Kirlenen Sular Milli Parkı Tehdit Ediyor
Su kirliliğinin Küre Dağları Milli Parkı ve tampon bölgesine etkisi anlatıldı

Küre Dağları Milli Park Müdürlüğünce Bartın ve Kastomonu illeri okullarında eğitimler verilmeye devam ediyor. 10.03.2015 tarihinde Kastamonu İli AZDAVAY İlçesi Çok Programlı Anadolu Lisesindeöğretmen ve öğrencilerimize biyolojik çeşitlilik ve biyo kaçakçılık eğitimlerinin yanısıraSu kirliliğinin Küre Dağları Milli Parkı ve tampon bölgesine etkisi görsel olarak anlatıldı

Eğitim programına K.D.M.P Mühendisi Yemilhan ATILGAN , K.D.M.P personelleri Sinan YILDIZ ve Bayram YILANCI katıldılar. Eğitim , öğretmen ve öğrencilerimize Yemilhan ATILGAN tarafından icra edilirken gerçekleştirilmek istenen amaçlardan bir tanesinin Su kirliliğinin Küre Dağları Milli Parkı ve tampon bölgesinde önlenmesi olduğu vurgulandı.

Bilindiği üzere Küre Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde yerleşim bulunmamakla birlikte, tampon bölgede çok sayıda yerleşim alanı vardır. Bu yerleşim alanlarının çoğunluğunda altyapı ya hiç bulunmamakta ya da yetersiz durumdadır. Kanalizasyon arıtma sistemlerinin ve katı atık toplama sistemlerinin olmayışı Milli Park etrafında çevre, peyzaj ve halk sağlığı yönünden olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Tampon bölgede bulunan bu yerleşimlerde, çöplerin ve evsel atıkların doğrudan akarsu yataklarına boşaltılması, Milli Park’ı, akarsu kenarındaki bitki çeşitliliğini ve yapısını olumsuz etkilemektedir.

Milli Park çevresindeki karstik ekosistemler de özellikle su kirliliğine karşı hassas ekosistemlerdir. Aktif mağaralar; oluşum süreci devam eden ve içerisine su giriş-çıkışı olan mağaralardır. Mağara içerisine giren suyun şekillendirmesiyle oluşan cadı kazanları, göller gibi oluşumlar özellikle omurgasız hayvan grupları için önemli yaşam alanlarıdır. Atık suların arıtılmadan bölgedeki akarsulara ve su kaynaklarına boşaltılması Milli Park için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Yüzey ve yeraltı suyu kaynaklarının kirletilmesi karstik oluşumlara ve canlılara zarar vermektedir.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
çevrecü 5 yıl önce

bu kirliliklere kim dur diyecek

Avatar
bartınlı 5 yıl önce

bartınlılar küre dağları milli parkına sahip çıkmalıdırlar.....

Avatar
doğa sever 5 yıl önce

tüm doğa severler için küre bulunmaz fırsattır korunması gerekir

Avatar
deli murat 5 yıl önce

ilk okul öğrencileri 20 yıl sonra bunu hayata geçirirde siz önce çalışan fabrikaları denetleyin arıtma yapmadan ırmağa zehirli atık atanların ruhsatını süresiz iptal edin caydırıcı ceza uygulayın tabi gücünüz yetiyorsa

Avatar
songül... 5 yıl önce

küre milli parkı görülmeye değer yerleri kastamonudadır..vala kanyonu ılıca şelalesi horna konyonu ilgarini mağarası vb...müdürlüğün bartında olması bartın için şansdır...bartınlılar sahip çıkmalıdır.

Avatar
İlim insanı... 5 yıl önce

milli park ..jeolojik formasyon olarak inaltı kiraçtaşı oluşumlarından oluşmaktadır.bu karstik yapısı milli parkın önemini çok daha iyi belirtmektedir...milli park bartın için olduğu kadar ülkemiz için de çok büyük önem arzetmektedir.

Avatar
Erdoğan Atmiş 5 yıl önce

küre dağları milli parkı yöremiz için çok önemli bir değerdir. merak eden dostlarımız proje sitemizi ziyaret edebilir http://www.ekorehberkure.com/

Avatar
çevreci @Erdoğan Atmiş 5 yıl önce

sayın hocam...proje hikaye termik küreyi yok edecek siz onu önleyin