Eğitim-Sen'den Termik Santral açıklaması

Bartın İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü WEB Sitesi’ne 11.01.2013 tarihinde konulan duyuru aracılığıyla; Hema Şirketi tarafından ““1320MW (2x660 MW/ 2983MWt) kurulu gücünde Hema Entegre Termik Santralı Projesi” adı altında Amasra Çapak Koyu Mevkii için bir termik santral ÇED başvurusunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yapıldığını ve bakanlığın bu başvuruyu kabul ederek ÇED sürecini başlattığını öğrenmiş bulunmaktayız.

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın bu başvuruyu kabul etmesi ve ÇED sürecini başlatması hukuksuz bir eylemdir. Çünkü;

1. Bakanlığın kendi hazırlayıp yürürlüğe koyduğu 1/100 bin ölçekli Zonguldak-Bartın-Karabük Çevre Düzeni Planı’na göre Bartın ili sınırları içinde termik santral yapmaya uygun yer yoktur. Bakanlık kendi planına ters düşecek şekilde bu başvuruyu kabul etmiştir.

2. ÇED Başvurusu kabul edilen termik santral projesi daha önce 29 Kasım 2010 tarihinde Ankara’da yapılan “ÇED Kapsam Belirleme ve Format Verme Toplantısı”nda termik santral yapımı için uygun bulunmamış ve bu alan için format verilmemiştir. Bu karar;

“-Amasra ve bölgenin turizm alanlarına yakınlığı nedeniyle Gömü-Kızçıkan koyu mevkii veya Çapak Koyu Mevkii’nde yapılacak termik santral bölgenin turizmini, dolayısıyla turizm kimliğinin devamlılığını olumsuz yönde etkileyecek olması,

-Amasra’nın Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nca (WWF) dünyada mevcut 100 sıcak noktadan birisi olarak kabul edilen Küre Dağları Milli Parkı’nın giriş kapısı niteliğinde olması,

-Sunulan araştırma raporunda ‘termik santral ve kömür işletmelerinin faaliyete geçmesiyle Amasra ve çevre köylerde ticari gelişmeler ve yan sanayi faaliyetlerinin gelişmesiyle büyük nüfus artışı gerçekleşecektir.’ denmekte olup buradan da anlaşılacağı gibi termik santralle birlikte yan sanayilerin talep yaratacak olması bölgede mekansal değişimin yaşanacak olması ve bölgenin fonksiyonunun planda öngörülenden ve mevcuttakinden tamamen farklı olacağı,

-Turizmin yanında balıkçılığın da gelir kaynakları arasında bulunduğu bölgede termik santral için yer seçilmesinin balıkçılığı da olumsuz yönde etkileyecek olması,

nedenleriyle termik santral projesi için alternatif olarak sunulan Gömü Kızçıkan Mevkii ve Çapak Koyu Mevkii, 1/100 bin ölçekli ÇDP de bölge için öngörülen kimliğe aykırı bulunmuş olup, her ne kadar teknik açıdan (diğer iki alternatife göre) uygun yer olarak gözükse de, planlama ilkeleri bakımından uygun görülmediği” gerekçesiyle verilmiştir.

Çevre Düzeni Planı’nda termik santral yapımına uygun yer olmaması ve bu yerin daha önceki ÇED sürecinde termik santral yapımı için uygun bulunmamasına rağmen; aynı nitelikte bir termik santral için Amasra Çapak Koyu mevkii için yapılan ÇED başvurusunun, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kabul edilip, ÇED sürecinin başlatılması oldukça düşündürücüdür. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu ÇED sürecini derhal iptal etmelidir.

Termik santrallerin hukuksal, plansal ve toplumsal altyapısı yoktur. İlgili şirketin boş bir hayalle sürdürmek istediği termik santral süreci artık sona erdirilmelidir.

Bartın Amasra Halkı, termik santrallerin yöreye vereceği zararların farkında olduğu için, daha önce gündeme gelen termik santrallere karşı 120’yi aşkın sivil toplum örgütünün bir araya gelmesiyle oluşan Bartın Platformu çatısı altında bugüne kadar mücadele etmiştir.

Eğitim Sen Bartın Şubesi olarak Çevre ve insan sağlığı açısından zararlarının bilinmesine rağmen termik santrallerde ısrar edilmesi bir avuç kapitalistin çıkarını korumaya yöneliktir. Bunun bedeli ise katledilen insan ve çevre sağlığıdır. “Sağlıklı yaşamak” en temel insan hakkı ise, bu hakkı kazanmak için toplumun bütün kesimlerinin dayanışma içinde mücadelemize devam edeceğiz.

Haklı olduğumuz bu davada tüm Bartın ve Amasralıların ve tüm Amasra severlerin desteğini bekliyoruz.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.