Adaletsizlik Aldı Başını Gidiyor

Türk Eğitim-Sen Bartın Şube Başkanı Sezai HANGİŞİ, okul yöneticilerinin yeniden görevlendirme sürecinde adeletsiz yapıldığını söyledi.

Ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de okul yöneticilerinin yeniden görevlendirme sürecini yaşıyoruz. Önce sınav ve liyakatla göre asaleten yapılan atamalar şimdi görevlendirmeye çevrildi sonrasnında da ucube bir yönetmelikle puanlama yapılarak görevlendirme yoluyla okullara idareci tespit edilmeye başlandı.

Bu süreci şu anda ilimizde yaşıyoruz. Siyaset, haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik tam anlamıyla aldı başını gidiyor. Yıllardır ilimizde başarıyla çalışmış okul müdürleri türlü ayak oyunlarıyla düşük puanlar verilerek görevlerinden alınıyor. İlimiz son yıllarda eğitim alanında ülke genelinde başarılarıyla kendinden sıkça bahsettirdi. Şimdi bu durum görmezden gelinerek sadece ve sadece benden olmayan yaşamasın mantığıyla yerlerinden ediliyor. Bu haksız uygulamada en ufak da olsa payı olanları şiddetle ve nefretle kınıyorum. Sorumluları inançlarıyla, imanlarıyla, vicdanlarıyla muhasebe yapmaya çağırıyorum. Gittiğiniz bu yol yol değil bir an önce bu haksız uygulamadan vazgeçin. Necip Fazıl’ın deyimiyle bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa. Sizin yaptığınız bunu kat be kat aştı.

Değerlendirmeye etki eden puanlar çok önemliydi. Bu noktada puanlamaya dair ciddi endişelerimiz de vardı. Zira en kıdemli ve en kıdemsiz öğretmenin değerlendirmesi (aritmetik ortalaması) 10 puan, öğretmenler kurulunca seçilecek iki öğretmenin değerlendirmesi (aritmetik ortalaması) 10 puan, okul aile birliği başkan ve başkan yardımcısının değerlendirmesi (aritmetik ortalaması) 10 puan, öğrenci meclis başkanının değerlendirmesi 10 puan iken; ilçe milli eğitim müdürünün değerlendirmesi 25 puan, insan kaynaklarından sorumlu ilçe milli eğitim şube müdürünün değerlendirmesi 20 puan, değerlendirilecek eğitim kurumundan ilçe milli eğitim şube müdürünün değerlendirmesi 15 puan idi. Böyle bir değerlendirmenin büyük bir hata olacağını, öğretmenlerin, öğrencinin, velinin sadece göstermelik etkisinin olacağını, asıl değerlendirmeyi büyük bir kısmının hak ederek o makamlara gelmediğini bildiğimiz siyasetin ve yandaş bürokrasinin kumandası altında olan kişilerin yapacağını açıklamıştık. Nitekim endişelerimizde ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha gördük.

Değerlendirme sonuçlarına göre; torpili olan, iktidara yakın duran, malum sendikaya üye olan okul yöneticilerine yüksek puan verilmiştir. Öğretmen, okul aile birliği başkan ve başkan yardımcısı, öğrenci değerlendirmesinden tam puan ya da yüksek puan alan okul yöneticilerinin büyük bir kısmı her ne hikmetse ilçe milli eğitim müdürü ve ilçe milli eğitim şube müdürlerinden çok düşük puanlar almıştır. Bunun tersi de yaşanmış, mesai arkadaşlarından düşük puanlar alanlara da- şayet yandaş ise-ilçe milli eğitim müdürü ve ilçe milli eğitim şube müdürleri tarafından yüksek puanlar verilmiş, bu kişilerin 75 puan almaları sağlanarak, görev süreleri uzatılmıştır.

20-25 yıllık okul müdürlerinin bilgisi, becerisi, kıdemi hiçe sayılmışve bu yöneticilerin görevine son verilmiştir. Bu durum eğitimde büyük infiale, kutuplaşmalara, çatışmalara yol açacaktır. Okul yöneticiliği koltuğunda artık hak eden değil; torpili olan, kişisel ilişkilerini kullanan, siyasi ve ideolojik davrananlar oturacaktır.

Herkes takdir eder ki; bir ilçe milli eğitim müdürü ya da ilçe milli eğitim şube müdürünün, okul müdürünün yöneticilik vasıflarına sahip olup olmadığını bilmesi mümkün değildir. Üstelik 2-3 aydır şube müdürlüğü koltuğunda oturanlar, bu okul müdürleri ile hiç çalışmadan neye göre değerlendirme yapmıştır? Çok açık söylüyoruz ki; değerlendirmeler objektif değildir, siyasidir, usulsüzdür.

