Bartın Üniversitesi 2013-2017 Stratejik Planı

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan'ın sunumu:

Değerli Akademik ve İdari Personelimiz, Sevgili Öğrencilerimiz,

Ülkemizin eğitim sisteminde üniversitelerin önemli bir yeri bulunmaktadır. Üniversite; eğitim, araştırma ve bilgi üretiminin kaynağıdır. Bilgi üretimi ise değişme, gelişme ve ilerleme demektir. Bu sürece Bartın Üniversitesi olarak katkıda bulunmak, nitelikli araştırma ve projelerle yeni bilgiler üretmek, gelecek nesilleri rekabet gücü yüksek, donanımlı bireyler olarak yetiştirmek en önemli amacımızdır. Bartın Üniversitesi, kurulduğu günden itibaren bu amaç doğrultusunda çalışmalarını sürdürmektedir.

Üniversitemizde, çağdaş bilimin gereklerine uygun olarak huzurlu bir ortamda eğitim etkinliklerini yürütme, araştırma ve yayında dünya standartlarına ulaşma, saygın bir eğitim, bilim ve teknoloji üniversitesi olma çalışmalarına ayrı bir önem verilmektedir. Bu çalışmaları sistemli ve planlı yürütmek için “2013-2017 Dönemi Bartın Üniversitesi Stratejik Planı” hazırlanmıştır. Planda Üniversitemizin önümüzdeki beş yıl boyunca uygulayacağı stratejik amaçlar ve hedefler belirlenmiş, bunların nasıl gerçekleştirileceğine ilişkin faaliyetler sıralanmıştır. Ayrıca her birime düşen görevler, birimler arası eşgüdüm ve iş birliği yolları ile çalışanlar için önceliklerini belirleyecekleri referans noktaları verilmiştir.

Stratejik Plan çalışmalarını, yönetişim ilkesi kapsamında katılımcı ve çoğulcu bir yaklaşımla yürütmek, planın uygulanması ve başarılı olması için önemlidir. Bu nedenle Üniversitemizin misyon ve vizyonunu belirleme, güçlü ve zayıf yönlerini saptama, stratejik amaç ve hedeflerini oluşturma çalışmalarında katılımcılığa büyük önem verilmiştir. Bu çalışmalar sistemli ve bilimsel

esaslara uygun olarak yürütülmüş, üniversitemiz akademik ve idari personeli yanında üniversitemizle ilişkili olan kişi ya da kuruluşların görüş ve düşünceleri de alınmıştır. İç ve dış paydaşlarımıza yönelik memnuniyet araştırması sonuçlarına dayalı olarak stratejik planlama süreci oluşturulmuştur.

Bu çalışmalar sonunda hazırlanan stratejik planda “ülkemizin geleceğine yön veren bireyler yetiştirme” misyonu ile öğrencilerimiz bütün eğitim etkinliklerinin merkezine yerleştirilmiştir. Kişiye saygı, sosyal sorumluluk, yenilik ve dinamizm, zihinsel gelişmişlik, iş birliği yapma, bilimsel üretkenlik, dünyaya açılma ve farklılık gibi temel değerler ön plana alınmıştır. Örgün ve uzaktan eğitim programlarını çağdaş bilim anlayışına göre etkili ve verimli yürütme, personelin mesleki gelişimini sürdürme, Bartın ili ve çevresi başta olmak üzere Türkiye'nin kültürel, ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunma, “yeşil kampüs”e sahip saygın bir eğitim, bilim ve teknoloji üniversitesi olma vizyonu benimsenmiştir.

Stratejik Planlamanın ikinci ve en önemli aşaması, hazırlanan planı, hedef ve amaçlarına uygun olarak etkili ve verimli bir şekilde uygulamaktır. Bu nedenle akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimizden, Planın uygulanma sürecine de aktif olarak katılmaları ve destek vermeleri beklenmektedir. “2013-2017 Bartın Üniversitesi Stratejik Planı”nın uygulama aşamasındaki bu katılımcı desteği, Planın başarısını artıracağı gibi, üniversitemizin daha da güçlenmesine katkı sağlayacaktır.

Geleceğin güçlü üniversitesi olma çalışmalarımıza rehberlik edecek Planı, kamuoyunun bilgisi ve takdirine sunarken, hazırlanmasında emeği geçen Stratejik Plan Hazırlama Komisyonuna, akademik ve idari personelimize, kamu, özel sektör, meslek örgütleri ile sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ederim.


Bartın Üniversitesi 2013-2017 Dönemi Stratejik Planı

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
gs'li 7 yıl önce

helal