Ahlaksız Teklifler Yapılıyor
Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Bartın İl Başkanı Sezai HANGİŞİ, 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılı başlangıç istişare toplantısında çarpıcı açıklamalarda bulundu:

Değerli Şube Yönetim Kurulu Üyelerimiz, İlçe Temsilcilerimiz, İşyeri Temsilcilerimiz, Şube Kadın Komisyonu Üyelerimiz ve siz Değerli Basın Çalışanlarımız; 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı Başlangıç İstişare Toplantımıza hoş geldiniz. Bir yıldır devam eden bir sürecin sonunda bu eğitim-öğretim yılına buruk, mutsuz, huzursuz, küskün ve güvensiz başlıyoruz.  Başta eğitim kurumlarında olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarında adaletsizlik, yozlaşma, kayırmacılık, ayrımcılık ve ötekileştirme süreci son hızla devam ediyor. Gemisini kurtaran kaptan misali, fırsatçılar, yetersizler ve yeteneksizler bir koltuk kapma yarışına girdiklerinden normal objektif yollarla elde edemedikleri makamları siyaset yoluyla almak için her yolu denediklerinden; siyasal iktidar bu güruha teslim oldu ve yozlaşma süreci başladı. Bu durum; layık olmayanların, ehil olmayanların sadece ve sadece siyasal iktidara yakın durma dışında bir özelliği olmayanların işbaşına gelmesine sebep olmaktadır. Bu durum hakkıyla çalışan ve başarılı olanlarda bir hayal kırıklığına sebep olmaktadır.

Bartın’da derece yapmış, ülke sathında dereceleri olan, sürekli proje üreten okul idarecileri sadece ve sadece kendilerinden değil diye haksız ve hukuksuz bir şekilde elendiler. İlimizde ve ülke genelinde bir puanlama komedisi yaşadık. 40 puanı okuldan, 60 puanı Milli Eğitim Müdürlüklerinden olmak üzere 100 üzerinden 75 ve üzeri alanların başarılı sayıldığı bir değerlendirmeyle tüm arkadaşlarımız haksız bir şekilde okul müdürlüğünden alındılar. 1 yıl önce başlayan süreçte önce il müdürleri, sonra ilçe müdürleri, müdür yardımcıları ve şube müdürleri değiştirildi. Bir noktadan emir alan kişiler iş başına getirildi. Bu kişiler objektif değerlendirmeden uzaklaşıp haksız ve hukuksuz bir şekilde bizim arkadaşlarımızı elediler. Böyle bir kıyım hiçbir dönemde yaşanmadı. Bu süreç sonucunda emekli olan, il dışına tayin isteyip giden mesleğinde başarılı arkadaşlarımız oldu. Eğitim hayatımızdan bir beyin göçü yaşandı, uzun yıllardır ilimiz eğitimine, vatandaşımıza katkıda bulunanlar göçmek durumunda kaldılar. Hiçbir arkadaşımız, biz ve tüm eğitim çalışanları bu kişilere, haksız değerlendirme yapanlara hakkını helal etmiyor. Bunu böyle bilsinler.

Bu haksız uygulamayı yapanların tek savunması geçmişte de böyleydi. Hayır geçmişte bu derece ileriye gitmemişti, var olan haklar geri alınmamıştı. Bir de insanlık hiçbir zaman kötüye örnek almaz hep ileriye gider. Biz yıllardık hakkın, hukukun egemen olduğu bir iş hayatı için uğraşıp mesafe kat ederken siz bizi taş devrine geri gönderdiniz.

