Kömür Yakan Santrallere Şok Haber

Avrupa Yatırım Bankası kömür yakan termik santrallere insan sağlığına ve çevreye verdikleri zararlar nedeniyle artık kredi vermeyecek. Göstermelik Çinli ortaklarıyla Amasra'yı yok edecek termik santralleri kurma girişimlerinden bir türlü vazgeçmeyen termikçi şirketin, nereden finasman bulacağını doğrusu merak ediyoruz. Guardian Gazetesi'nde 24 Temmuz 2013 tarihinde yayınlanan "Avrupa Yatırım Bankası kömür yakan termik santralleri finanse etmeyi durdurdu" haberinin orjinal metnine http://www.theguardian.com/environment/2013/jul/24/eu-coal-power-plants-carbon-emissions-climate?CMP=twt_gu adresinden ulaşılabilir.


Avrupa yatırım bankası kömür yakan enerji santrallerine para sağlamayı durduruyor

Banka kredi verme kriterlerini gözden geçirip Avrupa çapında karbon salınımını azaltmayı amaçlayan Avrupa Birliği iklim politikalarını desteklemek için değişikliğe gidiyor
...
Avrupa Birliği’nin kredi hizmeti veren başlıca kuruluşu olan Avrupa yatırım bankası (AYB), 28 ulusun çevre kirliliğini azaltmalarına ve iklim hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için, çoğu kömür yakan enerji santrallerini finanse etmeyi durduracağını açıkladı.

AYB’nin Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre, yeni ve yenilenmiş olan enerji santralleri, kilowatt başına 550 gram’dan (gCO2/kW) daha az karbondioksit salmadıkları sürece fon sağlanmaya yeterli nitelikte sayılmayacaklar. Bu rakama sadece kombine ısı ve enerji santralleri, veya aynı zamanda biyokütle yakan santraller ulaşabiliyor.

AYB’nin enerji kredilerinden sorumlu başkan yardımcısı Mihai Tanasescu, bir açıklamada, “Yeni kredi verme kriterlerinin benimsenmesi Avrupa Yatırım Bankası’nın Avrupa Birliği (AB) politikalarını destekleyen enerji yatırımlarına bağlılığında ileri yönde önemli bir adımdır ve enerji sektörünün bugünlerde yüz yüze olduğu acil yatırım mücadelelerini yansıtmaktadır,” demektedir.

Avrupa Birliği’nin kredi kuruluşu, kredilendirme kriterlerinin AB’nin iklim politikası ile uyumlu kalmasını garanti altına almak ve Avrupa çapında yeni iş imkanları yatarmak için, salınım standartlarının gelecekte daha da sıkılaştırılabileceğini de açıkladı.

AYB’nin kararı, Washington merkezli Dünya Bankası’nın kömür yakan enerji santrallerini sadece nadir durumlarda finanse etmesi gibi, diğer uluslararası finans kuruluşlarının hamlelerini izlemiş oldu.

AYB, 2007’nin başından beri, toplam kredi verme gücü olan 83 milyar Avro’nun 11 milyar Avro’sunu ($14,5 milyar) çoğu kömür yerine doğal gaz yakan fosil yakıt santrallerine verdi.

Bir ekolojik düşünce kuruluşu olan E3G’den Ingrid Holmes, bir açıklamada, “Bir salınım performansı standardı getirmek, Avrupa Birliği’nin küresel iklim değişikliğine karşı mücadelesinde ezber bozmuş ve elle tutulur eylemler bakımından bankacıları politikacıların ilerisine taşımıştır,” demektedir.

Ayrıca şöyle eklemektedir: “Bir kaç direktörün 450 gCO2/kW’ı zorladığını toplantıya bakınca, AB’nin 2030 karbon salınımı hedeflerine genel yaklaşımının politik görüşü yerine oturdukça, önümüzdeki 12 ay içinde standartların daha da sıkılaşmasını bekliyorum.”

Tavan değer olarak 450 g/kW’lık bir salınım miktarı, verimsiz gaz santrallerinin de finansman için yeterli niteliklere sahip olmayacakları anlamına gelecek. Bütün gaz santrallerini genel olarak kanıtlanmamış karbon zaptetme ve depolama teknolojilerini kullanmaya zorlamak için ise tavanın 150 g/kW olması gerekecek.

AYB baskı grubu Counter Balance’ın koordinatörü Berber Verpoest şöyle diyor: “Daha sıkı salınım standartlarını benimsenmesine rağmen, AYB,  kaya gazının (ç.n. devonik şeyl doğal gaz) olası finansmanı da dahil olmak üzere tüm fosil yakıtlara açık bir kapı bırakıyor, ve ayrıca, olumsuz sosyal ve çevresel etkilere sahip olan büyük barajlara kredi vermeyi kolaylaştırıyor.”

Toplantıdaki bazı gözlemcilere göre, Avrupa Komisyonu ve AB üyesi ülkelerin temsilcilerinden oluşan AYB yönetim kurulundaki Almanya’nın direktörü, bankanın kömür yakan projeleri finanse etmeye devam etmesini istemiş, ancak azınlıkta kalmıştır.

Japonya’daki 2011 Fukushima nükleer felaketinden sonra, 2020’lerin başına kadar nükleer santrallerini kapatma sürecini hızlandıran Almanya’nın enerji üretiminin yaklaşık %45’i kömür ve linyite dayanmaktadır.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Anahtar Kelimeler:
Termik Santral
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ayb durduruyorda 6 yıl önce

halktan aldığı vergileri halkın istemediği her işlere peşkeş çeken adalet ve kalkınma bankası durdurmuyor maalesef... lakin halk durdurmayı bilir...