ÇED Toplantısı Yaptırılmadı

Amasra'da kurulmak istenen ve Bartın-Amasra halkının şiddetli tepkisi nedeniyle ÇED izni alamayan Hema Termik Santrali'nde üretilecek enerjiyi pazarlamak için hukuksuz şekilde yapılmak istenen elektrik iletim hattı "ÇED Halkın Katılımı Toplantısı" halkın tepkisi nedeniyle yaptırılmadı. Bartın'a bağlı Kaşbaşı Köyü'nde yapılmak istenen toplantı, çevredeki beş köyün muhtarı ve köylülerin karşı çıkması üzerine yapılamadı. Bartın Platformu üyelerinin de destek verdiği tepki sonucu ÇED komisyon üyeleri toplantının yapılacağı kahvehaneye giremediler ve başka bir kahvede tutanak tutarak, halkın yoğun tepkisi nedeniyle toplantı salonuna giremediklerini ve toplantının yapılamadığını zabıt altına aldılar.

Toplantının yapılmasını istemeyen köy muhtarları bu iletim hattının Bartın Organize Sanayi Bölgesi'ne enerji sağlamak için yapıldığı iddiasının bir paravan olduğunu, asıl amacın Amasra'ya yapılmak istenen toplam gücü 2640 MW'lik Hattat şirketine ait termik santrallerde üretilecek elektriğin pazarlanmasını kolaylaştırmak için yapıldığını bildiklerini söylediler. Muhtarlar Bartın halkının termik santrallerin yapılmaması için Bartın-Amasra halkının yıllardır mücadele ettiğini, bu termik santral girişimlerinin bir an önce sona erdirilmesini istediklerini söylediler.

Köylülere destek veren Bartın Platformu şu açıklamayı yaptı:

Amasra’da yapılmak istenen Hema Entegre Termik Santrali’ne Bartın-Amasra halkının tepkisi üzerine ÇED onayı veremeyen devlet bürokratları, termik santralin altyapısını farklı yollardan hazırlamak için hile yapıyorlar. Bartın’a hizmet getiriliyor gibi görünen “Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Elektrik İletim Hattı” yapımı aslında Amasra’ya termik santral yapmak isteyen Kayserili Hattat’a hizmet ediyor.

Amasra ile Zonguldak ZETES arasında kurulmak istenen elektrik iletim hattına sadece ormanları yok ettiği için itiraz etmemiştik. Bu iletim hattının Amasra Hema termik santralinde üretilen elektriği Zonguldak üzerinden ülke elektrik dağıtım sistemine bağlamak için yapıldığını açıklamış, bu hukuksuzluğun ve orman katliamının sona erdirilmesi için Bartın Valiliği’ne yüzlerce dilekçeyle başvurmuştuk.

Şimdi de Amasra’dan Organize Sanayi Bölgesi üzerinden Karabük’e doğru bir elektik hattı yapımı için ÇED süreci başlatıldı. Bu hattın Bartın Organize Sanayi Bölgesi’nin elektrik ihtiyacını karşılamak için yapıldığı söyleniyor. Oysa Elektrik Mühendislerine göre; “Bu hat ekalma hattı olup esas hat Zonguldak ZETES 1200+180 ve Zetes-2 termik santrallerinden gelerek Amasra’da yapılması planlanan Hema Amasra ve Batı Karadeniz termik santrallerinde (iki ayrı termik santral) üretilen elektriğin taşınması ve iletilmesi için planlanan 380 kv elektrik iletim hattının bir parçasıdır. Yani doğrudan Bartın OSB için gelen bir hat değildir.” Bu hat OSB’de bitmeyecektir. Aslında bu hatla OSB’deki indirici merkezden sonra ÇED Başvuru Dosyası’nda (Sayfa:1) yazdığı gibi “enterkonekte sistem içinde bir yeni bir ring oluşturularak yakın civarda(Amasra) üretilen elektriğin ülke ekonomisine kazandırılması amaçlanmaktadır.”