AHLAKSIZ TEKLİFLER YAPILIYOR

Bu uygulamalar sonucu çok sayıda mağdur olan ve olacak olan arkadaşımız var. Bunların çoğu tek maaş, ev taksidi ödeyen, kredi borcu olan ve üniversitede öğrenci okutan zor durumda geçimini sağlayan arkadaşlarımız ve eğitim çalışanları. Bunlar öyle bir küstahlaştı ki bu zor durumda olan arkadaşlarımızı hedef seçerek; yıllardır dillerinden düşürmedikleri din, iman, ahlak, hak, hukuk söylemlerine tezat bir şekilde onları ekmekleriyle tehdit ederek sendikamızdan istifa etmeye zorluyorlar. Bu onurlu ve gururlu insanlar bir muammayla karşı karşıya bırakılarak ikilem içerisinde zihinleri meşgul ediliyor. Bir tarafta ekmek, geçim derdi, borç harç diğer tarafta değerlerinden uzaklaşmak. Suç bizim samimi arkadaşlarımızda değil onları bu ikileme sokan sorunlu ve küçük beyinlerde ve oluşumlardadır. Siz ahlak yoksunu menfaatçi beyinler unutmayınız ki bizim onurlu, gururlu, başı dik ve alnı açık insanlara ihtiyacımız var. Sizin gibi her dönem sistemden beslenen, iktidar nimetlerinden nemalanan, her zaman güçlüden yana tavır alıp zayıfı ezen zavallılar; siz bu değerleri anlayamazsınız.

BU TAKSİMİ KURT YAPMAZ KUZULARA ŞAH OLSA

AKP, kamu görevlilerinin sorunlarına kör bakan uygulamalarını ısrarla sürdürmektedir. Milyonlarca memur, artan enflasyon karşısında korumasız bırakılmış, 123 TL zamla bütün bir yılı geçirmek zorunda kalmışken, yapılan açıklamaya göre hakim ve savcıların maaşlarına 1155 TL seyyanen zam yapıldı. Hâkim ve savcılarımızın maaşlarının yükseltilmesi ve sicil affı hakkı kazanması elbette hepimizin arzusudur. Ancak talebimiz, bütün kamu görevlilerinin ekonomik sorunlarının çözülmesi ve memurlara sicil affı getirilmesi yönündedir. Böyle bir açıklamanın HSYK seçimleri öncesine getirilmesi ise ayrıca manidardır. Çalışmada önce adalet çalışanlarının bir bütün olarak görülmesi, ardından da tüm memurların özellikle 2014 yılında yaşadıkları ekonomik hak kayıplarının ele alınıp değerlendirilmesi gerekirken, yalnızca bir kesimin sorunlarına eğilmek, doğru bir yaklaşım değildir. Böyle bir durumda neden Adalet çalışanlarının tamamına maaş zammı yapılmadığı açıklanmalıdır. Memurlar eriyen maaşlarının telafisini istemektedir. Nöbet ücretlerinin artması, fazla mesai ödemesinin yeniden uygulanması, ek ders ücretlerinin yükseltilmesi gerekmektedir. Memurlara, akademisyenlere, araştırma görevlilerine, 4/C’lilere, yardımcı hizmetlilere verilen sözler tutulmamıştır.

KPSS KALDIRILIYOR

KPSS kaldırılacak ve torpille işe alımlar başlayacak. Bu durumun vehametini, korkunçluğunu tüm halkımız çok iyi anlamalı. Sadece 400 binin üzerinde öğretmen adayı iş bekliyor. Bunun yanında milyonlarca üniversite mezunu iş bekliyor. İşe alınacaklar bunların içinden nasıl seçilecek. Sınavla, bileğinin hakkıyla, bilgisiyle değil siyasetle torpille işe alımlar başlayacak. Siyasetçiye kul köle olmayan, nüfuzlu yerlerde tanıdıkları olmayan, torpil bulamayan gariban vatandaşın çocuğu iş güç sahibi olmayacak. Bunun neresi adalet, neresi hak, neresi hukuk, Allah aşkına bu yanlış yoldan bir an önce dönün. KPSS’yi kaldıracağınıza tüm sınavları güvenli hale getirin, geçmişteki kopya olaylarının üzerine titizlikle gidin ve sorumluları yargılayın.

Sonuç olarak;

Başta eğitim çalışanları olmak üzere tüm çalışanlar mutsuz ve moralsiz durumdalar. İşlerine mutsuz gelip umutsuz gitmektedirler. Bu durum Bartın’ın eğitimdeki başarısını geriye götürecektir, yıllardır başarı çıtasını yükselten ilk derecelere çıkan ilimiz yavaş yavaş ivmesini kaybedip gerileyecektir.

