Bartın'da Bütün Eğlenceler İptal

Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen elim kaza nedeniyle Bartın Üniversitesi 5.Bahar Şenlikleri, Bartın Belediyesi Hıdırellez eğlenceleri iptal edildi çilek festival ertelendi.  19 Mayıs kutlamaları resmi törenler hariç iptal edildi.

MİLLİ YAS İLAN EDİLDİ

Başbakanlık tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle; "Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan ve aziz milletimizi hüzne boğan maden faciası nedeniyle Başbakanlık tarafından 13 Mayıs 2014 tarihinden itibaren ülkemizde üç günlük milli yas ilan edilmiştir. Yas alameti olarak bugün tüm yurtta ve dış temsilciliklerimizde bayraklar yarıya indirilecektir."

BARTIN'A DA ATEŞ DÜŞTÜ

SOMA'daki maden faciasında ağabeyi 28 yaşındaki Osman Özgün'ü kaybeden ve aynı ocakta çalışan 26 yaşındaki Şahin Özgün'ün, rahatsızlığı nedeniyle raporlu olması sonucu faciadan kurtulduğu ortaya çıktı. Ölüm madeninde çalışan ve cesetleri çıkarılan Osman Özgün ile kuzeni 42 yaşındaki Aydın Özgün'ün, Bartın'ın Hasankadı Beldesi'ndeki evlerine ateş düştü. İki kuzenin ölüm haberini ailelere jandarma ekipleri verdi. İki madencinin birinci derece yakınları cenazeleri teslim almak üzere Soma'ya giderken, diğer yakınları gözyaşı döktü. Faciada ağabeyi Osman Özgün'ü kaybeden Şahin Özgün'ün de aynı ocakta çalıştığı, ancak dün bacağındaki rahatsızlık nedeniyle raporlu olması üzerine faciadan kurtulduğu ortaya çıktı. Osman Özgün'ün fotoğraflarına bakarak gözyaşı döken yengesi Emine Özgün, "Bu kapıları kim açacak. Biz kimlerin yoluna bakacağız. Alçak boylu yavrum. Oğlumuzu kaybettik, evlatlarımızı kaybettik. Acımız çok büyük" dedi. Evli ve 2 çocuk babası Aydın Özgün'ün ise 1 yıl önce aynı maden ocağından emekliye ayrıldığı, ancak çocuklarını okutabilmek için aynı ocakta çalışmaya devam ettiği belirtildi. İki madencinin cenazelerinin yarın Hasankadı'da toprağa verileceği belirtildi. (Ayhan Acar / DHA)

VALİ VEKİLİ ALTIN'DAN TAZİYE MESAJI

Bartın Vali Vekili Osman ALTIN'ın Taziye Mesajı: 13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa'nın Soma İlçesinde meydana gelen ve tüm vatandaşlarımızı derinden üzen maden faciası sebebiyle Başbakanlığımızca üç günlük "Milli Yas" ilan edilmiştir. Milli Yas nedeniyle bugün tüm yurtta ve dış temsilciliklerimizde bayraklar yarıya indirilecektir. Ayrıca 19 Mayıs Gençlik Haftası kapsamında yapılması planlanan şenlikler de iptal edilmiştir. Yaşanan elim olayda hayatını kaybeden madenci kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralı madencilerimize acil şifalar diliyorum. Başta; hayatını kaybeden madenci kardeşlerimizin aileleri olmak üzere, tüm Bartınlı vatandaşlarımızın ve Milletimizin başı sağolsun.

