsın soru sorup gönül eylendiriyor.

Avatar
boş kafalılara 6 yıl önce

cennetin bir parçası gibi olan memleketinize sahip çıkın. bu işin siyaseti olmaz.çoluğunuzun çocuğunuzun geleceğini ilgilendiren konularda politika olmaz. yağdanlık kılıklı boş kafalılar

Avatar
okuyun @boş kafalılara 6 yıl önce

biraz okuyun öğrenin de boş boş konuşmayın. avrupada termikler neden şehir göbeğine kuruluyor. memleketin geleceği kalkınmayla olur.