ÇED Başvuru dosyasının 4. sayfasında yer alan haritada, Amasra Gömü köyünde şu ana kadar halkın tepki nedeniyle ÇED izni verilmeyen iki ayrı termik santrale de verilmiş olması, elektrik iletim hattının Bartın OSB için değil Hattat’a ait termik santrallerde üretilen elektriğin pazarlanması için yapıldığının en büyük kanıtıdır. Devlet bürokrasisinin olmayan termik santrale ait elektrik iletim hatlarının yapımı konusunda hileye başvurması ve canla başla bu hatların yapımına çalışması gerçekten acı verici bir durumdur. Bürokratlara bu cesareti veren siyasi güç Hattat’ın hemşerisi olan Enerji Bakanı Taner Yıldız mıdır?

Bartın Platformu olarak Bartın-Amasrayı yok edecek termik santral ve eklentilerinin yapımının hukuksuz bir şekilde devam ettirilmek istendiğini bildiğimizi ve buna asla izin vermeyeceğimizin bilinmesini istiyoruz.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
AmasraHemaTermik Santral
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kullanmayın 5 yıl önce

elektrikli hiçbir alet kullanmayın kardeşim. hatta devlet kanun çıkarsın. buradaki herkese yasaklansın.

Avatar
ibrahim buyukcengiz 5 yıl önce

İlk önce bartın içindeki hainlerin temizlesin.kim bunlara çanak tutuyor.Bartin bir olduktan sonra kimse yapamaz.muğla yataganda var halk kanserden kırılıyor.sebze meyve olmuyor.heyet kurup arast8rsinlar

Avatar
ziver eller @kullanmayın 5 yıl önce

termik santralı istanbulun ortasına kuralım o zaman.ne de olsa en fazla elektriği orası harcıyor.ipek hattat ağzıyla laga luga yapma.biz ırmakta nükleer denizaltı yüzdürecek değiliz denyo.bartın halkının harcadığı elektriğin karşılığınde termik santral yerine seni dikeriz oraya.

Avatar
aşkı bartın 5 yıl önce

elektrik kullanmayız gerekirse ..o santral bartın halkı kimse istemiyor ve hala konuşuyorlar...termi̇k santral a hayir...

Avatar
Erdoğan Atmış @ibrahim buyukcengiz 5 yıl önce

sen de bu havanın kirlenmesine onay veriyorsun. o zaman nefes almasana. böyle akıl özürlü yorumları burada adını saklamak yerine, bu insanların derdi ne, sen de dahil olmak üzere bartın-amasralıları hangi tehlikelerden korumak istiyorlar bir düşünmeyi denesene.

Avatar
Erdoğan Atmış @kullanmayın 5 yıl önce

bir önceki yorumumun muhatabı i̇btahim bey değildir. @kullanmayın rumuzuyla yazan şahıstır. teknik bir hatadan dolayı o şekilde çıkmıştır. i̇brahim bey'den özür dilerim.

Avatar
anlamazlar da 5 yıl önce

termik sanraller 0 (sıfır) emisyon ile yapılıyor artık. muğla çatalağzı gibi 60 yıllıkları örnek vermek yerine, yapılacak santralin 0 (sıfır) emisyonlu olup olmadığını denetleyip de ona karşı çıksanız anlarım. bartına yapılmasın da şuraya buraya yapılsın demek zaten ileri bir zeka örneğidir. alternatif enerji deyip de daha sonra aynı insanların hes lere rüzgar santrallerine bile karşı çıktığını görünce: kullanmayın kardeşim elektrik kullanmayın. nokta.

Avatar
eskiler değil @Teknik olarak 5 yıl önce

avrupaya gidip de büyük kentlerdeki şehir içinde yapılan termik santrallere bakın. bunlar gibi yapılmayacaksa ben de ineceğim sahalara. ben toptan en baştan doğrudan karşıyız yaptırmayız mantığına karşıyım. iktidarda öbür parti olsaydı büyük hizmet yapılıyor diye yer yerinden oynardı nokta.