BARTIN ÜNİVERSİTESİ 5.Bahar Şenlikleri İptal


Manisa’nın Soma ilçesinde çok sayıda vatandaşımızın yaşamını yitirmesine ve yaralanmasına neden olan elim kaza, tüm ülkemizi olduğu gibi Bartın Üniversitesi camiamızı da derinden üzmüştür. Bu nedenle üniversitemizin 5. Bahar Şenlikleri Üniversitemiz Senatosunun kararıyla iptal edilmiştir. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, yakınlarına başsağlığı, sabır ve metanet, yaralı madencilerimize acil şifalar diliyoruz. Bartın Üniversitesi Senatosu

TUNÇ’TAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Manisa’nın Soma ilçesinde özel bir maden ocağında meydana gelen yangında hayatını kaybeden madenciler için başsağlığı mesajı yayınladı. Milletvekili Tunç mesajında Soma’da meydana gelen elim maden kazası milletçe hepimizi derinden sarsmıştır, hayatını kaybeden Maden şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum, kurtarılmayı bekleyen madencilerimize de bir an önce ulaşılmasını temenni ediyor, yaralı madencilerimize de acil şifalar diliyorum.” Dedi. Milletvekili Yılmaz Tunç, Manisa’nın Soma ilçesinde özel bir maden ocağında meydana gelen yangında hayatını kaybeden madenciler için yayınladığı başsağlığı mesajında şunları söyledi: Manisa’nın Soma ilçesinde özel bir maden ocağında meydana gelen facia milletçe hepimizi derinden sarmıştır. Yerin yüzlerce metre altında ekmek parası için mücadele eden maden işçilerimizin ocakta meydana gelen yangın sonrasında hayatlarını kaybetmesi hepimizi büyük bir acıya boğmuştur. Devletimiz tüm imkanları ile ocakta mahsur kalan madencilerimizi çıkarmak için yoğun bir gayret göstermekte ancak zaman geçtikçe facianın boyutları üzüntümüzü daha da artırmaktadır. Hayatını kaybeden Maden şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum, kurtarılmayı bekleyen madencilerimize de bir an önce ulaşılmasını temenni ediyor, yaralı madencilerimize de acil şifalar diliyorum.”

AKIN “ACIMIZ ÇOK BÜYÜK”


Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen maden kazası dolayısıyla “Acımız çok büyük” dedi.Cemal Akın yayınladığı mesajında “Soma Kömür İşletmeleri’nde madende meydana gelen yangın sebebiyle yüzlerce madencinin hayatını kaybetmesi bizleri derinden üzmüştür. Maden bölgesinde yaşayan bizler, defalarca bölgemizde bu acıları yaşadık. Dün Soma’da meydana gelen maden kazasında ekmek davasına şehit düşen madencilerimize rahmet, acılı ailelerine ve çalışma arkadaşlarına başsağlığı, yaralanan madencilerimize de acil şifalar diliyorum. Halen kaza meydana gelen maden ocağında bulunan madencilerimize de sağ salim ulaşılabilmesini ümit ediyorum” dedi.

HIDRELLEZ EĞLENCELERİ İPTAL EDİLDİ, FESTİVAL ERTELENDİ

Belediye Başkanı Cemal Akın ayrıca, 18 Mayıs 2014 Pazar günü gerçekleştirilecek olan Hıdrellez Eğlenceleri’nin iptal edildiğini, 28 Mayıs – 2 Haziran 2014 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan 32. Bartın Kültür Sanat Turizm ve Çilek Festivali’nin ileriki bir tarihe ertelendiğini açıkladı.

YARIŞMALAR ETRELENDİ

Bartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanlığı tarafından düzenlenen yarışmalar ileriki bir tarihe ertelendi. Dekanlıktan yapılan açıklamada; "Manisa’nın Soma ilçesinde çok sayıda vatandaşımızın yaşamını yitirmesine ve yaralanmasına neden olan elim kaza, tüm ülkemizi olduğu gibi Bartın Üniversitesi camiamızı da derinden üzmüştür. Bu nedenle 2014 Ortaokullar Arası Okuma ve Anlama Becerileri Yarışması ve 2014 Ortaokullar Arası Matematik Yarışması Ödül Töreni Düzenleme Kurulları kararıyla ileri bir tarihe ertelenmiştir. Tarih daha sonra duyurulacaktır. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, yakınlarına başsağlığı, sabır ve metanet, yaralı madencilerimize acil şifalar diliyoruz." denildi.

