Skandal !

Pelenkoğlu Şirketi'nin, Hema'ya, Amasra'da yapılması planlanan termik santralden çıkacak külün cüzi bir kısmını satın alabilecekleri yönündeki cevabi yazılarının izinleri alımadann ÇED Raporu ekine konduğunu belirterek, derhal çıkarıtılması için gerekli başvuruların yaptığını açıkladı.

Bartın Platformu'nun konuya ilişkin açıklaması:

PELENKOĞLU HATTAT’IN OYUNUNU BOZDU

Bartın-Amasra halkının yoğun tepkisine rağmen Amasra’ya yapılmak istenen Hema Entegre Termik Santral sürecinde, yapımcı şirketin sahtekarlıkları bir bir ortaya çıkıyor. Kısa süre önce Bartın İl Sağlık Müdürünün skandal açıklamasını hep birlikte gördük. Halkın sağlığını ciddi anlamda tehdit eden termik santralin, “halk sağlığına zarar vermeyeceği (!)” ÇED görüşünü veren Halk Sağlığı Müdürü “Oluşan İl Halk Sağlığı Müdürlüğüne ait görüşün termikçi Hattat’ın kendilerine ulaştırdığı veriler üzerinden hazırlandığını” açıklamıştı.

PELENKOĞLU AMASRA-BARTIN HALKININ YANINDA OLDUĞUNU AÇIKLADI

Pelenkoğlu Şirketi sahibi Uğur Pelenkoğlu’nun 11 Ağustos 2014 tarihinde ÇED Genel Müdürlüğü ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne verdiği dilekçeler bir diğer skandalı ortaya çıkardı. Uğur Pelenkoğlu verdiği dilekçede; Hema Entegre ÇED Raporu Ekleri içinde yer alan kendilerine ait yazının kendilerinden izin alınmadan ekler içine konulduğunu, termikçi şirkete verdikleri yazının sadece bir cevap niteliliğinde olduğunu, Hema Entegre Termik Santrali’nden çıkacak külleri almak gibi bir niyetleri olmadığını, kaldı ki ÇED raporuna konulan bu belgeyle termik santralden çıkacak küllerin sanayi tesislerine satılarak bertaraf edileceği şeklinde termikçi şirket tarafından bir algı yaratılmaya çalışıldığını, şirkete verdikleri geçmiş tarihli yazıda yılda sadece 20 bin ton kül alabileceklerini belirtiklerini, oysa termik santralde ortaya çıkacak külün katbekat fazla olduğunu belirtiler.

Uğur Pelenkoğlıu dilekçesinde Amasra’ya yapılacak termik santralin; yörenin doğal ve tarihi özelliklerini ortadan kaldıracağını, insan sağlığı üzerinde tehlike oluşturacağını, çeşitli çevresel tahribatlar yapacağını. Ayrıca; turizm, balıkçılık, tarım vb. dayanan yöre ekonomisini yıkıma uğratacağını, şirket politikası olarak Bartın-Amasra halkıyla ters düşecek şekilde, termik santrale destek nitelendirilecek bir çabaya asla girmeyeceklerini belirtti.

EVRAKTA SAHTEKARLIK MI YAPILDI?

Skandal niteliğindeki bir diğer husus; Uğur Pelenkoğlu’nun dilekçesinde, ilgili yazıyı şirkete 2012 yılında verdiklerini ısrarla vurgulaması. Oysa Hema Entegre Termik Santrali ÇED raporu eklerinde yer alan kendilerine ait yazının tarih kısmında 05.08. 2013 yazıyor. Bu yazıda yılı gösteren rakamların farklı boyutta olması, akıllara termikçi şirket tarafından evrakta sahtekarlık yapıldığı yönünde bir düşünce uyandırıyor. Bu durumun Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ve ÇED Genel Müdürlüğü tarafından dikkatle incelenmesi gerekiyor.

Uğur Pelenkoğlu’nun müdürlüklere verdiği dilekçe metni şu şekilde;

“Bartın İli, Amasra İlçesi, Gömü Köyü ve Tarlaağzı Köyü sınırları içerisinde Çapak Koyu Mevkiinde HEMA Elektrik Üretim A.Ş. tarafından gerçekleştirilmesi planlanan “Hema Termik Santrali [Kurulu Gücü 2 X (660 MWe / 669,4 MWm – 1.466 Mwt)], Kalker Ocakları ve Kül Depolama Sahası Projesi” ile ilgili olarak hazırlanan ÇED Raporu’nun ekleri içinde yer alan “06. PELENKOĞLU YAZISI” adlı 6 numaralı ek, firmamız tarafından şirketimize yapılan bir başvuru üzerine verilmiş olan bir yanıt yazısıdır. Bu yazıda adı geçen termik santralde üretilecek kül ve uçucu külün her yıl 20 bin tonunu alabileceğimizi belirtmiştik.

Şirketimizin 2012 yılında vermiş olduğu söz konusu yanıt yazısının ÇED raporu eki olarak kullanılması bizim iznimiz dışında gerçekleştirilmiştir. Termik santrali inşa etmek isteyen HEMA Elektrik Üretim AŞ. bu yazıyı rapor eklerine koymak için bizim iznimizi almamıştır. Üstelik bu şirket bizim beyan ettiğimiz yılda 20 bin tonluk kül alımıyla üreteceği külün tamamının piyasaya satılacağı izlenimi oluşturmaya çalışmıştır. Oysa adı geçen termik santralde yılda yılda yukarıda belirtilen tonajın katbekat üzerinde bir tonaj da ucuçu külün bir artık olarak ortaya çıkması söz konusudur.

Amasra gibi tarihi ve doğal güzellikleriyle milyonlarca insanın ilgisini çeken bir yere, 1320 MW gücünde bir termik santralin (ayrıca 6400 MW2,ye çıkarılacağı yönünde şirket yetkililerinin açıklamaları vardır) kurulması, yörenin doğal ve tarihi özelliklerini ortadan kaldıracak, insan sağlığı üzerinde tehlike oluşturacak, çeşitli çevresel tahribatlar yapacaktır. Ayrıca; turizm, balıkçılık, tarım vb. dayanan yöre ekonomisini yıkıma uğratacaktır. Yöre halkı bu nedenlerle bu termik santralin inşasına karşı çıkmaktadır.

Şirket politikası olarak; bir yazımızın yöre halkıyla ters düşecek şekilde, termik santrale destek niteliğinde değerlendirilerek ÇED raporunun eklerine konulmasını doğru bulmuyor ve bu yazımızın ÇED raporu ekinden çıkarılmasını aciliyet ve önemle arz ederim.

Mevcutta ÇED Raporu’nun ekleri içinde yer alan “06. Pelenkoğlu Yazısı” adlı 6 numaralı ekin ÇED Raporundan çıkarıldığına dair teyit yazısının aciliyet ve önemle tarafıma bildirilmesini arz ederiz.”

Bartın Platformu olarak Bartın-Amasra halkının haklı tepkisine kulak veren sayın Uğur Pelenkoğlu’na duyarlı davranışından dolayı teşekkür ediyoruz.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
AmasraPelenkoğluHemaÇED
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Akıllı 6 yıl önce

Amasra Belediyesi Hema şirketinden hibe traktör alır,
Pelenkoğlu mudur nedir, Hema nın küllerini alacağını belirten cevap yazısı verir, sonra çıkar bu yazıyı biDen izinsiz ek yaptılar deyip milleti kandırır.
Uyan et millet!
Kapalı kapılar altında kuruş kuruş satılıyorsun