Onlar da karşı...

Zonguldak ve çevresi termik santral kampüsüne dönüştürülmesin!

Termik santraller katı, sıvı ve buhar halindeki yakıtlarda var olan kimyasal enerji-ısı enerjisi- hareket enerjisi-elektrik enerjisi dönüşüm aşamaları ile çalışan tesislerdir.

Termik santrallerden çıkan; kükürtdioksit (SO2), azotoksit (NOx) ve partikül madde (PM) gibi kirletici emisyonlar çevreyi ve insan sağlığını ciddi oranda tehdit etmektedir. Santrallerin yaydığı bu emisyonlar tarım ürünleri, hayvanlar, su varlıkları, ormanlar üzerinde kalıcı tahribatlar yapmaktadır.  Örneğin, emisyonlardaki civa, kurşun gibi ağır metaller merkezi sinir sistemini etkilemekte, anormal doğumlar, gelişme bozuklukları ve öğrenme yeteneğinde azalmaya yol açmaktadır. Santrallerden çıkan küllerde ise radyoaktif özellik taşıyan radon gazı mevcuttur.Termik santrallerde soğutma, buhar elde etme ve temizleme için kullanılan suyun işlenmesi sonucunda tonlarca atık su oluşmakta ve bu su toprağa, yeraltı sularına, akarsulara ya da denize boşaltılmaktadır.

Böylece su varlıkları ağır metallerle kirlenmekte, canlılar, ormanlar ve tarım ürünleri ciddi ölçüde zarar görmektedir. Soğutma için kullanılan ısınmış suyun deşarjı ise alıcı ortam sıcaklığını etkilediğinden, sudaki yaşam zincirini bozmaktadırşıyan radon gazı mevcuttur .
Bugünkü en iyi teknoloji ile çalışan termik santraller de belirli emisyon standartlarına uymak zorunda olsalar bile, yukarıda bahsedilen emisyonları ve diğer atıkları vermek suretiyle çevreye zarar verdikleri kesindir. Ayrıca arıtma sistemlerinin hiç arıza yapmadan kesintisiz olarak çalışacağını hiç kimse garanti edemez. Bu durumda çevreye verdiği zararın sınırları yoktur. Ayrıca emisyon standartları tek bir tesis için belirlendiği ve tesis buna uygun çalışsa bile civarda bulunan diğer tesislerin emisyon ve diğer atıkları ile birlikte toplam zarar düşünüldüğünde çevre tahribatı katlanmaktadır.

Gelişmiş ülkelerde yarattığı kirlilik nedeniyle tercih edilmeyen termik santrallerin enerji elde edilmesinde tek alternatif olmadığını söylemek gerekir. Temiz ve yenilenebilir enerji kaynakları değerlendirilmeli, yaşam için olmazsa olmaz doğal varlıklara, yaşam alanlarına ve tarım alanlarına uzak, çevre zararın en aza indirileceği, emisyonların daha kolay seyrelebileceği yerlerde yapılmalıdır. Aksi takdirde, istihdam olanaklarının artırılması ya da ülke ekonomisine katkı gibi nedenler öne sürerek, getireceği katkıdan daha fazla kayba neden olan bu tür tesislerin kurulması, günümüzde yaşayanların görecekleri zarar yanında gelecek kuşakların yaşam haklarının elinden alınması anlamına gelmektedir.

En önemlisi de karbon emisyonu ve küresel ısınmaya olumsuz etkileri ve dolayısıyla iklim değişikliğini hızlandırmaları nedeniyle tercih edilmemelidir.

Sonuç olarak;

Saltukova’ya kurulmak istenen termik santral,
• Yöredeki tarım arazilerine, orman alanlarına, toprak varlığına zarar verecektir. Tarım yapılabilecek nitelikteki 1 cm yükseklikteki toprağın oluşumu, doğada 500- 1000 yıl sürmektedir ve çok değerlidir.
• Kömür yanması sonucu bacalardan çıkacak çeşitli zararlı gazlar ( kükürtdioksit, azotoksit ve partikül madde) tüm canlılara ve de en önemlisi insan sağlığına zarar verecek, kirli havaya bağlı solunum yolu hastalıkları ve kanser vakalarında artış gözlenecektir.
• Su kaynakları ve sulak alanlar zarar görecek, mevcut sular kirlenecek, suyla yapılan tarım uygulamaları sağlıksız olacaktır.
• Yörenin yıllardır uygulanan başlıca istihdam kaynakları tarım ve hayvancılık sektörü darbe alacaktır.
• Depremsellik anlamında da, santral kurulmak istenen arazi, riskli bölgededir

Çok yakın bir mesafede, Çatalağzında iki santralın çalıştığı bir bölgede, üçüncüsü Saltukova’da planlanmış. Herbir santral kendi işletim sisteminde emisyon standartları altında kaldığı varsayılsa bile, üç santral ve diğer sanayi tesisleri ile birlikte yakın bölgedeki ısınma kaynaklı emisyonlar bir araya geldiğinde toplam emisyonun bölge şartlarında tolore edilmesi zorlaşmaktadır.
Zaten, Zonguldak’ta özellikle kış aylarında, ısınma amaçlı kömür yakılmasından dolayı, çok yoğun hava kirliliği yaşanmaktadır. Buna bir de termik santrallerden kaynaklanan kirlilik eklendiğinde, insan ve çevre sağlığı geri döndürülemez tahribatlara uğramaktadır.

Yukarıda yazılan tüm nedenlerden dolayı, Saltukova’da, ve Amasra’da termik santral yapılmasına ve işletilmesine, Çatalağzı’nda yeni üniteler yapılmasına karşı görüşte olduğumuzu belirtiriz.

TEMA Zonguldak İl Temsilcisi
Berran Aydan

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.