Bartın Üniversitesi'nde Yüzyılın Sorunları Konuşuldu

Bartın Üniversitesi Sosyoloji Kulübü tarafından “Yüzyılın Sorunları ve Sosyoloji-2” konulu sempozyumu düzenlendi. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Sosyoloji Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ali Öztürk, “Sosyoloji yeni bir bölüm, henüz iki yılımızı doldurmadık genç bir bölümümüz. Sosyoloji de genç bir bilim. O gençlik dualitesinden dinamik bir düşünce ve süreç üreteceğimizi düşünüyorum. 20. yüzyıl derin sınıfsal ayrılıkların, derin toplumsal travmaların yaşandığı bir yüzyıl. Sanayileşmenin, çarpık kentleşmenin, büyük göçlerin, büyük varoşların oluştuğu bir çağ.” dedi.

20. Yüzyıl küreselleşen terör, ekonomik dengesizlik, açlık, sefalet, yoksulluk, gençlerin amaçsızlaşmasıdır

Daha sonra konuşan Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmet Emre, “Toplumlar da güç kaybedebilir, hasta olabilir. Birey için sorun, toplum için de sorun haline dönüştüğü zaman akut hale geliyor.” dedi. Yüzyıl içinde yaşanan sorunların bünyenin bütününü etkileyecek ve bugünden geleceğe miras bırakacak bir sorun mu olduğu yoksa o çağa özgü bir sorun olarak çokta genelleşmeden belli bir coğrafyaya hapsedilip edilmediği meselesi olduğunu belirten Emre, “20. Yüzyılın sorunları deyince küreselleşen terör, ekonomik dengesizlik, açlık, sefalet, yoksulluk, gençlerin amaçsızlaşması, kolektif kültürün amaçsızlık üzerine kurulması ve güçlü olma hissinin kendine yeter ve yaşam alanının daha istikrarlı, daha sağlıklı hale dönüşmesi gerekirken, güçlü olma hissini yayılmacı bir tutumla güçsüzler üzerinde belli bir tahakküme dönüşmesine yol açmasıdır.” diye konuştu.

Daha sonra konuşan Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, “Düşünce adamlarının, sanat adamlarının aynı zamanda politikacılarında hedeflerinin daha yaşanır bir yere getirmek dünyayı daha güzel kılmaktır. Yani insanın gerçekten bu olumlu olgunun dışında kalması insanın tabiatının aykırıdır. Burada zannediyorum fikir adamlarının, felsefecilerinin, sosyologların, psikologlarının, romancıların, şairlerin eserlerinde vurgulanmış olan insani değerlerinin daha da öne çıkararak yaşanması, kişileştirilmesi gibi sorunlar karşı karşıyayız. O bakımdan benin kanaatimce bugüne kadar yaşadığımız tecrübeler ile geldiğimiz nokta da bende oluşan fikir, bir medeniyetin değeri ürettiği teknoloji ile ölçülebilir ama teknoloji o medeniyetin değerini ölçmede gerçekten yetersiz kalabilecek kriterlerden bir tanesidir.” dedi.

İki süren sempozyumun ilk gününde Yıldız Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü Prof. Dr. Neşet Toku’nun “ Siyasal Meşruiyet ve İnsan Hakları Öğretici” konulu konferansı ile başladı. Sempozyum daha sonra “ Tarih ve Toplum Tartışmaları” ile devam etti. Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmet Emre’nin oturum Başkanlığında gerçekleşen oturumda; İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünden Prof. Dr. Ertan Eğribel’in “1000 yıllık Mesele-Türk Kimliği”, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünden Prof. Dr. Ufuk Özcan’ın “1492: Yeni Kıtanın keşfi ve Günümüze Yansımaları”, Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden Prof. Dr. Fuat Aydın’ın “ Romanlaşan Hıristiyanlık ve Günümüzde Yansımaları” ve Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Ali Öztürk’ün “Medeniyet Tartışmaları ve Sosyolojinin İmkanları” konuları yer aldı.

Sempozyumun ikinci günü “Toplumsal dönüşüm ve yeni arayışlar konulu oturum ile başladı. Yrd. Doç. Dr. Ali Öztürk’ün başkanlık ettiği oturumda Doç. Dr. Hür Mahmut YÜCER: “Türkiye’de Tasavvuf ve Tarikat Serencamı ve Yeni Yöntem Araştırmaları”, Yrd. Doç. Dr. Abdulkadir Oğrak: “Arap Baharı ve Çağdaş Dini Hareketler”, Yrd. Doç. Dr. Sinan Yılmaz: “Modern Dönemde Aile Araştırmalarına Genel Bir Bakış”, Yrd. Doç. Dr. İbrahim Yenen: “Yüzyılımızda Sinema ve Toplum İlişkisi” konulu konuşma yaptı.

“Toplumsal Gerçeklik ve Teorinin Krizi” konulu oturuma ise Bartın Üniversitesi İİBF Dekanı Prof. Dr. İsmail Ceritli başkanlık etti. Oturumda Prof. Dr. İsmet Emre “Bartın Üniversitesi: Postmodern Sürecin Sosyolojisi”, H. Mustafa Açıköz, “21.yy ve Düşüncenin Krizi”, Recep Tezgel: “Kırsalın Dönüşümü ve Sosyolog İstihdamı”, Yrd. Doç. Dr. Alper Karslı: “Bireysel ve Toplumsal Gerçekliğin İnşası ve Biçimlendirilmesinde Davranış Bilimlerinin Aracı Rolü” konulu konuşmalarının ardından sempozyum sona erdi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Bartın Üniversitesi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.