Asıl İş Şimdi Başlıyor
ÜNİVERSİTE İÇİN ASIL İŞ ŞİMDİ BAŞLIYOR!

“Kaliteli üniversiteler ve bölümler kaliteli, azimli, kararlı, umutlu, iradeli yani gevşeklik göstermeyen öğrencileri beklemektedir. Unutmamak gerekir ki hiçbir insan başarı merdivenlerinin zirvesine elleri cebinde çıkmamıştır. Şimdi çalışma zamanı. Rehavete kapılmanın zamanı değil esas sonucu LYS belirleyecektir.” diyen Fem Dershanesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni ve Eğitimci Yazar Hayrettin Arslan Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) hazırlananlar için akıllara takılan şu soruları cevaplandırdı:

YGS ile LYS arasındaki fark nedir? Hangisi daha önemlidir?

YGS bir basamaktı ve geçildi. YGS; bir öğrencinin zamanı kullanmasını, bilgisini, yorum gücünü ölçen bir sınavdır, sadece çalışmasını ölçmez. 160 soruya 160 dakikanın verildiği bir sınavdır. Öğrenci aynı zamanda zamanla yarışmaktadır. Yorum sorularının çok olduğu bir sınavdır.

LYS; öğrencinin bilgisini ölçen bir sınavdır. LYS’de çalışan her öğrenci emeğinin karşılığını almaktadır. YGS sınavına çok çalıştığı halde istediği sonucu alamayan öğrenciler olabilmektedir. Hâlbuki umudunu yitirmeden çalışan her öğrenci LYS’de beklentilerinin karşılığını alacaktır. LYS’de az çalışan az; çok çalışan çok puan alır.

YGS ve LYS’nin puan hesaplanmasında oranı nedir?

Üniversite kazanmada YGS’nin etkisi %40, LYS’nin etkisi %60 şeklindedir. Bu oran öğrencilerin YGS ve LYS’de yaptığı netlere göre değişim gösterebilmektedir. Bu oranın birçok öğrenciye yansıması YGS’de %30, LYS’de %70 civarındadır. Bu da LYS’nin birçok öğrenci için çok önemli olduğunu göstermektedir. Asıl sınavın LYS yani haziranda girilecek sınav olduğudur.

Birinci sınavda yani YGS’de iyi bir puan alamamış bir öğrenci rakiplerini geçebilecek bir puanı
LYS de nasıl alabilir?

Lisans Yerleştirme Sınavları’nda (LYS) adaylar kendi alanlarından sorumlu olacakları için konular çalışması ve öğrenmesi YGS’ye göre hem kolay hem de zevklidir. LYS soruları çoğunlukla bilgiye dayalı olduğu için adayların çalışmalarının sonucunu alacağı sınavlardır. YGS’ de 4 farklı alanda 160 soru için 160 dakika süre verilirken LYS’lerde 80 soruluk sınava 120 dakika, 90 soruluk sınava 135 dakika zaman tanınacaktır. Bu da bir soruya yaklaşık bir buçuk dakika süre düştüğü anlamına gelmektedir. Buna göre LYS’lerde, YGS’lere göre zaman sorunu yaşanmayacaktır.

Geçen sene sınava giren adayların sınav sonuçları analiz edildiğinde, LYS netlerinin YGS netlerine göre daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Buna göre adayların YGS’de yüksek bir net çıkarmaları onları rehavete sürüklememeli, düşük puan alanları da asla ümitlerini kırmamalıdır. Çünkü YGS’de rakibinden 10 net fark yemiş bir öğrenci, LYS’de rakibi olan öğrenciden yaklaşık 3 net fazla yaparak onu geçebilir. Bu da göstermektedir ki aslında fark 10 net değil 3 nettir.

Bir öğrenci LYS sınavlarına nasıl hazırlanmalıdır?