Ben tüm eğitim çalışanlarını adaletten, hak ve hukuktan yoksun bu hükümet yanlısı sendikadan istifa ederek tepki göstermeye davet ediyorum. 3-5 kişiye menfaat sağlayan bu haksız sistem değişmeli, kolektif haklar ve düzen hakim olmalı, bireysel çıkarlar değil tüm çalışanların hakları en tepede durmalıdır. Bizler çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakmak istiyorsak bu onursuz yapılarla mücadele etmeli, kötüye teslim olmamalı ve gereken dersi vermeliyiz. Eğitimli ve donanımlı insanlar olarak bizler; adaletsiz, haksız, hukuksuz, kayırmacı, ayrımcı ve ötekileştirici bir iş hayatı yaşamaya mahkum etmek isteyenlere gereken dersi vermeliyiz. Bunun en etkin yolu da bu oluşumdan istifa etmektir.

Eğer istifa etmeyip gereken dersi vermez isek bu hükümet yanlısı işveren tarafındaki yapının çalışanlar üzerindeki baskısı giderek artacaktır ve de tüm haklarımızı işverene yani hükümete peşkeş çekmeye devam edecektir.

Unutmayınız ki canavarı besleyerek doyuramazsınız, sizden her zaman daha fazlasını isteyecektir, en iyisi canavarı büyümeden ortadan kaldırmak gerek.

Ey siz amaca giden her yol mübahtır anlayışıyla hareket edenler; Eğitim camiasını kirletmeyin, git gide zavallılaşıyorsunuz. Yaptığınız bu şuursuzca hamleler sizi büyütmez, küçültür un ufak eder.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ayhan öğretmen 6 yıl önce

şube müdürü olmak için okul müdürü olmak için sendika değiştermen yetmiyor o adı malum sendikaya biat edeceksin. yetmedi üye toplayacaksın yetmedi azar işiteceksin. bu canavar gün gelip sizi de tüketecek. bu gidişatın sonu yok.

Avatar
öğretmen 6 yıl önce

91 okuldan 80'inin müdürü değişti.

Avatar
hey gidi günler 6 yıl önce

vaktiyle sizin borunuz öterken durum nasıldı? türk eğitimden senden istifa eden mdr basyardımsına maasla ödül karşılığı tekrar üye yapmadınız mı il müdürünün özel kalem müdürü kimdi hey gidi hey benim kötülerim iyidir mantıgı

Avatar
erdinc cagri 6 yıl önce

Su an milli egitim mudurlugunun tamami sizden ozel kalemi de! 28 Subat tetikcileri Bilumum Sorusturmadan kacanlar Paralel ..nr ararsaniz hepsi bir arada

Avatar
derman ogretmen 6 yıl önce

Makam icin sendikasini terkeden o mudur bas yardimcisi arkadasin utanmasi lazim. Yanlis nedir diye sorarsaniz yine aynaya bakmaya utananlarda...makam pazarlayanlarda

Avatar
Vatansever 6 yıl önce

ne güzel bir durum olmuş... vaktiyle okulda göreve başlayan öğretmenlerin önüne ilk önce tes üyelik formu konuluyordu.sonra göreve başlatılıyordu.o eski mem özel kalemi yok muiydu.okul müdürlerin müdürle görüştürmezdi(tesliler hariç).tam 30 yıldır müdürler var.ne güzel kurtulduk.yeni gelen müdürler de yanlış yaparlarsa 4 yıl sonra değişir.kıyım mıyım yok kardeşim.sadece devir değişti.eski türkiye hla sizin beyinlerinizde kalmış... gelişime değişime açık olun...

Avatar
Bartınız 6 yıl önce

adamın biri adamdenmez o zavallı okul müdürü sendika değiştirip koltuğunda kalmayı başardı pes doğrusu sözüm ona çakalık yaptı yazık benim güzel memleketime eğitimi bitirdiler allah sonumuzu hayır ğlesin inşallah memleketimi zi çakalardan yalakalardan korusun inşallah

Avatar
Talip @hey gidi günler 6 yıl önce

şu anda yapılanları onaylıyor musun onu söyle. bu kadar hak ihlali yapılırken kul hakkı yenirken vicdanınız sızlamıyorsa ben neydeyim size. şu anda kentin dört bir tarafı makam mevki pazarlamacıları ile dolu, hak hukuk adalet liyakat hepsi hikaye olmuş, şu anda bu olayların sorumlularının başlarının önlerinde gezdiklerini de görüyoruz.