6. Mezuniyet Coşkusu

Bartın Üniversitesi'nde 1895 öğrenci mezuniyet heyecanı yaşadı . Bu yıl altıncısı gerçekleştirilecek törende Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ilk mezunlarını verdi.

Törene ayrıca Bartın Milletvekilleri Yılmaz TUNÇ ve Rıza YALÇINKAYA, Garnizon Komutanı Mehmet ERDEMİR, Belediye Başkanı Cemal AKIN, Vali Yardımcısı Sibel TURSUN, İl Jandarma Komutanı Alaaddin KARSAVURAN, İl Emniyet Müdürü Mehmet ALTINOK, İl Genel Meclis Başkanı Kenan DURSUN, Rektör Yardımcıları, Fakülte Dekanları, Öğretim Üyeleri, Öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“Soma’da yaşanan elim kaza dolayısıyla milletçe derin bir üzüntü içerisinde olduklarını diyerek sözlerine başlayan Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, kazada hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa ve yakınlarına sabırlar diledi.

Bartın’ın, bir üniversite kenti kimliği kazanmaya başladığını belirten Rektör Kaplan, “Artık üniversitemiz, şehrimizin ekonomik hayatı başta olmak üzere, bilim, kültür ve sosyal hayatının vazgeçilmez temel öğelerinden biridir. Üniversiteler, en yüksek düzeyde bilgi üreten ve bunu toplumsal alana taşımakla görevli yükseköğretim kurumlandır. Hem bölgesel hem de ülke kalkınmasının öncü dinamikleridir. Üniversitemizin fiziki yapılanma sürecinin toplumsal destekle hızlandırılması, şehrimizin ekonomik, kültürel ve sosyal gelişmişlik gibi daha pek çok yönden kazançlı bir kent hâline gelmesi demektir.” dedi

Mühendislik Fakültemizin önümüzdeki yıl yeni kampüste öğretime başlaması için gerekli planlama ve hazırlıklar yapıldı

Üniversitenin, yeni kampüs alanındaki yapılaşmasını hızla devam ettirdiğini belirten Rektör Kaplan, “Yeni kampüsümüzde Merkezi Laboratuvar ile Sayısal Derslik binası ve 1 No’lu Trafo Binası ve Dağıtım Merkezi’nin inşaatı tamamlanmıştır. Sayısal Derslik binamızda Mühendislik Fakültemizin önümüzdeki yıl öğretime başlaması için gerekli planlama ve hazırlıklar yapılmıştır. Sözel Derslik Binası, Edebiyat Fakültesi İdari Binası, Mühendislik Fakültesi İdari Binası, Öğrenci ve Personel Yemekhane Binası ile kanalizasyon, yağmur suyu ve yer altı galeri sistemi Ocak 2015 tarihi itibarıyla bitirilmiş olacaktır. Yapı İşleri ve Teknik Dairesi Başkanlığı Binası, 2 Nolu Trafo ve Jenaratör Binası, İtfaiye Binası, Atölye ve Garaj Binası, Mediko-Sosyal Binasının yapım ihalesinde son aşamaya gelinmiştir.” diye konuştu.

Bartın merkezinde yaşayan her altı kişiden biri üniversite mensubudur

Üniversitenin yalnızca görkemli binalardan ibaret olmadığını belirten Rektör Kaplan, “Üniversiteyi üniversite yapan, bilimsel zihniyettir, yeni bilgi ve yöntem, teknik ve proje üretmek, ülke kalkınmasında etkin rol alabilmektir, üniversitemizin zamanla sözünü ettiğimiz bütün bu alanlarda başarılı ve saygın bir üniversite olacağına dair kanaatlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.” dedi. Kısa zamanda Bartın Üniversitesinin geldiği noktanın gurur verici olduğunu belirten Rektör Kaplan, “2008 yılında 2 bin 100 öğrenci, 87 öğretim elemanı ve 40 idari personelle öğretime başlamıştık. Bugün 9 bin 86 öğrencimiz, 164’ü öğretim üyesi olmak üzer 436 öğretim elemanımız ve 235 idari personelimiz bulunmaktadır. Bu demek ki Bartın merkezinde yaşayan her altı kişiden biri üniversite mensubudur. Önümüzdeki öğretim yılında üniversitemize 3 bin 255 kontenjan ayrılmıştır. Buna göre olası düşüşleri dikkate aldığımızda öğrenci sayımızın 11 bin dolayında olacağını tahmin etmekteyiz. Bu yıl mezun konumundaki öğrenci sayımız 1920’dir.

64 yabancı uyruklu öğrencimiz üniversitemizde öğrenim görmektedir

Afganistan, Filistin, Fas, Irak, İran, Kırgızistan, Azerbaycan ve Türkmenistan’dan olmak üzere 64 yabancı uyruklu öğrencimiz üniversitemizde öğrenim görmektedir. Bu sayılan çok daha artırmak için Erasmus ve Mevlana değişim programlan kapsamında çeşitli üniversitelerle temaslarımız devam etmektedir. Üniversitemizin 7 fakülte, 1 yüksekokul ile 2 meslek yüksekokulunda 114 farklı bölüm veya program mevcuttur ve bunların 73’ü aktif durumdadır. Kapalı programların açılması, öğretim üyesi ihtiyacıyla olduğu kadar öğrencilerin barınma ve yurt ihtiyacının karşılanmasıyla da yakından ilgili bir konudur.