Milli eğitimde kadrolaşma operasyonu yapılmaktadır. Eğitimin her hücresinde kendi adamlarını görmek isteyen, kilit noktalara yandaşlarını getirmeyi hedefleyenler kapalı kapılar ardında iş çevirmiştir. “Benden olmayanı yok edeceğim” düsturuyla hareket edenler, farklı düşünenlere yaşama hakkı tanımamaya ant içmiştir. İş bilmeyen, emeği ve alın teri ile değil, siyasi hesaplarla, sendikal tercihleri nedeniyle makamlara getirilen okul yöneticileri devri başlamıştır. Okullar bir kısmı emir kulları tarafından yönetilecektir. Okullar siyasi iktidardan icazet alanların cenneti haline gelecektir. Okullar beceriksiz, yönetme kabiliyetinden yoksun kişilere emanet edilecektir.

MEB Yasası zaten kazanılmış hakları ve sosyal statüleri yok eden bir yasadır. Bu yasanın akabinde çıkarılan Yönetici Atama Yönetmeliği’nin de ucube olduğunu ilan etmiş, yönetmelikte yer alan hususların eğitim hayatımızda ciddi bir kaosa yol açacağını belirtmiştik. Hukuku yerle bir eden, kazanılmış hakları bir gecede insanların ellerinden alan bu yasa ve yasanın getirdikleri Türk milli eğitim tarihi için utanç vesikasıdır.

Herkes emin olmalıdır ki; Türk Eğitim-Sen bu işin peşini bırakmayacaktır. Sendikamız, her türlü hukuki yola başvuracak, yanlı davranan ve tetikçilik yapan ilçe milli eğitim müdürlerini, ilçe milli eğitim şube müdürlerini tespit ederek, haklarında suç duyurusunda bulunacaktır. Bu makamlar kimsenin orta malı değildir. Kişiye özel davranan, arkası sağlam olanı koruyan, milimetrik hesaplarla yandaş ordusu kurmaya heveslenenler yargı önünde hesap verecektir.

Tüm okul yöneticilerimiz bilmelidir ki; gerekçesi olmadan verilen her puan hukuka aykırıdır. Bu noktada yapılan değerlendirmede görev süresi uzatılmayan okul müdürlerimiz, haklarını hukuk önünde aramalıdır. Yapılacak şey şudur: Görev süresi uzatılmayan okul müdürleri bu işlemin tebliği veya öğrenilmesi ile birlikte dava açma süresi olan 60 gün içinde iptal davası açabilecektir. İptal davası açma süresi içerisinde Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde değerlendirme formunun istenilmesi açılacak davanın gerekçelendirilmesi için büyük önem arz etmektedir. Sendikamızda bu konuda her türlü hukuki desteği sağlayacaktır.

76 bin okul yöneticisinin hakkını gasp ettirmeyeceğiz, haksızlık yapanlara, usulsüz uygulamalarla insanların hayatını cehenneme çevirenlere bunun hesabını en ağır şekilde soracağız.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Türk Eğitim-Sen
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kırmızı çizgi 6 yıl önce

yönetiminden hangi isim için hangi il başkanından müdürlük için teklif yaptın..

Avatar
ati 6 yıl önce

okulu yıllarca mesken tutan enerjisi kalmamış yöneticilere bir değerlendirme kriterleri uygulanmalı..hocam okulu babasının çiftliği gibi görüp jakoben zihniyetliler yok mu ?

Avatar
LALE 6 yıl önce

sayın başkan bu okul müdürleri hangi iktidar zamanında atandı hangi müdürler bakan atamasıyla yapıldı. puanı az verilen tüm müdürlermi tes li ozaman tesli ise onlari da hangi iktidar atadi.

Avatar
TES @LALE 6 yıl önce

isminize yakışır bir yorum olmuş. bartın meb in yayınlamaya cesaret edemediği listede mevcut kişilerin çoğu sınav ile yönetici olmuşlardır. mülakat ile değil, yazılı sınav ve hatta 2000 yılında yönetici olanlar 1 aylık eğitimin ardından 2. sınava girerek yönetici olmuşlardır.

Avatar
UFUK 6 yıl önce

değişimde emeği geçenlere teşekkürler.kimse müdür olarak doğmadı.tebdili mekanda ferahlık vardır.hücrelerin yenilenmesine ihtiyaç vardır.makamların daim değil, gelip geçicidir.

Avatar
KASIM 6 yıl önce

müdürlükten ayrılan eğitim neferlerinin öğretmenliklerinden de de istifade etmek gerekiyor.kimse müdürlük fakültesinden mezun olmadı..onlara yeni görevlerinde başarılar dilerim

Avatar
KIDEMLİ @UFUK 6 yıl önce

eğitimdeki değişim ve dönüşüme ;yönetici atamalarıyla katkı sağlayan tüm kurum ve eğitmenlerden allah razı olsun.

Avatar
erdem @kırmızı çizgi 6 yıl önce

yorum yapmak icin sacma sapan ifadeler kullanıyorsunuz. kul hakki yemeyi de savunan bir sendikal yapiyi da gorduk ya...sozun bittigi yer bu olsa gerek. makam paylasimlarinin yapildigi bir günü yasiyoruz. mudurlerin azarlandigi bir gunu yasiyoruz. sokaktaki cocuklarin agizlarinda mudurluklerin pazarlandigi bir donemi yasiyoruz. insanlarin birbirlerine guvenmedigi bir donemi yasiyoruz. sendikanin. kurumuna biat ettigi bir donemi yasiyoruz.