Aman Dikkat !
LYS BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR, AMAN DİKKAT!

“Üniversite hayalleri kuran adayların 21-30 Nisan 2014 tarihleri arasında sınav için kayıtlarını yaptırmaları gerekiyor. Sürenin uzatılmayacağı öğrenildi. 2014 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi kapsamında 23 Mart’ta yapılan YGS’den 180 ve üstü puan alanlar LYS’ye katılabilecek. İnternet aracılığıyla bireysel olarak aday işlemleri sisteminden (ais.osym.gov.tr) ya da herhangi bir Başvuru Merkezi’nden kayıtlar yapılabilecek. Merkezlerden müracaatta 3 TL hizmet ücreti alınacak. Adayların, sınava kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra şahsi bilgilerini, ÖSYM’nin internet sitesinden başvuru süresi bitmeden kontrol etmeleri gerekecek.” diyen Fem Dershanesi Öğretmeni Eğitimci Yazar Hayrettin Arslan şu soruları cevapladı:

LYS’YE KİMLER BAŞVURABİLİR?

2014 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kapsamında 23 Mart 2014 tarihinde yapılan 2014 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarına göre YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) başvuru yapabileceklerdir. Yani YGS’de herhangi bir puan türünden 180 ve üzeri puan alan öğrenciler LYS’den istediği her alandan başvuru yapabilir. Örneğin bir öğrenci sadece sözel puan türünden 180’i geçmiş olsa bile sayısal, eşit ağırlık ve ingilizce bölümlerinden de başvuru yapabilir.

LYS BAŞVURULARI UZATILACAK MI?

LYS’lere girme hakkı kazanan adaylardan, LYS’lere başvuru yapmak isteyenlerin, 21-30 Nisan 2014 tarihleri arasında LYS başvurularını yapmaları gerekmektedir. Başvuru süresi uzatılmayacaktır.

ÖSYM’NİN AÇIKLADIĞI ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER NELERDİR?

Yükseköğretim Genel Kurulu kararı ile 2013-2014  öğretim yılında öğrenci alımı durdurulan Eğitim Fakültelerinin aşağıda yer alan ortaöğretim alan öğretmenliği programlarına, programların karşısında belirtilen puan türlerinde, 2014-2015 öğretim yılından itibaren Yükseköğretim Genel Kurulunun 17.04.2014 tarihli kararı ile öğrenci alınacaktır. 2014-ÖSYS’de bu programlara tercihlerinde yer vermek isteyen adayların puanlarının hesaplanabilmesi için ilgili LYS’lere girmesi zorunludur. Adayların girmek istedikleri LYS’leri belirlerken bu duruma dikkat etmeleri gerekmektedir.

2014-ÖSYS’DE ÖĞRENCİ ALINACAK ORTAÖĞRETİM ALAN ÖĞRETMENLİĞİ PROGRAMLARI:
Öğretmenlik Programları
Puan Türü
Biyoloji Öğretmenliği
MF-2
Coğrafya Öğretmenliği
TS-1
Felsefe Grubu Öğretmenliği
TM-3
Fizik Öğretmenliği
MF-2
Kimya Öğretmenliği
YGS-2
Matematik Öğretmenliği
MF-1
Tarih Öğretmenliği
TS-2
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği
TS-2

2014 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzunda YGS puan türü ile öğrenci alacağı duyurulan Turizm Fakültelerinin Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumları Mezunları (M.T.O.K.) için kontenjan ayrılan programlarına, 2014-ÖSYS’de Yükseköğretim Kurulunun yeni kararı doğrultusunda programların genel kontenjanına ait LYS puanı ile öğrenci alınacaktır. 2014-ÖSYS’de bu programlara tercihlerinde yer vermek isteyen adayların da puanlarının hesaplanabilmesi için ilgili LYS’lere girmesi zorunludur. Adayların girmek istedikleri LYS’leri belirlerken bu duruma dikkat etmeleri gerekmektedir.
Turizm Fakültesi Programı
     Puan Türü
Gastronomi ve Mutfak Sanatları (M.T.O.K.)
TS-1
Rekreasyon Yönetimi (M.T.O.K.)
TS-2
Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği (M.T.O.K.)
TM-1
Turizm İşletmeciliği (M.T.O.K.)
TM-1
 
LYS BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

LYS başvurularını yapmak isteyen aday LYS için sınav ücretini yatırarak ilgili LYS başvurularını başvuru süresi içinde yapabileceklerdir. Adaylar, bireysel olarak İnternet aracılığıyla veya bir başvuru merkezi aracılığıyla sınava başvuru işlemini tamamladıktan sonra LYS başvuru bilgilerini, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden başvuru süresi içinde mutlaka kontrol etmeli ve aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünü edinmelidir.

HER ALANDAN BAŞVURU YAPMAK ŞART MIDIR?

Yeni açılacak programlar, puan türlerinde oluşabilecek değişiklikler vb. durumlar nedeniyle farklı alanlarda puan türlerinin hesaplanabilmesi için, adayların 2014-LYS’lerin tamamından sınava girmeleri yararına olacaktır. Tercih avantajı için mümkünse LYS’ye 5 alandan da başvuru yapın. Tercih zamanı geniş bir hakkına sahip olursunuz. ÖSYM bazı bölümlerin alanlarını değiştirebilmektedir. Bu durumda zor durumda kalınmamış olur. Bir alanda başarısız olunsa bile diğer alanda başarılı bir sonuç alınabilir.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
LYSFemLys 2014
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kazım kara 6 yıl önce

Allah razi olsun.

Avatar
Fetih Duman 6 yıl önce

uyarılar çok önemli...arslan bey e çok teşekkür ederim...

Avatar
Mehmet Şimşek 6 yıl önce

hassasiyetiniz için teşekkürler. ..

Avatar
Hülya b. 6 yıl önce

öğrenciler olarak her zaman fem i yanimizdaymi s gibi hisstmek çok güzel bir şey teşekkürler...

Avatar
Mehmet Akif 6 yıl önce

eğitimci yazar hayrettin bey, halka açık konferanslar duzenlese katılmayı cok isterim...

Avatar
leyla d. 6 yıl önce

fem e ve hayrettin hocamızın bu hassas uyurilarindan dolayı teşekkürü bir borç biliriz...

Avatar
Beyaz Öz. 6 yıl önce

lys ye girecek olan arkadaşlara başarılar diliyorum...fem le cok zor olmasa gerek...

Avatar
duygu y. 6 yıl önce

guzel bir haber olmus emegi gecenlerin eline saglik.