Yıldırım: Devlet zarara uğratılıyor

Yıldırım, Çevre Meclisi Üyeleriyle birlikte yaptığı basın açıklamasında, şu bilgilere yer verdi: "15 Nisan 2005 tarihinde Türkiye taşkömürü Kurumu ile sözleşme imzalayan Hema A.Ş. Amasra-B sahası kömürlerinin rödövans karşılığı işletmesini 20 yıl süre için devralmıştır. Şirket bu sözleşme ile üçüncü yılda 500 bin ton olmak üzere toplam 56 milyon ton kömür üretmeyi taahhüt etmektedir. Hema A.Ş. bu yükümlülüğün altına girdikten sonra Bartın Halkına açıklamada bulunarak, amaçlarının kömür ocaklarını en modern yöntemleri kullanarak işletmek olduğunu, bu projede 15 bin kişiyi istihdam edeceklerini ifade etmiştir. Bartın Halkı, yeraltında atıl durumdaki servetin yerüstüne çıkarılarak ulusal ekonomiye kazandırılacağını ve yöremizdeki işsizlik sorununun çözümüne katkıda bulunacağını düşünerek bu projeye olumlu bakmıştı. Hema A.Ş. bir süre sonra Amasra'da üreteceği kömürlerin tümünü pazarlayamaya cağını ileri sürerek bunları bir termik santral kurarak değerlendirmek istediğini açıklamıştı. Şirketin bu projesi için gerekli olan kömür miktarı, sözleşme ile taahhüt ettiği 2-3 milyon tonluk yıllık üretimin 4-5 katı kadardı.Amasra Havzası kömürlerinin jeolojik yapısı nedeniyle bu kadar büyük miktardaki kömürü Amasra ocaklarından üretmenin mümkün olmadığı kendilerine hatırlatıldığında ise, ileri teknoloji üretim yöntemleriyle bunu başarabileceklerini söylemişlerdi. Bartın Halkı ise buna karşılık olarak kömüre evet, termik santrale ise HAYIR demişti. Sözleşmeye göre,3 yıllık hazırlık döneminden sonra 2008 yılında üretime geçerek ürettiği kömürlerin rödövans bedelini TTK'ya ödemesi gereken Hema A.Ş, hazırlıklarını bitiremediğinden üretim yapamadığını ileri sürerek TTK'dan süre uzatımı talep etmişti. Bu isteği kabul edilen şirket, ek süre sonunda da hazırlığı tamamlayamayıp kömür üretemediğinden, sudan nedenler ileri sürerek 2 kez daha süre uzatımı almıştı. Son süre uzatımı ocak ayında dolan ve yeni süre uzatımı kabul edilmeyen Hema A.Ş. henüz 1 kg. bile kömür üretememiştir. Sözleşme imzalanma tarihinden 8 yıl, üretime geçilmesi gereken tarihten 5 yıl geçmesine rağmen kömür üretmeyi başaramayan şirket, bu sürede üretmesi gereken 11 milyon ton kömürün rödövans bedelini de ödemediğinden, devleti büyük zarara uğratmıştır. Başlangıçta büyük bir gururla vaat edilen ileri teknolojik yöntemler nerede kalmıştır ki bu kadar uzun sürede henüz maden işletme hazırlık çalışmaları bile bitirilip kömür üretimine başlanamamıştır. Acaba şirket madenciliği bilmiyor mudur yoksa termik santral iznini almadan kömür üretmeye niyeti mi yoktur. Bütün bu hukuk dışı uygulamaların bir bedeli olması gerekir. Şirket sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmediğinden sözleşmenin TTK tarafından tek taraflı olarak feshedilmesi gerekirken, Ocak ayından beri hala şirketin sahada faaliyette bulunmasına izin verilmesini anlamak mümkün değildir. Acaba TTK diğer küçük rödövans işletmecilerine ayni toleransı gösteriyor mudur?

Bartın Hergün

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Bartın Çevre Meclisi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
duyarlı vatandaş 8 yıl önce

bartın çevre meclisi doğmamış çocuğa don biçeceğine bartın merkezdeki binaların bacalarından çıkan dumanları kontrol etsinler. örnek stadın arkasındaki g..... sitesi bacası duman çıkarmıyor adeta zehir kusuyor yetkilileri buradan uyarıyor, yalandan çevrecilik yapanlarıda şiddetle kınıyorum

Avatar
??? 8 yıl önce

bartında çevre meclisimiii varmışşş?? ne iş yaparlar bunlar çok merak ettim