Bartın Çayı İklim Değişikliğinden Nasıl Etkilenecek?

Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi tarafından Havza Yönetimi Çalıştayının beşincisi düzenlendi. Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selman Karayılmazlar çalıştayın içireği hakkında bilgi verdi. Çalıştayın birinci oturumunda konuşan İstanbul Üniversitesi edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Turoğlu, “Önümüzdeki 100 yıllık periyotta Bartın Çayı havzası iklim değişikliğinden kaynaklanan kuraklık yani buharlaşma ve yağış azalmasından kaynaklanan su sıkıntısı Bartın Çayının akım özelliklerini etkileyecektir. Yağış düzensizliği coğrafi özellikleri nedeniyle seyelan, sel ve taşkınlara neden olacaktır. Aynı zamanda kaya yapısının ince taneli olması nedeniyle kütle hareketlerinin de şiddetlenmesine neden olacaktır.

Su kalitesinde de fiziksel, kimyasal ve biyolojik olarak ciddi değişiklikler olacağını belirten Turoğlu; ”Bartın çayı havzasında su sıcaklığında değişiklikler olacaktır. Bu da sudaki eriyik yükünde değişime neden olacaktır. Bu biyolojik değişim tatlı su ekosistemini de değiştirecektir. Giderek şiddetlenen su ve rüzgar erozyonu da önemli problemlere neden olacaktır. Bu erozyonda Bartın çayının toprak özellikleri de rol oynayacaktır.” dedi.

Bartın çayında bütünleşik havza yönetimini öneren Prof. Dr. Hüseyin Turoğlu, “Nehir havzası içinde; su, toprak ve diğer doğal kaynakların korunmalı, tatlı su ekosistemlerini korumalı ve kullanmalı, su kaynaklarından elde edilen ekonomik ve sosyal faydaların maksimize edilmeli ve adil bir biçimde kullanılması, yönetimi ve geliştirilmesinin koordine edilmelidir.” diye konuştu.

Havza bazlı çalışma, alt havza ve lokal uygulamalar, İklim değişikliği entegrasyonlu uzun vadeli planlama yapılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Hüseyin Turoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Sanayi, tarım, kentsel gelişim gibi sektörel alanlara ait planlama ve karar verme sürecinde tüm paydaşların aktif katıldığı uygulamalar tercih edilmelidir. Projeler için; devletin yeterli yatırım ve gerekli ödenek tahsisi, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının her anlamda katılımı ve sorumluluk almalıdır, Bartın Çayı Havzası ve onun üzerinde etkili olan doğal ve sosyo-ekonomik faktörler hakkında sağlıklı bir veri tabanı oluşturulmalı ve güncel tutulmalıdır.”

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
çok güzel de 6 yıl önce

bu tespitler ırmağın temiz ve dolu olduğu varsayımından yola çıkılarak mı yapıldı yoksa mevxut kapkara oksijensiz kimyasal atıklı hali ölçülerek mi yapıldı. ha pis hali gözönünde bulundurularak yapıldıysa 100 yıllık periyot çok sallamasyon olmuş. 10 yıllık periyot deseydi daha inandırıcı olurdu. vali ve çevre müdürü ilgileniyodu ırmak krililiği ile ne oldu? info ekibi bu soruyu bir haber başlığı ile yayınlayabilir misiniz? ne zaman gelecek sonuçlar, önlemler ne zaman alınacak. basın olarak ilgililere bu soruları yöneltmelisiniz...

Avatar
başladılar 6 yıl önce

yeni eğitim öğretim yılında ilk seminer verilmiş. kendi kendilerine eğitim verip konferans yapıyorlar... salon bom boş. bartını tartışıyorlar bartın insanı yok. sanırım bu daha başlangıç... yapsanıza şehir merkezinde konferansları...