MHP İL BAŞKANI SEZAİ BİLGİN'İN TAZİYE MESAJI

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bartın İl Başkanı Sezai Bilgin, Manisa’nın Soma İlçesi’ndeki maden ocağında meydana gelen kaza dolayısıyla bir taziye mesajı yayınladı.Bilgin mesajında „Türk Milleti olarak, Manisa’nın Soma İlçesi’nde özel bir maden ocağında trafo patlaması dolayısıyla çıktığı belirtilen yangın sonucunda hayatını kaybeden madenci kardeşlerimizin derin ve tarifi imkânsız üzüntüsü içerisindeyiz. Bu acı olay, son yılların en korkunç, en kahredici olayıdır. Şuan en büyük arzumuz ve dileğimiz halen toprak altında mahsur olan işçilerimizin sağ-salim kurtarılmaları, sevdikleriyle ve sevenleriyle kavuşmalarıdır. Hepimizi göz yaşına ve mateme boğan bu faciada hayatlarını kaybeden madenci kardeşlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, çalışma arkadaşlarına ve Türk milletine sabır ve başsağlığı diliyorum. Yaralı olarak kurtarılan işçi kardeşlerimize de geçmiş olsun dileklerimle birlikte acil şifalar temenni ediyorum“ dedi.

TİMUR'DAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI


Amasra Belediye Başkanı M.Emin Timur Soma İlçesinde Maden Ocağında Meydana Gelen Patlama Nedeniyle Başsağlığı Mesajı Yayınladı. Amasra Belediye Başkanı M.Emin Timur "Manisa’nın Soma ilçesinde maden ocağında meydana gelen patlama nedeniyle çok sayıda maden işçisinin hayatını kaybettiğini, yine çok sayıda madencimizin de maden ocağında mahsur kaldığını büyük üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Kazada hayatını kaybeden madencilerimize Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralı madencilerimize geçmiş olsun dilerken, devam eden çalışmalar sonucu, ocakta mahsur kalan maden işçilerimizin sağsalim kurtarılmasını diliyoruz."dedi.

KARAMAN: Hiç bir cümle onların acılarını, dindirmeye yetmez

Kozcağız Belediye Başkanı Mustafa Karaman yayınladığı başsağlığ mesajında; "Ailelerinin geçimini sağlamak, zor şartlarda çalışarak helal rızkı kömür karasında arayan madencilerimizin Soma’da geçirdiği iş kazası sonucu hayatını kaybedenleri, rahmetle anıyor, Ailelerine ve Milletimize başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Hiç bir cümle onların acılarını, dindirmeye yetmez. Dilimizde Dua, Gözümüzde yaş onların acısına ortak olmaktan başka elimizden bir şey gelmiyor. Yaralı vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, acil şifalar diliyor, geride kalan ve hala ulaşılamayan kardeşlerimize sağ salim ulaşılmasını yürekten temenni ediyorum." Allah Soma’da Bulunan Kardeşlerimizin yardımcısı olsun. Üzüntülerini ve Acılarını içtenlikle paylaşıyor, Allah böyle acıları bir daha yaşatmasın" dedi.

DURSUN'DAN BAŞSAĞLIĞI

Bartın İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun yayınladığı başsağlığı mesajında ; "Soma'da maden ocağında meydana gelen patlamada hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, tüm Türkiye’ye, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara ise acil şifalar dilerim. Bu tür acıların bir daha yaşanmamasını temenni eder, kurtarma işlemlerinin olumlu sonuçlanmasını, işçilerimizin sağ salim kurtarılmasını diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. " dedi

Bartın U13 Liginde maçlar ertelendi

U 13 Liginde oynanması gereken 5.hafta karşılaşmaları Soma’da yaşanan facia nedeniyle ertelendiği açıklandı. Futbol İl Temsilcisi Yüksel Tekin, yaptığı açıklamada 14 ve 15 Mayıs tarihinde oynanacak U13 Liginde ki maçların ertelendiğini söyledi.

