Timur: Başvuru Reddedilmelidir

Amasra Belediye Başkanı M. Emin TİMUR'un basın açıklaması:

Bu gün 18 Eylül tarihinde ilçemiz Amasra’ya bağlı Tarlaağzı ve Gömü bölgesine yapılmak istenen Termik Santral için 3. ve son başvuruyu karara bağlamak için Çevre Etki Değerlendirme sürecini sonuçlandıracak komisyon toplantısına katılım arifesindeyiz. Yarın yine elimizde binlerce imza ile ilçemizi ve bölgemizi savunmak adına toplantıda olacağız.

2005 yılından bu yana onlarca basın açıklaması, eylem, şenlik, miting ve kampanyalar yürüttük. Bartın- Amasra halkı net bir şekilde Termik Santral istemediğini ifade etti. Mevcut planlara ve aynı bölge için daha önce yapılan 2 başvurunun ret gerekçelerine baktığımızda bu başvurunun da reddedilmesi gereği ortadadır.

Mevcut hükümet tarafından hazırlatılan Zonguldak-Karabük-Bartın bölgesini kapsayan 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı, Bartın-Amasra yerel yönetimlerinin de içinde bulunduğu Bartın Platformunun temsil ettiği 120’yi aşkın demokratik kitle örgütünün görüşleri ve halkın tepkisi ortada iken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Tarlaağzı ve Gömü köylerini kapsayan bu bölge için başvuruları halen kabul etmesi tüm bölge halkını rahatsız etmektedir.

Hem HEMA A.Ş hem de Termik Santral yapmak amacıyla Amasra-Bartın bölgesini düşünen, düşünecek olan şirketlere örnek olacak şekilde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan hazırlattığı Çevre Düzeni Planını savunmasını, halkın ve esnafın geleceğini güvenle görebileceği bir biçimde Termik Santral gölgesinin bölgemizden tamamıyla kaldıracak bir karara imza atmasını bekliyoruz.

Aldığı kararlarla Hema A.Ş’nin bölgede varlığını hukuksuz bir biçimde devam ettiren Türkiye Taşkömürü Kurumu bürokrasisinden kendilerinden önce görev yapanlar gibi emeklilik günlerinde ilgili şirkette yüksek maaşla işe başlama umudu ile kamuyu zarara uğratmayı bırakmasını istiyoruz.

Yaptığı sözleşme gereği yıllar önce kömür çıkarmaya ve devlete kira bedeli ödemeye başlaması gereken şirket TTK bürokrasisinin göz yumması ile Termik Santral altyapı hazırlıklarını madencilik faaliyeti ile gizleyerek çalışmalarına devam etmektedir.

Adının hak ettiği biçimde Türkiye taşkömürünün kamuya ait haklarını korumak niyetinde iseler bir an önce sözleşmenin gereğini yapmalarını, ilk ihaleye çıkılan biçimiyle sözleşmeden doğan haklarını kullanarak Hema A.Ş lehine rekabeti zedeleyen bir tarzla yeni kararlara, süre uzatımlarına imza atmayı bırakmalarını bekliyoruz. Bu konuda kamu hak ve çıkarlarını korumakla görevli ilgilileri zaman kaybetmeksizin görevlerinin gereğini yapmaya çağırıyoruz.

Türkiye Taşkömürü Kurumu’na asli görevleri olan kamu kurum ve haklarını koruma ve geliştirme görevlerini hatırlatıyor, altına imza attıkları yeni projelerle mevcut Amasra Taşkömürü İşletme Müessesesini tüm çevresi ve altını kiraya vererek kapanmaya sürüklediklerinin tüm kamuoyunca takip edildiğini bilmelerini istiyoruz.

İktidar partisi milletvekilimizin gücünün yetmediği anlaşılan “ Bartın-Amasra bölgesine Termik Santral alanı yoktur.” Cevabının ilgili şirket ve kamuoyuna Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görüşü olarak açıklanmaması, bölgemizde bu kaygının devam ettirilmesi halinde huzur ve güven ortamının bozulmasının tüm sorumluluğunun siyasal iktidar, TTK bürokrasisi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait olacağının bilinmesi gerektiğini bir kez daha ifade ediyoruz.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Anahtar Kelimeler:
AmasraTermik Santral
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hımmm 6 yıl önce

diyosuuunnn