Bartın Üniversitesi BESYO'dan Bir İlk

Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Murat KUL ve Müdür Yardımcısı Öğretim Görevlisi Dr. Mutlu TÜRKMEN’ in girişimleri sonucunda üyelik süreci tamamlanmış ve yasal gerekli izinler ve onaylar alınmıştır. Bartın Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulumuz; UNESCO, Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Spor Hekimliği gibi uluslararası çalışma ortakları bulunan ICSSPE’YE üyeliğe kabul edilmiştir. Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Murat KUL “Ülkemiz ve Bartın Üniversitesi adına gurur verici bir durum. Ulusal ve uluslararası iletişimi ve işbirliğini arttırarak daha kalıcı ve güzel çalışmalar yapmayı düşünüyoruz, ICSSPE’YE üyeliğimiz Üniversitemize ve Yüksekokulumuza hayırlı olsun” açıklamasını yaptı.

ICSSPE- Uluslararası Spor Bilimleri ve Beden Eğitimi Konseyi nedir?

Uluslararası Spor Bilimleri ve Beden Eğitimi Konseyi 1958 yılında Paris’te kurulmuştur. Konsey ilk olarak “Uluslararası Spor ve Beden Eğitimi Konseyi adıyla kurulmuş fakat 1982 yılı itibariyle “Spor Bilimleri” olarak değişiklik yapılmıştır. Kurucular spor alanları, spor bilimi ve beden eğitimi arasında gittikçe büyüyen bir boşluk olduğunu fark ettiler ve bu alanlar arasındaki bağı güçlendirmek ve daha kapsamlı bir perspektif geliştirmek istediler. Bugün Konsey kendisini hedefleri, yapısı, üyeliği ve barındırdığı bölümlerle seçkin bir bilimsel profili olan bir kurum olarak ifade etmektedir.

Konseyin temel amacı spor bilimleri alanındaki bulguların tanıtılması ve yaygınlaştırılması ve bunların kültürel ve eğitim bağlamlarında pratikte uygulanmasında uluslararası bir “şemsiye” kurum olarak çalışmaktır ve spor ve beden eğitiminin doğasında var olan insani değerlerin farkındalığının geliştirilmesine, fiziksel faaliyetlerin geliştirilmesine, beden eğitimi ve sporun tüm ülkelerde iyi bir yere getirilmesine katkıda bulunmayı hedefler.

Bu şekilde de spor etiğinin oluşmasına ve insanlar arasında barış ve anlayışın geliştirilmesine katkı sağlar.

Uluslar arası bir kurum olarak, ICSSPE gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki farkların azaltılması ve farklı ülkelerdeki farklı kurum ve bilim adamları arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi için çaba göstermektedir.

ICSSPE’in Temel Hedefleri:

• Spor bilimleri alanında uluslar arası işbirliğinin desteklenmesi

• Beden eğitimi ve spor alanında dünya çapında bilimsel araştırmaların tanıtılması, teşvik edilmesi ve koordinasyonu ve sonuçlarının çeşitli spor dallarında kullanılmasının sağlanması

• Özellikle gelişmekte olan ülkeler olmak üzere, spor alanındaki bilimsel bilgi ve pratik deneyimlere ilgili tüm ulusal ve uluslar arası kurum ve kuruluşların erişimini mümkün kılmak

• Çeşitli branşlar arasında entegrasyonu desteklerken aynı zamanda spor bilimlerinde ayrımlaşmayı da sağlama

Şuanda dünya çapında 60’ın üzerinde ülkeden yaklaşık 300 kurum ve kuruluş ICSSPE üyesi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.