Hattat’ın işçileri bir avuç kömür çıkarmadan ölüyor

Bartın Platformu bir basın açıklaması yaparak, Amasra'ya termik santral yapmak isteyen HattatSoma üzerinden fırsatçılık yapmakla suçladı.

Bartın Platfomu'nun basın açıklaması:

Hattat Soma Fırsatçılığı Yapıyor


Bartın Amasra’da 2005’ten beri kömür çıkarmaya çalışan Hattat Holding Amasra madenlerinde aradan 9 yıl geçmesine rağmen henüz daha bir avuç kömür çıkaramadan, 2’si Türk, 5’i Çinli toplam 7 işçinin ölümüne neden oldu. Bunun yanında 35 yaralanmalı kaza oldu. Peki, kömür çıkarma çalışması esnasında grizu riski, kömürün oksijenle buluşmasından doğan yangınlar, göçük gibi riskler arttığında bu ölümler ve kazalar hangi boyuta varacaktır, düşünmek bile istemiyoruz.

Soma’daki 301 kişinin katledilmesiyle sonuçlanan maden kazasının ardından “madeni olan gece rahat uyumasın” diyen Mehmet Hattat’ın işletme mantığı, Amasra’da henüz taşkömürü üretimine bile başlamadan 7 işçinin ölümünü, 35 işçinin kaza sonucu yaralanmasını küçük göstermesini ve örtmeye çalışmasını olağan sayıyor. Bu canların ölümünü kaza olarak lanse ederek meşrulaştırması, müessesinde yaşanan ölümlere rağmen iş güvenliği konusunda otorite olduğunu iddia etmesi, Hattat Holding’in Amasra gibi güzel bir ilçe için açık niyetini ve neler düşündüğünü çok iyi anlatıyor.

Hattat Holding bölge halkının karşı olmasına rağmen, kurmak istediği 2640 MW gücündeki (6400 MW’ye ulaşacağı söyleniyor) termik santrallerle; bölgenin kül altında kalması, nadir floraya sahip doğasının tahribi, canlılarının yok edilmesi, tarihi mirasın yok edilmesi ve insanların bir sömürü altında ölüme gönderilmesi gibi hassasiyetlerinin ne olduğunu anlamak için Hattat’ın şu ana kadar ne yaptığına bakılmalı. Sadece kömür tespiti için tüm bölge doğasını delik deşik ederek ve ağaçlarını keserek yaptığı tahribat, çalışmaya başladıklarında nerelere varacağı konusunda açık deliller sunmaktadır.

İstihdam Vaadi Yalanmış

Hattat’ın “Yer altında Çinlileri çalıştıracağız. Türk işçiler sadece yeryüzünde çalışacak” şeklindeki açıklaması ise şimdiye kadar madenlerin işletilmesi ve termik santralin kurulmasını yöre halkı için “istihdam olanağı” gibi sunmasının, hatta yöre halkından 11 bin kişiye iş vereceği vaadinin yalan olduğu anlamına geliyor. Amasra’da makineli çalışmanın uygun olmadığı halde üretimin makinelerle yapılacağını iddia etmesi de cabası. Elbette daha önemlisi bu sözlerin nasıl bir vicdanı yansıttığı göstermesi bakımından oldukça manidardır. Böyle bir vicdanın bütün bir bölgenin “hayalet bir kente” dönmesi ve yaşam alanlarının küllerle dolup yok edilmesi karşısında kılının kıpırdamayacağı da açıktır.

Tek derdi para olan Hattat Holding, defalarca kez bölge halkı tarafından kovulmasına, tüm kent tarafından protesto edilmesine rağmen kurduğu karanlık siyasi ilişkiler vasıtasıyla daha önce defalarca kez olumsuz sonuçlandığı halde, usulsüzlüklerle devam ettirilmek istenen termik santral ÇED süreciyle yeniden doğa harikası Amasra üzerindeki emellerini sürdürmeye çalışıyor.

Hattat’ın sözleri ne işçi yaşamının değerini, ne kuşların uçuşunu, ne çiçeklerin renklerini ne de insanların istihdamını düşündüğünü göstermektedir. Halkın sağduyusu, vicdanı, doğa sevgisi ve hümanizmi karşısında, tek derdi rant sağlamak olan holdingin herhangi bir şansı olmadığını, geçici zaferler bile kazanamayacağını ve emellerine ulaşamayacağını ilan ediyoruz.

Bartın-Amasra halkına şimdiye kadar göstermiş olduğu sağduyusu, vicdanı, doğa sevgisi ve hümanizm duygularından ötürü teşekkür ediyoruz.

Şimdi yeniden tezgâhlanmaya çalışılan kirli oyuna ve Soma acısının sömürülmek istenmesine bir kez daha en güçlü dayanışma duygusu içerisinde karşılık verilmesi için çağrı yapıyor ve devlet organlarını, 9 yıldır yapması gereken kömür üretimi konusunda bir adım atmayan, fakat buna rağmen usta kömürcüymüş gibi açıklamalar yapan Hattat’ın, termik santral kurma konusunda Ankara’da siyasiler ve bürokratlarla girdiği ayak oyunlarını bozmaya çağırıyoruz.

Bu konudaki ilk çağrımızı 30 Mayıs Cuma günü saat 17.30’da Eski Bartın Belediye Binası önünde yapacağız. Açıklamamıza tüm halkımızı ve saygıdeğer basın mensuplarını davet ediyoruz.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
istihdam yalanı 6 yıl önce

şu an çalışan çinliler galeri sürüyor tarlaağzı ile amasra kuyuları -600 metreden birbirine bağlandı şimdi bu çinliler gidecek yerine kömür işinde çalışabilecek deneyimli çinliler gelecekmiş şimdi bu şartlar altında herşey çinlilere yaptırarak nasıl 11 bin istihdam olacak zaten buişin hattatın yatırımı olduğunada inanmıyorum adam 2004ten beri burda tek kuruş kazanmadan işçiye maaş veriyor bu değirmenin suyu nerden geliyor tabiki somadaki gibi gizli siyasi ortaklardan