Bartın Üniversitesi'nden başarılı bir sempozyum

Bartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen "Lisansüstü Eğitimde Nitelik Sempozyumu" sona erdi. Sempozyum süresince eğitim bilimlerinde, sosyal bilimlerde ve fen bilimlerinde lisansüstü eğitim ve niteliğe ilişkin bildiriler sunuldu. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Güneş, "Lisansüstü eğitime ayrı bir önem verilmekte ve  bir  ülkenin gelişmişlik düzeyinin göstergesi olarak kabul edilmektedir. Son yıllarda yüksek lisans ve doktora derecesi, eğitim, tıp, ticaret, sanayi gibi  alanlarda işe girme veya  yükselme  koşulu  aranmaktadır. Bu durum lisansüstü eğitime olan ihtiyacı ve talebi giderek artırmaktadır. Alanda öğretim üyesi, öğrenci, eğitim programları ve uygulama yönüyle çeşitli sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunlar gelişmekte olan üniversitelerde daha fazla hissedilmektedir. Bu sorunları genel hatlarıyla saptamak, olası çözüm önerileri geliştirmek amacıyla bu toplantıyı gerçekleştirdik." dedi.

Sempozyumun 1. oturumuna Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan'ın başkanlık etti. Rektör Kaplan, " 3 yıllık bir Üniversitenin böylesine bir meseleyi gündem maddesi yapması son derece önemlidir. Çünkü lisansüstü eğitim Türkiye'nin ihtiyacı olan nitelikli insanı yetiştirmek amacını güder. Lisans öğretimi de bu işin temelini oluşturur. Lisans eğitiminiz ne kadar güçlü olursa lisansüstü eğitimin niteliği de o kadar güçlenir. " dedi.

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Güneş Eğitim Bilimlerinde Lisansüstü Eğitim ve Nitelik konulu, Bartın Üniversitesi Sosyal Bilimler Ensitütüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mahmut Bozan ile Kastamonu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Bilgin Ünal İbret Sosyal Bilimlerde Lisansüstü Eğitim ve Nitelik konulu bildirisini sundu.

Bartın Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Azize Toper Kaygın'ın başkanlığını yaptığı 2. oturumda ise Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selman Karayılmazlar, Mühendislik Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Galip SAİD, Kastamonu Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Ömer Küçük ile Bartın Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Sezgin Koray Gülsoy "Fen Bilimlerinde Lisansüstü Eğitim ve Nitelik" hakkında bildiri sundu.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İsimsiz 9 yıl önce

Söylenecek çok sözüm yok malum başarılı sempozyuma davet edilmedik. ögrencileri davet etmek için afiş assalar tamam ama bizleri böyle davet etmeye kalkarsanız oraya gelen olmaz