Hes ve Termik Santraller Cumhuriyet'te

Cumhuriyet Gazetesi’nde ÇED Köşesi Yazarı Oktay Ekinci ülkemizde yapılmak istenen HES ve termik santraller konusunda Bartın’da da termik santral yapılırsa cennet ilimizin yok olacağını kaleme aldı. Ekinci köşesindeki yazısında şu ifadelere yer verdi: “2010'un Demokrasi Karnesi Yeni yılı bir kez daha "demokrasi Nutukları”yla karşıladık... Tarihe"2010'un fantezisi" olarak geçecek "demokratik açılım", ayrılıkçı Kürtçülüğün özerklik taleplerine bile ortam hazırlarken iktidan eleştirmenin "demokrasi karşıtlığı" sayılmasını 2011 Te de taşıyoruz. Oysaki sadece "alkış"a dönük siyasal bağrışmalar yerine yaşamın içindeki "gerçekler"e bakıldığında, demokrasinin "d"sini bile hazmedebilen bir yönetim anlayışını görmek mümkün değil... İşte ÇED Köşesi'nin ilgi alanındaki konulardan 2010'un "demokratik!" uygulamalarından bazı örnekler:

SULUKULE VE DEMOKRASİ

Sadece iktidarın değil, kimi "kafası almayanlar"m da çarpık yapılaşmaya "mucizevi çözüm" saydıkları "kentsel dönüşüm"ün gerçek amacı Sulukule, Tarlabaşı ve Fener-Balat projelerinde açığa çıktı... Yılların ilgisizliğiyle bakımsız kaldıktan sonra "kent merkezindeki yüksek rant bölgelerine dönüşen tarihsel semtlerin "kadim" sakinlerini zorla kovarak; hatta terk etmeyenlerin evlerini başlarına yıkarak elde edilen "dönüşmüş arsa"larda, yandaşlara pazarlanan lüks siteler inşa etmek, "kentsel faşizm" değil de nedir?

3. KÖPRÜ VE DEMOKRASİ

Yılın sonlarına doğru "kent ve çevre bilinci" açısından en görkemli "demokratik" etkinlik Kadıköy'deki "3. Köprüye Hayır" mitingiydi... Çok sayıda STK'nin, meslek odalarının ve siyasal parti temsilcilerinin binlerce kişilik katılımla gerçekleştirdiği eylemde "köprü yerine orman" isteyen milyonların "yaşanılır kent" özlemi dile getirildi. Sadece İstanbul değil, ülkenin tüm uzmanlarının, akademik kurumlarının, ilgili belediyeler ve demokratik kuruluşlarının "hayır" demelerine rağmen, 3. köprü ısrarı nasıl bir demokrasi anlayışıdır?

'HES'LER VE DEMOKRASİ

Hemen tüm akarsulanmızı "ak(a)maz sular" haline getirecek "HES" projelerine yerel halkm itiraz etmediği tek bir örnek olmadığı gibi, yargının "dur" demediği proje de "yok" denecek kadar az.. O kadar ki HES'lere karşı "Derelerin Kardeşliğiyle yükselen toplumsal muhalefet "Karadeniz İsyandadır" sloganıyla tarihe geçerken, aynı HES'lere "taş atan kadınlar" da gün geçtikçe destanlaşıyor... Her yaptığına "milli irade" diyen iktidarın böylesine "milli bir direniş"e rağmen akarsulanmızı "pazarlama"ya yönelik HES projelerini ülkenin her yerinde dayatması, demokrasiyle bağdaşabilir mi?

REKTÖRLER VE DEMOKRASİ

Üniversitelerimiz artık kendi okullarında "en az oy alan" adaylarla yönetiliyor! Demokrasi adına "darbe"ciliğe meydan okuyan iktidarın, 12 Eylül'ün YÖK Yasası'nı aynen kullanarak, "seçilmeyen"lerin Çankaya onayıyla "rektör" yapılmasına sessiz ve tepkisiz kalması da, demokrasi kültüründen ne denli yoksun olunduğunu açıkça gösteriyor. Aynı rektörlerin, büyük çoğunluğunun "türban bildirisi"ne imza atanlar arasından olması da demokrasinin bir kenara itildiği siyasal hedefi tanımlamaya yetiyor.

'TERMİK' VE DEMOKRASİ

Başta Bartınlılar olmak üzere, cennet illerinin AB dayatması termik santrallarla zehirlenmemesi için on binlerin katılımıyla eylem yapan yerel halka karşı adeta "inadına yapacağız" diyen bir iktidarın demokrasi anlayışı nasıl tanımlanabilir? Benzer şekilde Kozak Yaylası'nda, Kaz Dağları'nda ve birçok yerde, yine yerel halkın yüz binlerce imzalık itiraz dilekçelerini hiçe sayarak doğayı madencilerin sömürgeci tahribatına teslim eden; neredeyse tüm ülkenin karşı çıkmasına rağmen Hasankeyf i, hatta Allianoi'yi sular altında bırakmaktan vazgeçmeyen bir anlayış, asla demokrat olamaz! Okul karnelerimizdeki notlardan biri de "hal ve gidiş"e verilirdi... Onca "açdım" nutkuna rağmen, iktidann 2010 yılı demokrasi karnesindeki 'hal ve gidiş'i kocaman bir "sıfır" değil midir?

N.Aydemir

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.