Çakır'dan Yurt Çağrısı

Sayın Üyelerimiz ve Bartın Kamuoyu

Son dönemde ilimiz gündeminde çok yer alan konulardan biri olan yurt mevzusunda bir açıklama yapmanın doğru olacağı kanaatine vardık.
İlimizin sosyo ekonomik açıdan gelişimine en büyük destek Bartın Üniversitemiz büyümesi olarak görülmektedir. Dolayısıyla üniversitemiz büyüdükçe gelen öğrenci sayısı artmakta, öğrenci sayısı artıkça da yurt sorunu hâsıl olmaktadır. Bu konuyu rakamlar ile ortaya koyarsak;

• Kredi ve Yurtlar Kurumu Bartın Öğrenci Yurdunda yaklaşık 1.000 öğrenci kapasitesi vardır.

• 7 adet Özel Yurtlarda yaklaşık 1.000 öğrenci barınabilmektedir.

• 18 Pansiyonda yaklaşık 700 öğrenci kalmaktadır.

• Hepsini topladığınızda toplamda yaklaşık 2.700 öğrencimiz için ilimizde yurt kapasitesi vardır.

• Bartın Üniversitemizde ise geçen sene 7.340 öğrenci vardı 2013-2014 sezonunda da bu sayı yaklaşık olarak 9.100 e yükselecek.


Tüm bu veriler ışığında baktığımızda Üniversitemizde okuyan öğrenci sayısının sadece %24,26 sını barındırabiliyoruz. Yine iyimser bir tahmin ile 9.100 öğrencinin 1.000 tanesinin yerel öğrenci olduğunu düşünsek bile bu oran %35,30 da kalıyor.

Tüm bu veriler ışığında görülmektedir ki ilimizin yurt yatırımlarına ihtiyacı vardır. İlimize okumak için gelen öğrencilerin daha kaliteli ve huzurlu şartlarda barınabilmeleri için kaliteli yurtların yapılmasına ihtiyaç vardır. İlimiz de yurt yatırımlarının ne şekilde yapılabileceğini öğrenmek için birinci ağız olan YURTKUR Müdürü ile yaptığım görüşmeler neticesinde yurt yatırımı 3 şekilde yapılabileceği ortaya çıkmıştır. Bunlar;

1. Mevcut var olan binanızın ruhsatı ve iskânı varsa YURTKUR burayı sizden kiralayabilmektedir. Tadilat konusunda yapılan anlaşmalar neticesinde ve ortak olarak belirlenecek rayiç değer üstünden kiralama yoluna gidilebilmektedir.

2. Arsanız varsa, projeniz varsa ya da yatırım için paranız varsa yatırımı yapacaksınız 15 yıllığına kurum sizden binanızı kiralayacak ve işletecek. Kiralama rayiç bedeli milli emlak, vali lik ve yurt kur yetkililerinden oluşturulacak bir komisyonca belirlenecek.

3. 4. Bölgede yer alan ilimizde 100 öğrenci ve üzeri kapasiteli bir yurt yapmayı planlarsanız Ekonomi Bakanlığının çıkarmış olduğu teşvikten faydalanabilmektesiniz. Bedelsiz arsa alabilirsiniz, yaptığınız yatırımın %30 u kadar vergi indirimi alabilirsiniz, 6 yıl sigorta primi işveren hissesi desteği alabilirsiniz, KDV istisnası alabilirsiniz, TL bazında 4, döviz bazında 1 puan faiz desteği alabilirsiniz. Bu konu ile size yardımcı olacak kurum BAKKA olacaktır. Tüm başvuru aşamasında size destek olmaktan mutluluk duyacaklardır.


Yukarıda bahsettiğim konuların doğrultusunda bakıldığında ilimizde yatırım yapmak isteyenler için şu anda yurt yatırımı yapmak oldukça olumlu görülmektedir. Böyle bir yatırımın hem ilimize hem de yatırımcıya faydası büyük olacaktır. Tabii bir de öğrencilerimize faydalı olmanın verdiği manevi huzur da artı değer olarak durmaktadır.

Bu konuyu tüm üyelerimizin ve kamuoyunun dikkatine saygılarımla sunarım.

Cihat ÇAKIR
Bartın TSO Yönetim Kurulu Başkanı

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Anahtar Kelimeler:
Bartın TSOCihat Çakır
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yurtmu ? 5 yıl önce

bu sene kaç öğrenci kayıt yaptırmıştır ?
kaç öğrenci kayıtlarınıı dondurmuş ve dönmüştür.?
devlet yurtları hariç diğer yurtların ve pansiyonların doluluk oranı nedir ?
öğrenciler için bartın pahallımıdır ?
bartın esnafı öğrenciye yardımcı olmaktamıdır.?

birde bunları araştırsaydınız sayın başkan.
ben yukarıdakı soruların sadece bir tanesine cevap vereyim gerisine siz cevap arayınız.

"bartında özel yurtlarda doluluk oranı bu yı %75 'i geçememiştir."

öğrenci dostu...

Avatar
esnafsadi 5 yıl önce

yurt yapmak herkesin işine gelmez, öyle olursa 300 liraya kiraya veremeyecekleri evleri 5-6 kişiye 1500 liraya kiraya veremezler.başkanıma katılıyorum, bugünden yurt yapan kazanır.