Bartın Üniversitesi Atatürk’ü Andı

Bartın Üniversitesinde ebediyete intikalinin 75. yılında Mustafa Kemal Atatürk’ü anma programı düzenlendi. Saat 9:05’te saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Güneş tarafından “ Atatürk’ten Günümüze Eğitim Alanındaki Gelişmeler” konulu konferans verildi. Konferansın açılış konuşmasını yapan Bartın Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Azize Toper Kaygın, “Ülkesine ve milletine bağlılığı ile bütün dünyanın saygısını kazanmış bir deha, örnek insan, örnek devlet adamı, örnek kahraman komutan.. Ne büyük onurdur ki kendisinden bahsettiğimiz bu insan bizim atamız, kendisine Atatürk adını verdiğimiz Mustafa Kemal Atatürk’ Tür. İngiltere’den David L’lyod George “Yüzyıllar nadir olarak dahi yetiştirir. Şu talihsizliğimize bakın ki, o büyük dahi çağımızda Türk Milletine nasip oldu.” demiştir. Bir başka örnek Fransa’dan.. I’llustration Dergisi “Tarih çok büyükler gördü. İskenderleri, Napolyonlar, Washingtonları gördü. Ancak yirminci yüzyılda büyüklük rekorunu, Atatürk, bir Türk oğlu kırdı” diye yazmıştır. “Ya İstiklal, ya ölüm” diyerek bağımsızlık savaşımız olan İstiklal Savaşımızın parolasını belirleyen, savaşın kazanılmasından sonra ise Cumhuriyetimizi kuran ve yine durmayan devrimler, reformlar yapmak suretiyle müreffeh bir toplum haline ulaşmamız için uğraşan büyük önder M. Kemal Atatürk’ü, şehitlerimizi ve gazilerimizi gururla, şükranla ve rahmetle anıyorum. “ diye konuştu.

Atatürk hep zihinsel gelişmeye ağırlık verdi.

Daha sonra konuşan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Güneş, 1900’lü yılarda eğitimde, çoğu ülkede eğitim de davranışçı yaklaşım uygulandı, bu yaklaşım öğrencinin gözle görülen davranışlarını değiştirmeyi amaçlar, zihinle ilgilenmez, öğrencinin düşünme, anlama, sorgulama, analiz, sentez, değerlendirme gibi zihinsel becerileri üzerinde durmaz. dedi. Atatürk’ün bu yaklaşımı benimsemediğini belirten Güneş, “Atatürk hep zihinsel gelişmeye ağırlık verdi. Konuşmalarında gençlerin dil, zihinsel ve duygusal yönden geliştirilmeleri gerektiğini vurguladı.” diye konuştu.

Dünya bugüne kadar bir cumhurbaşkanının elinde tebeşir halka okuma yazma öğrettiğini görmedi

Atatürk yeni Türk alfabelerini öğretmek için yurt gezilerine çıktığını belirten Güneş, “ Bir İngiliz Gazetesinde Atatürk’ün yurt gezilerinin ‘Türkler topyekün bir kültür seferberliği başlattılar. Mustafa Kemal il il, kasaba kasaba dolaşarak elinde tebeşir, tahta başında bakkala, kasaba, işçiye, erkeğe, kadına okuma yazma öğretiyor…Dünya bugüne kadar bir cumhurbaşkanının elinde tebeşir halka okuma yazma öğrettiğini görmedi’ diye anlatılıyor.” dedi.

Papaz Nicole tarafından geliştirilen fiş ezberleme yöntemi Atatürk döneminde benimsenmemiştir.

Atatürk’ün ilk okuma yazma öğretiminde ses ve harf yönteminin uygulandığını cümle yönteminin kullanılmadığını belirten Prof. Dr. Güneş, “18. Yüzyılda Papaz Nicole tarafından geliştirilen ve Ortodoks Global Yönetimi olarak bilinen fiş cümleleri ezberletme yöntemine 1924-1926-1934-1936 eğitim programlarında yer verilmemiştir. Daha sonraki programlarda yer almış ve 2004 yılına kadar devam etmiştir.” diye konuştu.

Eğer dünya tek dile doğru giderse bu durudan önce zihinlerimiz etkilenecektir.

Güneş, Atatürk’ün Türkçe’nin diğer dillere göre çeşitli üstünlüklere sahip olduğunu belirterek “ Prof. Dr. Gisela Klann’ın yaptığı araştırmaya göre Türk çocukları 2-3 yaşına kadar dil bilgisi kurallarına uygun konuşmaktadır. Alman çocukları ise 4-5 yaşlarında dil bilgisi kurallarına haki olabilmektedir. Arap çocuklarının ise dil bilgisi açısından doğru konuşmalarının yaklaşık 12 yıl sürdüğünü açıklamıştır.” dedi. Günümüz araştırmalarının Türkçenin beynin işleyişine uygun olduğunu, kolay öğrenildiğini ve zihinsel becerileri geliştirdiğini söyleyen Güneş, “ İngilizce artık çoğu ülkede yabancı dil olmaktan çıkmış yerli dil olmuştur. Eğer dünya tek dile doğru giderse bu durudan önce zihinlerimiz etkilenecektir.” dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Deniz/Afo 5 yıl önce

bartin universitesi andi. bartin.info andi mi? (editor notu: andi)

Avatar
Mahinur 5 yıl önce

bartın üniversitesinde atatürkçü düşünce topluluğu neden yok.bartın info andi' mi diye soran arkadaşa soruyorum