Yalçınkaya'dan Bir de Soru Önergesi
CHP Bartın Milletvekili M. Rıza YALÇINKAYA, TBMM Başkanılığı'na Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris GÜLLÜCE tarafından yanıtlanması isemiyle soru önergesi verdi:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA
 
Aşağıdaki sorularımın Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın İdris GÜLLÜCE tarafından yazılı olarak ivedilikle yanıtlanmasını dilerim. Saygılarımla,
 
M. Rıza YALÇINKAYA
CHP Bartın Milletvekili
TBMM Başkanlık Divanı Üyesi
 
Amasra ve yakın çevresinin doğal, tarihi ve kültürel çevre ile ekolojik yönden önemli bir bölge olması nedeniyle doğal ve tarihsel/kültürel çevrenin korunması, turizme yönelik kent kimliğinin geliştirilmesi, yaşanabilir bir doğa ve kültür turizm merkezi olarak korunması hususu Bakanlığınızın onayladığı Zonguldak-Bartın-Karabük Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı (ÇDP) ile kabul edilmiş ve yürürlükte bulunmaktadır.

Yine Anayasamızın 63. Maddesine göre devletin tarih, kültür ve tabiat varlıklarını ve değerlerini koruma görevi, 56. Maddesine göre de herkesin dengeli ve sağlıklı bir çevrede yaşama hakkının korunması konusunda devlete ve vatandaşa verilen görevi dikkate alındığında, Amasra ve yakın çevresinin Anayasal bir koruma altında olduğu görülmektedir.

Ayrıca Uluslararası anlaşmalar çerçevesinde de ülkemizin kabul ettiği doğal ve tarihi/kültürel merkezlerin/çevrenin korunmasına yönelik sözleşme hükümlerinin de Anayasamızın 90. Maddesine göre kanun hükmünde olduğu bilinmektedir. Bu kapsamda ülkemizin 14.04.1982 tarihinde onayladığı “Dünya Kültürel ve Doğal Mirasın Korunmasına Dair Sözleşmesi” ne göre UNESCO Dünya Miras Geçici Listesinde yer alan “Ceneviz Ticaret Yolunda Akdeniz’den Karadeniz’e kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri” adaylık dosyasına bütün insanlığın ortak mirası olarak Amasra da 15.04.2013 tarihinde kabul edilmiştir.

Dünya Doğayı Koruma Vakfınca (WWF)
dünyada mevcut 100 sıcak noktadan biri olan Küre Dağları Milli Parkının giriş kapısı niteliğinde olan Amasra, yine korunması gereken bir yer olarak kabul edilmiştir. Eşsiz peyzaj ve doğal değerler bakımından da Amasra’nın korunması konusunda, başkaca uluslararası sözleşmeler de mevcuttur.

Amasra’nın korunmasına yönelik Bakanlığınız görevleri ortada iken, Bartın İli, Amasra İlçesi, Gömü Köyü ve Tarlağzı Köyü sınırları içerisinde, Çapak Koyu Mevkiinde HEMA Elektrik Üretim A.Ş tarafından gerçekleştirilmesi planlanan “Hema Termik Santralı, Kalker Ocakları ve Kül Depolama Sahaları (Kurulu Gücü (2x660)1320 MW, 2983 MWt) Projesi” için izin verilmeye çalışılması kabul edilemez bir durumdur.

Bakanlığınızca, daha önce aynı firmanın (HEMA Elektrik Üretim A.Ş.) Amasra  Gömü Mevkiinde yapılması planlanan “Batı Karadeniz Entegre Termik Santralı Projesi”ne, 29.11.2010 tarihinde gerçekleştirilen Kapsam ve Özel Format Belirleme Toplantısında, 1/100 000 Ölçekli Çevre Düzenleme Planı’na aykırı olduğu gerekçesiyle format verilmeyerek karşı çıkılmıştır.

Bu nedenlerle;

1.     
Bakanlığınızca, Bartın’ın Amasra ilçesinin Gömü/Çapak mevkiinde, yine aynı kuruluş tarafından bu defa “Hema Entegre Termik Santrali Projesi” adı altında ÇED Başvurusunun kabul edilmesi ve ÇED Sürecinin başlatılmasını onaylıyor musunuz?
 
2.      Amasra’nın doğal, kültürel, tarihi özellikleri, turizme yönelik gelişme planı ve Zonguldak-Bartın-Karabük Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı (ÇDP) hükümlerine göre karşı görüş veren Bakanlığınıza bağlı Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğünüzün, bu defa karşı çıkmayarak ÇED sürecinin devamını sağlayan ilgili ve yetkili personelleri için hukuki işlemleri başlatacak mısınız?
 
3.      Amasra’nın Gömü/Çapak mevkiinde Termik Santral kurulması planlanan projelere daha önce ÇED süreci başlatmayan, başvuru dosyalarını iade eden Bakanlığınızın kurumlarının, 08.05.2014 tarihli 2. İnceleme ve Değerlendirme Komisyon Toplantısında ÇED sürecini nihai hale getirmesinin amacı nedir? Bu kararı alan Bakanlığınız Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nün ilgili ve yetkili personelleri için hukuki işlemleri başlatacak mısınız?
 
4.      Amasra’nın Gömü/Çapak mevkiine Termik Santral kurulması planlanan projeye yöre halkının tepkisi ve konuyla ilgili ÇED Yönetmeliğinin 12. ve ilgili diğer maddeleri ortadadır. Tüm bu tepkileri, Yönetmelik maddelerini ve yörenin doğal kültürel, tarihi ve turizm özelliğini dikkate alarak, Çevresel Etki Değerlendirmesi sürecini durdurmayı veya süreçle ilgili ‘olumsuz karar’ vermeyi düşünüyor musunuz?
 
5.      Uluslararası Sözleşmelere, Anayasaya ve mevzuata aykırı olarak; Bakanlık olarak çevreye karşı sorumsuz ve duyarsız kalmayı tercih edecek misiniz?
 
6.      Bakanlığınız, firma tarafından termik santral yapılması planlanan alanla ilgili daha önce yaptığı başvuruları, 1/100 000 ölçekli ÇDP plan ilke ve hükümleri gereğince reddederek, başvuruda belirtilen alana bu nedenlerle termik santral yapılamayacağı konusunda görüş belirtilmişti. Buna rağmen, aynı yer ile ilgili son başvurunun kabul edilip, değerlendirilip ve nihai karar altına alındığını üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz. Bakanlık olarak yaptırdığınız planı yok sayarak, usulsüz ve hukuka aykırı bir uygulamanın işleme konulmasına nasıl müsaade ediyorsunuz?
 
7.      Sizden önce görev yapan Çevre ve Şehircilik Bakanları döneminde, Bakanlığınızca hazırlatılan ve onaylanan 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı gereğince yapılamayacağı, çevreye zarar vereceği açıkça belirtilen Termik Santral için döneminizde yapılabileceğine ilişkin görüş verilmesinin gerekçesi nedir? Bu görüş değişikliğinizi kamuoyuna açıklayacak mısınız?
 
8.       Termik Santral yöre halkımızda ciddi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Yapılmak istenen Termik Santral için halka danışılmış mıdır? Bartın halkının Termik Santrale karşı tepki içerisinde olmasının Bakanlığınız açısından bir önemi var mıdır?
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.