Bölge İdare Mahkemesi Yürütmeyi Durdurdu

BARTIN'da, bir proje kapsamında gittiği Portekiz'de öğrencileriyle hazırladıkları pankartlarla fotoğraf çektirip bunları sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta paylaşarak Gezi Parkı eylemlerine destek verdiği gerekçesiyle meslekten men edilen Sabahat POLAT'ın Zonguldak Bölge İdare Mahkemesi’ne yürütmenin durdurulması istemiyle açtığı dava sonuçlandı.

Eğitim-Sen'in basın açıklaması:

SEBAHAT POLAT DAVASINDA YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI

Bartın Kız Meslek Lisesi öğretmeni üyelerimiz Sabahat POLAT ve Aysun İLERİLER, öğrencileri ile birlikte öğrencilerinin gönüllük temelinde hazırladıkları özgürlük ve demokrasi talep eden afişlerle ‘gezi direnişine’ destek vermek amacıyla, fotoğraf çektirmişlerdir. Bu fotoğrafları bireysel facebook sayfalarında yayınlamışlardır.

Bartın İl Milli Eğitim Müdürlüğü ifade özgürlüğünü yok sayarak; “Gezi Eylemlerine” destek vermeyi suç saymış, üyelerimiz için meslekten men cezası vermişti. Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu da bu cezayı onaylayınca arkadaşlarımız meslekten men edilmişti.

Eğitim Sen Bartın Şubesi olarak bu hukuk dışı keyfi uygulamayı, Kız Meslek Lisesi önünde, Genel Merkez Yöneticimizin de katılımıyla kitlesel olarak protesto ettik. Eğitim Sen Genel Merkez avukatlarımız, üyelerimiz Sebahat POLAT ve Aysun İLERİLER’in dava dosyalarını hazırlayıp Zonguldak Bölge İdare Mahkemesi’ne yürütmenin durdurulması istemiyle dava açtılar.

13.06.2014 tarihinde Sabahat POLAT arkadaşımız için oybirliği ile karara bağlanan dava dosyası; “hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğurabileceği 2577 sayılı kanunun 27. Maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütmenin durdurulmasına, kararın tebliğ tarihini izleyen 7 gün içerisinde Zonguldak Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz yolu açık olmak üzere, 13/06/2014 tarihinde oybirliği ile karar verildi” kararıyla karara bağlandı. Hak yerini buldu.

Üyemiz Aysun İLERİLER’in davası devam etmektedir. Aynı sevindirici kararın Aysun öğretmenimiz için de çıkmasını bekliyoruz.

Herkes şunu çok iyi bilmelidir ki, özgür, demokratik, bilimsel, laik eğitim mücadelesi veren Eğitim Sen, zulme ve zorbalığa karşı çıkan Eğitim Sen, yüzyıllık mücadele deneyimiyle buralara gelmiştir. Bizler “Hak verilmez, alınır” şiarıyla bilimsel, demokratik, laik ve anadilde eğitim mücadelemizi sürdürmekteyiz. Bundan önce nasıl hiçbir üyemizi sahipsiz bırakmamışsak bundan sonra da sahipsiz bırakmayacağız.

İsmet İPCİ
Eğitim Sen Bartın Şube Başkanı

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ağzınız ne güzel laf yapıyor. 6 yıl önce

valla duyan da sizi hayranlıkla dinleyecek, ö öğretmenler hükümetin bütçesiyle yurt dışına gidiyor, orada hükümet karşıtı bir eyleme öğrencileri de vesile ediyor. ben olsam öğrenci velileri olarak öğretmenleri bir de bu nedenden dolayı mahkemeye verirdim. yok adaletsizlikmiş, yok özgürlükmüş yesinler sizin savunmanızı. bu öğretmenlerin kesinlikle okula dönmemesi gerekiyor, o kadar.

Avatar
hımmm 6 yıl önce

laik eğitim nasıl oluyor acaba.sendika bizi bu konuda bir aydınlatsa.