Yeni yurt ve öğrenci evlerinin yapılması için daha gayretli olalım

Geçen yıldan itibaren öğrenci yurtları ve evleri yapmak için güzel bir hareketlilik başladığını ifade eden Bartın üniversitesi Rektörü Prof. DR. Ramazan Kaplan, “Bartınlı hemşerilerime geçen yıl olduğu gibi bu yılda tekrar sesleniyorum.. Geliniz yeni yurt ve öğrenci evlerinin yapılması için daha gayretli olalım ve şehrimize daha çok öğrenci çekmek için gücümüzü seferber edelim. Bundan hem girişimcilerimiz hem de öğrencilerimiz kazançlı çıkacaktır.” diye konuştu.

Yolunuz açık ve aydınlık olsun

Velileri çocuklarını okuturken gösterdikleri fedakarlık ve gün itibariyle yaşadıkları mutluluk için tebrik eden Rektör Kaplan, mezun olan öğrencilerine hitaben de, “Bu yeni yolculuğunuzda size, ailelerinizle bir sağlık, başarı ve mutluluklar diliyorum. Yolunuz açık ve aydınlık olsun” dedi.

Bu işin üstesinden başarıyla gelmenin haklı gururu ve sevinci içindeyiz

Öğretim üyelerini de tebrik etmeyi ihmal etmeyen Kaplan, “İşimiz, biçimlenmesi ve yetişmesi son derece zor bir varlık yani insanoğlunu geleceğe hazırlamaktır. Bugün bu işin üstesinden başarıyla gelmenin haklı gururu ve sevinci içindeyiz. Sizleri de en içten duygularımla kutluyor, bilimin rehberliğinde daha nice memleket sevdalısı başarılı gençler yetiştirme yolunda gayretinizin ebedî olmasını sağlık ve mutluluk dileklerimle temenni ediyorum” diye konuştu.

Bugün bu stadyumda tek yürek oldular

Daha sonra kürsüye gelen Vali Seyfettin AZİZOĞLU; “Bartın Üniversitesi Sayın Rektörümüzünde ifade ettiği gibi 6 yılda çok büyük bir yol katetmiş, bugün altıncı mezuniyetini veren 2000′ e yakın öğrencisini hayata kazandıran ve geleceğimizin mimarlarını bugün mezun eden ve gittikçe gelişen ve büyüyen büyük bir üniversitedir. Anadolunu tam orta noktasında, Ankara’nın hemen yanında öğretim üyeleriyle ve Bartın’ın misavirperver ve temiz insanlarıyla beraber hızla büyüyen ve gelişen bir üniversitedir. Üniversite adı üzerinde üniversal demektir. Sınırların ötesinde, sınırların dışında bilimi öğrenen ve öğreten bir kurumdur. İlim İnsanlarının ortak yönü ve noktasıysa bilimi nerede bulursa oradan almaktır. Üniversitelerimiz de böyle büyük ve onurlu görevi yaşıyan kurumlarımızdır. Sevgili gençler, Ülkemizi Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün ifade ettiği muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkaracak olanlar sizlersiniz. Bugün buradaki tablo benim istikbale olan inancımı ve güvenimi daha da artırdı. Anne babalarla, Bartınlılarla, Öğretim Üyeleri ve öğrencileriyle Bartın bugün bu stadyumda tek yürek oldu. Birlik ve bütünlük içerisinde dört yıl burada kendilerine misafir olan öğrencilerini mezun etme bahtiyarlığını yaşıyorlar. Ben inanıyorum ki geleceğimiz ve bahtımız açık olacak” dedi.

Dereceye Girenlere Ödülleri Verildi

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından fakülte ve meslek yüksek okullarında 2013-2014 akademik yılını birincilikle bitirenlere başarı belgelerinin verildiği törende, Bartın Üniversitesi dönem 1.si Meltem Kurnaz'a Vali Seyfettin Azizoğlu, lisans 2.si Zeynep Aydemir'e Milletvekili Rıza Yalçınkaya, lisans 3.sü Salih Durgay'a Belediye Başkanı Cemal Akın, önlisans 1.si Aykut Oran’a Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, önlisans 2.si Sebahat Al'a Garnizon Komutanı Mehmet Erdemir, önlisans 3.sü Derya Taş'a Vali Yardımcısı Sibel Tursun mezuniyet belgesini ve ödülünü vererek tebrik etti.

Bütün öğrencilerin hep birlikte mezuniyet yemini etmeleriyle tören sona erdi. Bu yıl altıncısı düzenlenen mezuniyet töreninde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden 490, Mühendislik Fakültesinden 201, Orman Fakültesinden 487, Meslek Yüksekokulundan 694, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulundan 23 olmak üzere toplam 1895 öğrenci mezun oldu. Atatürk Şehir Stadında gerçekleştirilecek törende Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ilk mezunlarını verdi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Bartın Üniversitesi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bartınlı 6 yıl önce

aman gençler çimlere başmayın müdür kızar....

Avatar
zafer 6 yıl önce

hala eğitimin sadece okulda olacağını sanıyorsanız yanılıyorsunuz,çünkü üniversite mezunlarının mezuniyet töreni sonunda sahanın nasıl rezil duruma geldiğine bakın göreceksiniz.ilkokul öğrencilerinin mezuniyet töreni ile aynı kirlilik olurdu herhalde