Bartın Üniversitesi'nde YERLİ SOSYOLOJİ Konuşuldu

Bartın Üniversitesi Sosyoloji Kulübü tarafından "Türkiye'de Yerli Sosyoloji" konulu konferans düzenlendi. Konferansın konuşmacısı Sakarya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sami Şener, “Türkiye’deki sosyal düşünce ve sosyolojik metodolojiyi İslam ve geleneksel değerlerden uzak tutmak, mümkün değildir. Özellikle, pozitivist değil de, değerlere dayalı bir sosyoloji oluşturmak istiyorsak. İslam düşünce tarihi, bu dinin yaşadığı coğrafyada bilinmesi, sosyal bilimlerin yeni bir dinamizme kavuşması açısından önem taşımaktadır. Böylece, bu medeniyetin insanları; hangi problemleri hangi bilgi kaynakları ve metotları ile çözebildiklerini öğrenme imkânı bulacaklardır.” dedi.

Batı sosyolojisinin basmakalıp kavramlarını dilimize çevirip tekrar etmek, bize hiçbir şey kazandırmamıştır

Bazı sosyal bilimcilerin, batı’nın metod ve çalışma alanlarını, “değişmez” kabul edip, farklı görüş sunanlara karşı duygusal ve bilim dışı tutumlara girmeye kalkışmasının, Türkiye’deki sosyal bilim alanındaki dogmatikliği ve kendine güven eksikliğini de gözler önüne serdiğini belirten Şener, “Eksik ve yanlış batılılaşma çabaları, bizim kendimize olan güven duygumuzu ve tarihi birikimimizi göz ardı etmemizin ve kendi değer dünyamızı, batı’da olduğu gibi hayat dışına atmamızın sonucu idi. Burada yapılması gereken şey, kendi sosyal yapımızı, gelenek ve kültürümüze uygun bir değişimi «kendi sosyal dinamiklerimiz içinde» yapabilmekti. Bunu yaparken de, Batının bilgisini, kendi değer sistemlerimiz içinde yorumlamak ve kendi kültür ve yaşama felsefemize ters gelmeyecek bir boyutta gerçekleştirmekti. Ama, bu olamadı. Ondokuzuncu yüzyıl sanayileşmiş Avrupa toplumunun ve yirminci yüzyılın ilk yarısındaki maddeci, emperyalist çözümlenmesinden elde edilen Batı sosyolojisinin basmakalıp kavramlarını dilimize çevirip tekrar etmek, bize hiçbir şey kazandırmamıştır. Zira, bu kavramların bizim sosyal hayatımızla büyük ölçüde ilgisi yoktur.” diye konuştu.

Batı Sosyolojisi'ndeki fikirleri İslâm dünyasına ithal edebilmek son derece güçtür

Prof. Dr. Sami Şener, Sosyolojinin yaygın bir disiplin olarak Batı'da ortaya çıkışından beri, sosyoloji'de “sosyal zaman”a bağlanmış olan menkıbelerin, devrelerin ve manaların batılı olduğunu, belirterek “İslâm tarihi, batı tarihinden belirli surette farklar gösterdiğinden, Batı Sosyolojisi'ndeki fikirleri İslâm dünyasına ithal edebilmek son derece güçtür. Sosyoloji, kendi kültürel ve beşerî malzemelerini tamamen toplamadan metod ve muhteva konusunda kesin sınırlar çizmemeli ve orijinal yapısını acele bir şekilde belirlememelidir. Biz, kendi toplumumuzda ortaya çıkan, kendi toplumsal yapımızın niteliğine, kendi manevî yapımıza, toplumsal davranış kalıplarımıza ve gerçeklerimize denk düşen değerleri, münasebetleri ve fertlerimizin bütün bu değerlere, münasebetlere karşı gösterdikleri psikolojik tepkileri incelemeliyiz. İslâm medeniyeti içerisinde dengeli bir toplum tipi ve insana bakış tarzı açısından, başarılı bir dönem arkada bırakılmıştır. Batı araştırmalarında yer alan “kısıtlı alan”lar gerçeği, sosyal çalışma konu ve perspektiflerini belirleyici bir noktaya ulaşmamalıdır. Batılı araştırmacıların bulgularını bir “veri” olarak kabul ederken, kendimize ait verileri de işin içerisine katmak durumundayız.” diye konuştu.

Konferansa Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmet Emre, Eğiti Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Çetin Semerci, Sosyoloji Bölümü Başkanı Yrd. Doç.Dr. Ali Öztürk, Genel Sekreter Vekili Erturan Asiloğulları katıldı.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
islam 5 yıl önce

toplumlarında sosyoloji ve felsefe biliminin ne kadar ilerlediğini gözlerimizle görüyoruz... islam coğrafyasının bu bilimlere ne kadar önem verdiğini de... sosyoloji insan odaklıdır... neresinden tutarsanız insana verilen değere ulaşırsınız... islam coğrafyasında ise neresinden tutarsanız kana, baskıya, şiddete ve ölüme bulaşırsınız... demek ki islam sosyolojisi başarılı olamamıştır...

Avatar
saçma @islam 5 yıl önce

sosyoloji ile kan ve göz yaşını bir tutmak ne derece doğrudur? ki gel gelelim bu ülkelerdeki kötü şartların sorumlusu da yine batıdır. kapitalist sisteme entegre olmayan ve entegre olmakta zorluk çıkaran islam coğrafyası kapitalistler tarafından bu hale getirilmiştir. türkiye kapitalizme entegre olduğundan bir sorun yaşamıyoruz.

Avatar
saçma olan @saçma 5 yıl önce

islamın felsefesi yahut sosyolojisi değil. kapitalizme entegre olunması. bu hutbeyi veren hoca antikapitalistmi asla değil. islam coğrafyası madem islami sosoyoloji ve felsefe ile yönetiliyor neden kapitalizmi seçiyor. batı düşmansa batıyıu suçlamak saçma. adam düşmanlığın gereğini yapıp içine sızıyor. sen zayıfsan ve batının silahı ile batıyla mücadele edemiyorsan kli bu silah bilimdir, ilimdir, teknolojidir, her zaman küçük şeylerde boğulmaya saçla sakalla recmle vs uğraşmaya mahkum olursun... bugün islam coğrafyasında antikapitalist bir tane ülke var mı? yahut lideri kapitalist ülkelere karşı dim dik duran yahut din adamları kapitalizme karşı savaşan. yok. peki gelelim ülkemize. bugün abd için dua edenler dünya gemisinin kaptanı abd dir ne diyorsa doğrudur diyenler nur cemaati ve iktidar değil midir? ya bu kendini dindar sayanlar islama ihanet ediyor ya da islam kapitalizmle dost... böyle durumda hocanın antikapitalist tutum içine girmemesi tutarsızlık değil midir?