Bu Saatlere Dikkat
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Temiz Hava Eylem Planı çerçevesinde ısınmadan kaynaklanan hava kirliliğinin önlenmesi için alınması gereken önlemleri kamuoyuna açıkladı.

İlimizdeki konut, toplu konut, kooperatif, site, okul, üniversite, hastane, resmi daireler, işyerleri, sosyal dinlenme tesisleri, sanayide ve benzeri yerlerde ısınma amaçlı kullanılan yakma tesislerinden kaynaklanan is, duman, toz, gaz buharı ve aerosol halindeki dış havaya atılan kirleticilerin hava kalitesi üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik olarak İlimizde kullanılacak ısınma ve sanayi amaçlı katı yakıtlar için uygunluk belgesi, satış izin belgesi düzenlenmekte, katı yakıt denetimleri yapılarak gerekli yaptırımlar uygulanmaktadır.

09.09.2013 tarihli ve 2013/37 No’lu Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Genelgesi kapsamında, İllerin kirlilik profilleri belirlenmiş olup, İlimiz düşük kirlilik potansiyeli bulunan iller kapsamına alınmıştır. Isınma amaçlı her türlü katı yakıttan Bakanlığımızın 24/03/2010 tarihli ve B.18.0.ÇYG.0.05.03/4857 sayılı Katı Yakıt Numune Alma ve Analiz Genelgesi kapsamında Müdürlüğümüz teknik personellerince numune alımı yapılmakta ve Bakanlığımızca yetkilendirilmiş laboratuvarlarca analizi yapılmaktadır. Analiz sonuçlarının Mevzuatta belirtilen sınır değerleri sağlaması halinde uygunluk izin belgesi düzenlenmekte katı yakıtın hangi yerleşim bölgelerinde kullanılabileceğine dair satış izni verilmektedir.

Uygunluk izin belgesine sahip yerli ve ithal katı yakıtlar piyasaya sunulmadan önce torbalanması gerekmektedir. Torbalama yerli kömürün üretildiği bölgede, ithal kömürün ise ithalatı gerçekleştirildiği limanın bulunduğu ilde yapılması esastır. Toz kömürden ve prina biriketinden elde edilen yakıtlar üretildiği yerde torbalanır.

Isınma amaçlı katı yakıtlar; katı yakıtın üretildiği, torbalandığı depolandığı, taşındığı satışının yapıldığı yerlerde ve şikâyetler üzerine denetlenmektedir.

Petrol koku, mineral yağ, araba plastiği parçaları, lastik, tezek, katı atıklar ve tekstil artıkları, kablolar, ıslak odun, boyalı odun, plastikler, ev eşyaları ve yemek atıkları gibi evsel atıklar, özel atıklar, tıbbi atıklar, asfalt ve asfalt ürünleri, boya ve boya ürünleri ve fuel-oil kaplarının Bartın İli sınırları dâhilinde ısınma amacıyla kullanılması yasaktır.

İlimiz sınırları içerisinde, dış ortam sıcaklığının gece ve gündüz 15 °C nin üzerinde olduğu günlerde kalorifer ve sobaların yakılması yasaktır.

Ancak; hastaneler, yatılı ve gündüzlü okullar, öğrenci yurtları, yaşlılar ve güçsüzler yurtlan, kreşler, terminaller ve kolluk binalarında kalorifer ve sobaların iç ortam sıcaklığı 20 °C dan yukarı olmayacak şekilde yakılması hava kirliliğinin önlenmesi için alınacak ilave tedbirler olarak önem arz etmektedir.

İlimizin meteorolojik verileri ve topoğrafik yapısı dikkate alınarak kirli havanın zararlarına karşı insan sağlığını korumak amacıyla kaloriferlerin yakma saatleri aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir.

