Uluslar Arası Düzce Tarih Ve Kültür Sempozyumu
Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Düzce’de ilk kez düzenlenecek olan Tarihi ve Kültür Sempozyumdaki verilerin Düzce’nin ilk tarih kitabı olarak hazırlanacağını söyledi.

21-22 Kasım Tarihlerinde gerçekleştirilecek Uluslararası Düzce Tarihi ve Kültür sempozyum ile ilgili tanıtım toplantısı düzenlendi. Düzce Belediyesi tarafından düzenlenen ve ilk olma özelliğini taşıyan Tarih ve kültür sempozyumunda Konuralp, 1940’ların Düzce’si, Osmanlı Döneminde Düzce’nin sosyal, ekonomik hayatı, tütün üretimi, milli mücadelede Düzce telgrafları gibi konular anlatılacak.

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Genç ve Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu ile birlikte Düzce’de 21 Kasım ve 22 Kasım 2014 tarihinde ilk kez gerçekleştirilecek olan Uluslararası Düzce Tarih ve Kültür Sempozyumu hakkında bilgiler vermek amacıyla basın mensupları ile bir araya geldi.

Başkan Keleş, Düzce Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilmesi hedeflenen Uluslararası Düzce Tarih ve Kültür Sempozyumu hakkında bilgi verdi. Düzce’yi kültür ve sanat şehri haline getirmek adına gerçekleştirdikleri çalışmalardan bahseden Keleş, sempozyumda elde edilen verilerin Düzce’nin ilk tarih kitabı olarak derleneceğini de müjdeledi.

Başkan Keleş, kültür ve sanat şehri haline getirmeyi hedefledikleri Düzce’de göreve geldiği günden bu yana birçok kültürel faaliyet düzenlediklerini söyledi. Keleş, faaliyetlerden şöyle bahsetti: “Düzce’nin tarihi ve kültürel özelliklerini ortaya koyabilmek adına Kültür Günleri düzenledik. Laz, Çerkes, Roman, Abhaz vatandaşlarımızın kültürlerini yakından tanıma fırsatı bulduk. Kültür Günleri’ni uluslararası bir boyuta taşıyarak Sırp ve Makedon kardeşlerimizi Düzce’de ağırladık. Onların kültürlerine şahit olurken, kendi kültürlerimizi de onlara tanıttık. Konuralp Gazi Anma Günü düzenledik. Tarihi şahsiyetlerimizi rahmet ve şükranla andık. Düzce Avrupa Birliği Projeleri Eğitimi Tanıtım Toplantısı düzenledik. İlçe belediyelerimizin de katıldığı toplantıyla Düzce’ye yatırım imkanlarını ve Avrupa Birliği Fonlarından etkin yararlanma sürecini başlattık. Son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla birlikte gerçekleştirdiğimiz Düzce Şehir Kimliği Çalıştayı’nda bir arada olduğumuz Düzceli hemşerilerimizin ifade ettikleri beklentilerden, Düzce’mizin tarihi ve kültürüyle ön plana çıkan bir turizm şehri olabileceğini gördük.”

Bu hafta, Düzce’nin gelişen kimliğine fayda sağlayacak yeni bir etkinliğe imza attıklarını vurgulayan Keleş, 21 - 22 Kasım tarihlerinde Uluslararası Düzce Tarih ve Kültür Sempozyumu düzenleyeceklerini söyledi. Geleneksel hale getirecekleri sempozyumun birincisi gününde akademisyenler ile birlikte tarihi ve kültürel değerleriyle eşsiz Düzce’nin çok yönlü zenginliklerini paylayacaklarını belirten Keleş “Düzce’nin binlerce yıla uzanan antik tarihini, Türk ve Osmanlı tarihindeki yerini, Konuralp’i konuşacağız. Gelişen ve büyüyen Düzce Üniversitesi’ni konuşacağız. Bir çok kültürel motifi bir arada barındıran Düzce’nin etnik zenginliğini tanıyacağız” dedi.

Keleş, sempozyum programı ile ilgili olarak “21 Kasım Cuma günü yapılacak sempozyum açılışında benim de panel başkanlığı görevini üstlendiğim açılış panelinde Prof. Dr. Halil İnalcık, Prof. Dr. Enver Konukçu, Prof. Dr. Güngör Uras ve Düzce Üniversitesi Rektörümüz Prof Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu’nun değerli sunumlarını paylaşacağız. Ardından iki gün boyunca iki ayrı salonda eş zamanlı olarak yürütülen sempozyumlarla kıymetli akademisyenlerimiz tebliğlerini sunacaklar” şeklinde bilgiler verdi.

