Bartın Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Kitap
Ekonomik Kalkınma ve Dış Finansman Demokrat Parti Ekonomisi

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdullah Takım tarafından "Ekonomik Kalkınma ve Dış Finansman Demokrat Parti Ekonomisi" adlı kitap yayımlandı.

Bartın Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdullah Takım tarafından "Ekonomik Kalkınma ve Dış Finansman Demokrat Parti Ekonomisi" adlı kitap yayımlandı. İktidara gelişi kadar, on yıllık iktidarı döneminde uyguladığı politikalar ve iktidardan ayrılışı, sonraki dönemlerde büyük ilgi çeken Demokrat Parti'nin ekonomik yönü çalışmaya konu oldu. Ekonomide, siyasette, akademik çevrelerde ve günlük hayatta güncelliğini yitirmeyen Demokrat Parti döneminin ekonomik politikaları ve sonuçlarının incelendiği çalışmada, temel makro ekonomik göstergeler yoluyla dönemin özellikleri ortaya koyuluyor. Ayrıca Demokrat Partinin parti programında ve hükümet programlarında ki ekonomik görüşleri, Demokrat Parti döneminin ilk yıllarında yaşanan yüksek büyüme döneminin ardından, ekonomiyi istikrar programına götüren koşullar tartışılıyor. Türkiye'nin yarım asırlık Avrupa Birliği macerasının başlangıcını oluşturan, tam üyelik başvurusunun bu dönemde yapılmış olması nedeniyle  'Türkiye'nin Avrupa Birliği Üyeliği' ayrı bir başlık halinde inceleniyor.

Endülüs'te Hisbe Teşkilatı

Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Hizmetli'nin "Endülüs'te Hisbe Teşkilatı" adlı kitabı Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları tarafından yayımlandı

Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Hizmetli'nin "Endülüs'te Hisbe Teşkilatı" adlı kitabı Türkiye Diyanet Vakfı Tayınları tarafından yayımlandı. İslam'ın 'iyiliği emir kötülükten sakındırma' ilkesi doğrultusunda genel ahlak ve kamu düzenini koruma faaliyeti olan Hisbe, Hz. Peygamber döneminde başlamış olup zamanla Müslüman toplumun büyümesine paralel olarak gelişimini sürdürdü.  Diğer Müslüman devletlerde olduğu gibi fetihle birlikte Endülüs'te hisbe faaliyeti başladı. Endülüs Hisbe teşiklatı'nı yürütmekle görevli olan muhtesibin görev alanını pazarlar ve oralardaki her türlü faaliyet ile belediye hizmetlerinin denetimi ve genel ahlak kurallarına riayetin sağlanması olarak sıralamamız mümkündür. Bu yüzden, şehirdeki ekonomik, sosyal ve kültürel hayat gibi çok geniş bir alanı kontrol etmekte olan muhtesib kimi yazarlarca ortacağ İslam şehirlerinin en renkli şahsiyeti olarak nitelendirilmiş. Endülüs'te tek bir kurum eliyle yürütülen bu muazzam faaliyetlerin denetimi için günümüzde çok sayıda kurum ve kuruluşun görevlendirildiği dikkate alındığında muhtesibin görevinin önemi daha iyi anlaşılır.  Yard. Doç. Dr. Mustafa Hizmetli bu eserinde Endülüs örneğinden yola çıkarak bir İslam kurumu olan Hisbe Teşkilatı'nın görev ve faaliyet alanını başarıyla ortaya koyuyor.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.