Sabah 04:30 / 06:00 arası
Akşam 18:00 / 19:30 arası


Kaloriferli binalarda Kalorifer Kazanı Yakma Talimatnamesine göre kalorifer kazanları yakılacaktır. Yakma sistemleri sahipleri tarafından kış sezonundan önce yılda en az bir defa tüm ısıtma tesisatının bakım/onarım ve baca temizliğini gereği gibi yaptırılması ve belgelendirerek denetimlerde ibraz etmeleri kalorifer tesisatlarını iyi izole edilerek ısı kayıplarının önlenmesi, kalorifer kazanlarının alev ve duman borularım haftada en az iki kere temizletmeleri soba ve bacaların periyodik temizliğinin yapılması zorunludur.

İşyeri ve konutlarda kalorifer kazanı ateşçi belgesi olmayan kişiler çalıştırılamaz, ateşçi belgesi olan kişiler aynı mahallede veya ikamet ettiği yerin 500 metre çapında olmak koşuluyla en fazla 4 (dört) yakma tesisi (kalorifer kazanı) ateşlemesini yapabilir. Kalorifer dairesinde yakıcının çalıştığı 4 binanın ismi yazılı olacak resimli bir belge düzenlenecek, belge yakıcının çalıştığı bina yöneticileri tarafından imzalanmış olacaktır. Aksi takdirde işyeri sahibi, apartman sahibi ve yöneticiler veya ateşçi belgeli yakıcılar hakkında Kabahatler Kanunun 32.maddesi gereği yasal işlem yapılmaktadır.

Tüketim yerlerinde yapılacak denetimlerde; belgesiz yakıtın bulunup-bulunmadığı, kazan yakma talimatnamesinin olup-olmadığı, kalorifer kazanı ve bacasının temiz olup-olmadığı, uygun yakmanın yapılıp-yapılmadığı, Isınmadan kaynaklanan Hava Kirliliğinin Kontrolü hakkındaki mevzuatta belirlenen standartlara aykırı emisyona neden olup-olmadığı ve ateşçilere ait Ateşçi Belgesinin bulunup-bulunmadığı kontrol edilecek ve olumsuzluk halinde Belediye Kanunu ve Kabahatler Kanununun 32.Maddesi kapsamında cezai yaptırım uygulanmaktadır.

30/11/2014 tarihli ve 28837 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Egzoz Gazı Emisyon Kontrolü ile Benzin ve Motorin Kalitesi Yönetmeliği” ve 04/04/2014 tarihli ve 2014/9 sayılı “Egzoz Gazı Emisyon Ölçümleri Genelgesi” hükümleri kapsamında Müdürlüğümüzce İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanları ekipleriyle koordineli olarak taşıtların egzoz gazı emisyon ölçüm pulu olup-olmadığının ve gerektiğinde ölçüm cihazları ile taşıtların egzoz gazı emisyon ölçümlerinin yapılarak sınır değerleri sağlayıp-sağlamadığının tespiti amacıyla denetimler yapılmaktadır.

İlimizdeki Kireç ve Çimento Fabrikaları şehrin dışında olduğundan şehre etkisi sınırlıdır. Söz konusu fabrikalardan kaynaklanan emisyon için her iki fabrikanın da Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemi ile takibi yapılmaktadır.

Isınma amaçlı katı yakıtlar; katı yakıtın üretildiği, torbalandığı depolandığı, taşındığı satışının yapıldığı yerlerde, Müdürlüğümüze yazılı, ALO 181 Çevre ve Şehircilik hattından ve BIMER üzerinden yapılan şikâyetler üzerine denetlenmektedir.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
doğalgaza geçilse sorun kalmayacak 5 yıl önce

doğalgaza dönüşüm hızlandırılmalı.akşamları bartında nefes alınmıyor.kapısının önüne gelmiş doğalgaz almıyor.evinin önüne doğalgaz gelene 6 ay içinde doğalgaza geçme müddeti yapcaksın geçmezse ceza kesilmeli.

Avatar
Alper 5 yıl önce

milletin doğalgazını verseler de keşke katı yakıt yakıp havayı kirletmekten kurtarsalar.