Uluslararası Düzce Tarih ve Kültür Sempozyumu’nda ortaya konulan bilgilerin 2 günle sınırlı kalmayacağının altını çizen Keleş “Bu bilgiler kitaplaşacak, kalıcı olacak, geleceğe ışık tutacak” dedi. Keleş sözlerine şöyle devam etti: “Kıymetli akademisyenlerimizin titiz araştırmaları sonucu ortaya çıkan bu bilgileri, Düzce sevdalısı ilim ve kalem sahibi hemşehrilerimizin de katkılarıyla kitap haline getiriyoruz. Şunu yürekten ifade etmeliyim ki, Düzce’nin saklı kalmış tarihini ortaya çıkartmak için kolları sıvadığımızda bizimle aynı heyecanı paylaşan arkadaşlarımızı, dostlarımızı, hocalarımızı ve üstadlarımızı yanımızda görmek bize cesaret verdi. Onlar çalışmalarını özveri ve titizlikle yürüttü. Düzce’nin tarihi geçmişini mercek altını aldı. Düzce’nin tarihini aydınlatacak ilk kitabı ortaya çıkartmamız için bize zemin hazırladı. Ben, Düzce’nin saklı kalmış tarihini gün yüzüne çıkartmak adına yapılan çalışmalarda emeği geçen herkese, Düzceli hemşehrilerim adına teşekkür ediyorum. Uluslararası Düzce Tarih ve Kültür Sempozyumunun başarıyla tamamlanmasını temenni ediyor, sizlere katılımınız ve katkılarınız için tekrar teşekkür ediyorum" dedi.

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr.İlhan Genç, Düzce’nin tarihi ve kültürü bakımından farklı bir yer olduğuna dikkat çekti. Kültür ve tarihe ne kadar gönül verilse de bunların maddi bir boyutu olduğunu ifade eden Genç “Bize bu imkanlar sağlandı ve destek verildi, bizim için artık bundan sonrası kolay ” şeklinde konuştu.

Düzce’nin tarih kültür anlamında müstesna bir yer olduğunu açıklayan Dekan Genç, “Sosyoloji ilmi olarak bu kollektif nasıl sağlandı, barış ve huzur içinde nasıl yaşanıyor? Göç hikayelerini bilmiyoruz ama en azından bundan sonraki aşamalarda bütün kazanımları arşivlemek istiyoruz ama bunu da yine birlikte yapacağız” dedi.

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Genç Sempozyum, katılımcılar ve gündem bildirileri hakkında bilgiler verdi.

Genç, Düzce’nin Osmanlı sürecinde gelişmesi, Düşünme tasavvufu, Dışarıdan gelen Çerkez ve Gürcüler, Arkeoloji, ekonomi, halk kültürü, seyyah, bitki örtüsü, yaban hayvanları, orman varlıkları gibi bildirilerin sempozyumda konuşulacağını belirtti.

Genç önemli olanın kültürün, edebiyatın, tarihin kalıcılığın olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, Düzce’nin kültürünü, tarihini ilk defa bir araya getirip kitap olarak sunulacağını açıkladı. Düzce’nin kültür tarihinde çok önemli bir yerde olduğunu öncelikle doğa güzelliği olarak ön planda olduğunu belirtti.

Oğuzoğlu bu sempozyum ile toplumun maddi ve manevi değerlerinin tanıtılmasının amaçlandığını ve Belediye Başkanı Mehmet Keleş’inde bu konuda görevlendirmelerle ilgilendiğini söyledi.

Sempozyumun hazırlanmasının zaman aldığını, 5 ay gibi süreç içerisinde bildirilerin hazırlandığını sözlerine ekledi.

SEMPOZYUM PROGRAMI

Sempozyum, 21 - 22 Kasım 2014 tarihleri arasında Pelemir Otel’de 2 ayrı salonda eş zamanlı olarak gerçekleşecek.

Düzce Valisi Ali İhsan Su, Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş ve Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu’nun açılış konuşmalarının ardından Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, açılış paneline başkanlık edecek.

Açılış panelinde Halil İnalcık’ın "Konur Alp Gazi’nin Düzce Yöresini Fethetmesinin Tarihi Şartları" konulu tebliği Prof. Dr. Özer Ergenç tarafından sunulacak.

Ardından Prof. Dr. Enver Konukçu, Prof. Dr. Güngör Uras ve Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu sunumlarını gerçekleştirecekler.

İki gün boyunca, iki ayrı salonda eş zamanlı olarak 45 ayrı tebliğ sunumu gerçekleşecek.

Düzce’nin tarihini aydınlatan bu sunumlar veri haline getirilerek Düzce’nin ilk tarih kitabı ortaya çıkacak.

İHA

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.