Hattat Göz Boyuyor
Bartın Platformu olarak, 10 Mayıs 2013’de Hattat Holdingle Çinli Harbin firması arasında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız huzurunda İstanbul’da imzalanan anlaşmanın iç yüzünü 9 Mayıs 2013 tarihinde yaptığımız açıklamayla kamuoyuyla paylaşmış ve sayın bakanı bu toplantıya katılmamaya, iktidar partisi yerel örgütlerini de bu duruma sessiz kalmamaya çağırmıştık.
 
Sayın bakan o günkü toplantıya ne yazık ki katılarak adı geçen şirketle arasında hemşerilik ilişkisinden daha öte bir ilişki olduğunu göstermiş oldu. İktidar partisi il örgütü ise aradan geçen süre içinde herhangi bir açıklama yapmadı. Bu durum Bartın milletvekili sayın Yılmaz Tunç ve iktidar partisi Bartın il örgütünün daha önceki açıklamalarının aksine Amasra’da 2640 MW gücündeki termik santrallerin yapılmasına taraftar oldukları anlamına mı gelmektedir? Bu durumun açıklığa kavuşturulması için bir kendilerinden bir açıklama bekliyoruz.

10 Mayıs 2013 tarihinde bakan huzurunda yapılan “anlaşma” medyada yer aldıktan sonra kamuoyunda “Eyvah bu iş artık bitti. Artık Amasra’da termik santral yapmalarının önünde hiçbir engel kalmadı şeklinde” bir kaygı oluştuğunu gördüğümüz için bu açıklamayı yapmaya gerek duyduk.
Sevgili Bartınlılar-Amasralılar, bu anlaşma kamuoyunu etkilemeye yönelik bir şov olmaktan öte bir özellik taşımamaktadır. Bu şov adı geçen termikçi şirketin, Harbin adlı Çinli şirketle yaptığı ilk şov değildir. Termikçi şirket Çinli Harbin’le 25.09. 2012 tarihinde “yurtiçi ve gerekse yurt dışında kurulacak olan kömür, hidroelektrik, rüzgar, doğalgaz ve nükleer elektrik üretim santrallarının ihtiyacı olan kazan, türbin, jeneratör gibi her türlü elektrik üretim tesislerini ( santral yapım fabrikası)” Çerkezköy’de kurmak için 250 Milyon dolarlık bir anlaşma yapmıştı.Bu anlaşma medyada dansözlü kutlamalarla haber olmuştu. Termikçi şirketin bu kez medyada yer bulabilmek için sayın Enerji Bakanı’ndan medet umduğunu görüyoruz.  Bunun yanında 250 milyon tutarındaki anlaşmaya Harbin şirketinden iki yönetim kurulu başkanı iştirak etmişken, şimdi 2,4 milyar dolarlık olduğu iddia edilen anlaşmaya, bakan huzurunda yapılmasına rağmen Çinli Harbin şirketinden sadece proje direktörü seviyesinde bir katılım olması, toplantının göz boyamaya ve kamuoyu ile Amasra termik santrali konusunda karar verecek bürokratları etkilemeye dönük bir şov olduğunun göstergesidir.
 
Termikçi şirket son üç yıl içinde farklı zamanlarda Amasra’daki termik santrali yapmak için İngiliz International Power, Çinli Datong, Çinli Avic ve Çinli Harbin adlı firmalarla anlaşma yapmış olduğunu kamuoyuna açıkladı. Ayrıca medyaya yansıyan açıklamalarına göre Amasra’da termik santral yapmak için Çin ve Kore’de ortak aramaya halen devam ediyor. Yani şirket Amasra’da termik santral yapacak güce sahip olmaktan çok, Amasra’da termik santral yapma düşüncesini başkalarına pazarlamaya çalışan bir görüntü veriyor.
 
Amasra’da yapılmak istenen termik santrallerin ÇED süreçleri 2009 yılından beri bitirilememektedir. Bu termik santrallerin kurulmasının önünde birçok teknik, plansal ve hukuki engel bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Bartın-Amasra halkının bu termik santrallere karşı olduğu çok iyi bilinmektedir. Halkımız termik santrallere karşı mücadelesini sürdürdüğü sürece bu termik santraller Amasra’da yapılamayacaktır. Tüm bunlara rağmen bu girişimleri sürdürmek isteyenler nasıl bir siyasi ve hukuki sorumluluğun altında kalacaklarını iyi düşünmelidirler. Tekrar hatırlatıyoruz ki; koltuklar ve makamlar geçici, fakat Amasra’nın güzelliği kalıcıdır.   
 
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Anahtar Kelimeler:
AmasraTermik Santral
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.