YURTBAY'DAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Saadet Partisi Bartın İl Başkanı Ünal Yurtbay, Türkiye'yi yasa boğan faciadan hemen sonra yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: "Manisa Soma’da bulunan kömür ocağında trafo patlaması nedeniyle çıkan yangın sonucu elim bir kaza yaşanmıştır. Sonuçları ağır olan bu kaza tüm Türkiye’yi yasa boğmuştur. Ölenlerin ve yaralıların haricinde mahsur kalan işçilerimizin de sağ salim kurtulması en büyük duamızdır. Cenab-ı Allah milletimizi her türlü felaketten korusun. Soma'daki facia hepimizi derinden üzmüştür. Hayatını kaybeden işçilerimize Cenab-ı Allah'tan rahmet, milletimize ve ailelerine sabır dilerim. Yaralı işçilerimize acil şifalar dilerim."

GAZETECİLER DERNEĞİ’NDEN TAZİYE MESAJI: SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ

Bartın Gerçek Gazeteciler Derneği Başkanı Süleyman Karaman, Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciasında hayatını kaybeden madenciler için taziye mesajı yayınladı. Yaşanan faciayı kelimelerle ifade etmenin mümkün olmadığını belirten Karaman mesajında şöyle dedi: "Millet olarak sözün bittiği yerdeyiz. Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciasında maalesef yüzlerce işçimiz hayatını kaybetti. Tüm Türkiye’yi yasa boğan Soma’daki maden faciasında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, acılı ailelerine ve acıyı yüreğinde hisseden tüm halkımıza başsağlığı ve sabır diliyorum. Her şey kudret sahibi rabbimizin elindedir. Dualarımız yeraltında mahsur kalan madencilerimiz içindir. Onların sağ salim kurtulması en büyük temennimizdir. Rabbim bizi millet olarak bu tür acı olaylarla imtihan etmesin. Milletimizin başı sağ olsun.’’

ARSLAN'DAN TAZİYE

AK Parti Bartın İl Başkanı Yaşar Arslan ;Soma Kömür İşletmeleri'nde meydana gelen kazaya ilişkin yazılı bir başsağlığı mesajı yayımladı. Arslan açıklamasında şu ifadelere yer verdi: Manisa ili Soma İlçesi Kömür İşletmeleri'nde meydana gelen kazada yüzlerce işçi hayatını kaybetmiş, Çok sayıda işçimiz yaralı olarak kurtarılmış ve yine yüzlerce işçi de kömür ocağında mahsur kalmıştır. Yaşanan bu facia; ülkemizi, teşkilatımı derin bir üzüntüye boğmuştur.  Acıların son bulması amacıyla gerekli çalışmaların biran önce güzel haberlerle sonuçlandırılmasını temenni ediyor, ocakta mahsur kalan işçilerimizin en kısa sürede sağ salim kurtarılarak sevenlerine kavuşturulmasını dilerken kazada hayatlarını kaybederek ahirete göçen madenci kardeşlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine, sevenlerine ve milletimize sabırlar diliyorum.

BAKİAD: MADEN İŞÇİLERİMİZİN ÖLÜMÜNDEN BÜYÜK ÜZÜNTÜ DUYUYORUZ, MİLLETİMİZİN BAŞI SAĞOLSUN!

Bartın Aktif İşadamları Derneği’nden(BAKİAD) Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen maden faciası ile ilgili taziye ve geçmiş olsun mesajı yayınlandı.  Yapılan açıklamada, “Soma ilçemizde yaşanan elim maden kazası nedeniyle derin bir hüzün içindeyiz. Dünyanın en zor mesleklerinden birini icra eden çok sayıda maden işçimizin hayatını kaybetmiş olmasından büyük üzüntü duyuyoruz.” denildi. Ayrıca şu ifadelere yer verildi: “Cenab-ı Allah’tan hayatını kaybeden tüm maden işçisi kardeşlerimize rahmet, geride kalan aileleri ve yakınlarına sabır, yaralı olarak kurtulanlara da acil şifalar diliyoruz. Tüm Türkiye gibi halen yer altında bulunan işçilerimizin sağ olarak kurtarılmaları için dua ediyoruz. Milletimizin başı sağ olsun”

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandas 6 yıl önce

Cok. Uzgunuz acımız buyuk hepımızınbası sagolsun allah sabır versın