Öncelikle konu anlatımlı kitaplardan konu çalışılarak bilginin temelinin atılması gerekmektedir. Konuları çalışmayı belli bir seviyeye çıkarmış öğrenciler her dersten branş denemeleri çözerek eksiklerini görüp tamamlayabilir ve bilgilerini pekiştirmiş olurlar. Haziran ayında yani son 15 gün LYS denemeleri çözerek sınav psikolojisine de hazır hale gelmiş olurlar.

LYS çalışmalarında tekrarın önemi nedir?

Adayların girecekleri LYS’lere kaynaklık eden derslerle ilgili ön bilgilere sahip olmaları için düzenli ve yoğun çalışmaları gerekmektedir. Bilgi basamağındaki konuların öğrenilmesinde en önemli süreç konuyla ilgili yapılan tekrarlardır.

Özellikle LYS derslerinin birçoğu ezber gerektirdiği için tekrarlar çok önem kazanmaktadır. Öğretmenin derslerde anlattıkları, konuyla ilgili hazırlanmış kaynak kitaplar temel alınmalı. Kaynak kitaplardan yapılacak tekrarlar zaman kaybı olarak görülmemelidir.

Öğrenci yoruma dayalı sorularda niçin zorlanır?

Yoruma dayalı sorular üst düzeyde düşünmeyi gerektirmektedir. Bu basamağa gelmek için bilgi, kavrama ve uygulama basamaklarını geçmek gerekmektedir. Öğrencilerin hazırlık sürecinde kavrama, yorumlama, analiz ve sentezde bulunabilmesi; yorum yapabilmesi için öncelikle konuya yönelik ham bilgilere sahip olmaları gerekir. Bu da ancak ders çalışarak elde edilecek bir durumdur. Bilgi basamağından sonra kavrama ve uygulama basamağı geliyor. Kavrama basamağı, öğrencilerin öğrendikleri materyalleri organize edip düzenlemelerini sağlayacak kadar öğrenmiş olmalarını gerektirmektedir. Uygulama düzeyi sorular için konular arası bağlantıları görmek gerekir. Sınavlara hazırlanan öğrenciler ancak bu üç basamağı geçtiklerinde yoruma dayalı soruları yapabilecek düzeye gelebilirler. Farklı kaynaklardan çokça soru ile karşılaşmak, kararsız kalınan yorumlama gücünün gelişmesine katkıda bulunacaktır.

Okul derslerine devam etmeli mi?

Okulda veya dershanede bir konuyu güzelce dinlemek ve anlamaya çalışmak başarı için önemlidir. Dersleri dikkatlice dinlemek ve bilgileri tazelemek her zaman iyi bir öğrenme yöntemidir. Okulda veya dershanede işlenecek derslere daha önceden hazırlanarak gitmek bilgilerin daha kolay özümsenmesini sağlamaktadır.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
YGSLYSFem
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mehmet şimşek 6 yıl önce

gerçekten de akılda kalan sorular cevaplandırılmış. teşekkürler.

Avatar
veli 6 yıl önce

öğrencilerimizin bu kritik süreçte bilgilendirmeye çalışan fem ve hayrettin hocamıza teşekkürler.

Avatar
Leyla B. 6 yıl önce

ygs den umduğunu bulamayanlar için bir fırsat sanırım...

Avatar
Gerçekten doğru 6 yıl önce

ben çok öğrenci gördüm istikrarlı çalışmasını sürdürerek lys de başarıyı sağlayan...

Avatar
Hülya beril 6 yıl önce

hayrettin hocaya ve fem dershanesine bu tavsiyelerinden dolayı teşekkür ederim.

Avatar
RanaT. 6 yıl önce

femdeki bir öğretmen köşe yazısı yazabiliyorsa ne kadar kaliteli bir dersane olduğunu ispatlıyor

Avatar
Ahmet can 6 yıl önce

bu aralar herkes belli tavsiyelerde bulunabiliyor. önemli olan kalitesini ıspatlamış fem gibi kurumların tecrübelerine dikkat etmek gerekiyor bence.

Avatar
Duygu 6 yıl önce

lys ye hazırlanan öğrencilerimize allah kolaylıklar versin. allah gönüllerine göre versin. tabii çok çalışmaları gerekiyor.